Píše se rok 2009. Aè se to zdá neuvìøitelné, je to tak. A s vysokým letopoètem pøichází i nová doba, jiná, rychlejší, dynamiètìjší, ménì ohleduplná, ale také ¾enoucí lidi do stresu. Pravda, technicky velmi vyspìlá. Ty tam jsou doby, kdy se tøeba pralo prádlo v ruce, vaøilo se na kamnech, jediné zaruèené zprávy se lidé dozvídali z novin a o pøíbuzných nìco vypovìdìl teprve dopis, posílaný pøed nìkolika mìsíci. Dnes prádlo vypere praèka, hotové jídlo ohøeje mikrovlnka, a pøi proèítání zpráv na internetu nám na SKYPE syn sdìlí, ¾e zítra letí s rodinou na dovolenou do Francie. Rodina se letmo pozdraví u snídanì pøi chroustání toustù a pak se ka¾dý rozebìhne za svým. Další letmé setkání pak následuje veèer, to u¾ spoleèné chroustání toustù èi oblo¾ených sendvièù vìtšinou nebývá, proto¾e ka¾dý se domù vrací v jinou dobu. A tak svým pøíchodem dá jen najevo, jsem tu, ještì ¾iji - a tatínek odchází do fitcentra, maminka dá nádobí do myèky a usedá k televizi sledovat oblíbený seriál a dìti? Pustí si poèítaè, alespoò dají pokoj.
A mo¾ná v duchu ka¾dý tak trochu tou¾í vrátit se do té doby starší, do doby, kdy nìjak byl na všechno èas, kdy rodina více èasu byla pospolu. Tak se pokusme, alespoò v duchu, se do té doby pøenést a nechme se pouèit, proto¾e u¾ tenkrát platila stará pravda, ¾e „ útulnost domova“ vytváøí pøedevším ¾ena a man¾elka a hospodyòka se tomu musela uèit.
Zalistujme tedy v knize Úspory v domácnosti – svazek 1. Knihovny èeských domácností autorky Zdeòky Novákové vydané 1901 nákladem Fr. Šimáèka v Praze.
1.kapitola – Štìstí rodinné je úkolem hospodynì - potvrzuje výše uvedené.
A hned první zásada, toti¾, - ¾e ¾ena, by se mìla pøedevším vìnovati rodinì a ne proti svým povinnostem reptat a pøenášet je na druhé, co¾ ovšem neznamená, ¾e by se „nemìla èi dokonce nemohla vzdìlávati a zušlech»ovati s duchem èasu, ale to vše by nemìlo být jako první úkol, nýbr¾ jako výslednice povinností k domácnosti splnìných“ - je tak odlišná od dnešních zvyklostí. Aby toho mohla dosáhnout, hned v další kapitole nazvané“ Pero jest ¾ezlem hospodynì“ se dozvídá, ¾e spoøivost je základní podmínkou øádného vedení domácnosti. - nikoli však škudlení èi lakomost, v jakou na mnoze spoøivost nále¾itì nepochopená se zvrací“. A dobrá rada „ kupuj èeho nepotøebuješ a brzy budeš prodávat, èeho potøebuješ.“
Následují „Úspory v praxi“. Zaèíná to ji¾ výbìrem bytu, ve kterém zakládáme budoucí rodinu. Tady by hospodyòka mìla pøedevším hledìti, aby byl byt svìtlý, teplý, slunný, pøimìøenì velký a mírného nájemného.
K jeho umìlému osvìtlování pak pou¾ívat spíše plynové svítidlo, jeho¾ provoz je sice dra¾ší, ale neèadí a nezpùsobuje zápach jako svìtlo petrolejové. Topení pak nejlépe kamny, nebo» jeho tepla lze vyu¾ít nejen k vytápìní, ale i vaøení a ohøívání vody
A úspory v praxi pokraèují výbìrem stravy – tady hned na prvním místì vévodí tabulka s vý¾ivnými látkami. Další tabulky pak urèují kolik gramù vody, stravitelných bílkovin a tukù je obsa¾eno ve 100 gramech urèité potraviny. A kolik tìchto látek potøebuje tì¾ce pracující mu¾, kojící ¾ena, stará paní, dítì nebo slu¾ka za den.
A u¾ jsme u kapitoly – „ Úprava potravin“.
A hned se dozvídáme – „nevhodným topením v kuchyni ztrácí se bez u¾itku mnoho penìz“, a tak kromì ji¾ døíve doporuèeného vaøení na kamnech lze vyu¾ít nejmodernìjší techniky. A jedná se opravdu o zázraky. Posuïte sami, která hospodyòka by odolala……
A co ještì musí správná hospodyòka znát, aby jí tøeba øezník neošidil? No pøece druhy masa, nebo» „od høbetu smìrem ke konèinám bøišním a od trupu smìrem k okonèinám hodnoty masa ubývá „.
Naše procházka minulostí konèí. A mo¾ná tak trochu v hloubi duše i tiše závidíme. Ale èas se opravdu vrátit nedá …….