Ze známého bankovního domu nové centrum kultury
Za køi¾ovatkou známé opavské ulice Ostro¾né s ul. Beethovenovou v Opavì stojí nepøehlédnutelná, impozantní budova – døíve banka, její¾ prùèelí zdobí sousoší nazvané Merkur a Ceres, dále mohutné sloupy a masívní døevìné vstupní dveøe.
Prameny uvádìjí, ¾e historie této novobarokní stavby zaèala v roce 1911, kdy Rakousko-Uherská banka koupila dùm po bankéøi Konrádu Krappeovi a rozhodla se vybudovat pro sebe nové sídlo. Pøestavba (podle projektu architekta Rudolfa Eislera) zaèala na jaøe 1914 a byla dokonèena kvùli 1. svìtové válce a¾ v roce 1918. Bìhem další svìtové války byla banka velmi poškozena. Zásadní úpravy pak na ní probíhaly postupnì v 60. a¾ 80. letech minulého století a podle odborníkù sní¾ily památkovou hodnotu objektu.
Stavba však byla v¾dy jednou z dominant nacházejících se na komunikacích obkru¾ujících mìstské centrum. Potìšující je, ¾e od prosince minulého roku se stala další novì opravenou chloubou statutárního mìsta Opavy a také jeho dalším kulturním centrem, nazvaným Obecní dùm. Pøedtím však probìhla témìø roèní rekonstrukce budovy. Na její obnovu získala Opava 75 miliónù korun z Evropské unie a sama pøidala nìkolik desítek milionù.
Exteriér domu byl opraven v souladu s pùvodním Eislerovým projektem. Novinkou je nový chodník ze strany parku a schodištì, které vede na terasu kavárny. Celý dùm získal slavnostní noèní osvìtlení.
V interiéru byl restaurován zejména vstupní vestibul a monumentální schodiš»ová hala. Zachovány byly mramorové obklady, schodištì ze slezské ¾uly, z jedné strany lemované renovovanými vitrá¾ovými okny, a pùvodní dla¾ba. Opravdu stojí za to se v tìchto místech zastavit a dùkladnì si vše prohlédnout!
V interiérech byly ponechány pùvodní štukové výzdoby. Poškozené historicky cenné dveøe a okna byly ale nahrazeny replikami, avšak mohutné a zdobné dveøe v hlavním vstupu z Ostro¾né ulice mohly být zrenovovány.
Jednou z nejatraktivnìjších èástí nového interiéru je Sál purkmistrù. Jsou v nìm shromá¾dìny novodobé portréty zdejších slavných osobností, které se zaslou¾ily o rozkvìt mìsta. Místnost není obrazovou galerií, ale místem vhodným k poøádání koncertù vá¾né hudby nebo velkých spoleèenských akcí, svatebních obøadù, plesù apod. Mù¾e v ní být pøítomno a¾ sto hostù.
Takzvaný Schösslerùv salonek v druhém patøe (Jan Josef Schössler byl v roce 1797 zvolen druhým do¾ivotním purkmistrem Opavy. Mimo jiné prosadil v roce 1804 stavbu divadla na Horním nám. a v roce 1814 zalo¾ení našeho nejstaršího muzea, a to právì v Opavì) je urèen pro besedy a další komornìjší kulturní akce i školení.
V dubnu 2010 má být v prvním patøe budovy otevøena stálá muzejní expozice, mapující historii Opavy od poèátkù zdejšího osídlení a¾ do konce minulého století. V jiných prostorách najdou zájemci doèasné výstavy sestavené z muzejních exponátù.
Od 1. února u¾ slou¾í návštìvníkùm útulná kavárna. Vstupovat do ní lze hlavním vchodem nebo po schodišti pøes terasu vedoucí z pøilehlého parku. Místnosti døíve urèené za kanceláøe bankovních úøedníkù se promìnily v galerii výtvarného umìní.
Vstup do klubu
Ve sklepních prostorách, kde byly døíve i bankovní trezory, vzniklo adekvátní prostøedí pro hudební, divadelní a filmový klub Art s celotýdenním provozem. Poèítá se s tím, ¾e ,,zastøeší“ akce konané v rámci tradièních mìstských festivalù. Kromì toho se pravidelnì otevøe pro vystoupení renomovaných i zaèínajících kapel. Zajiš»ování programù patøí do kompetence mìstské Opavské kulturní organizace. O aktuálním dìní v Obecním domì a chystaných akcích se mohou zájemci dozvìdìt ZDE
Eva Kotarbová