Festival pro milovníky poèítaèových i spoleèenských her
Druhý roèník herního festivalu Czech Game Expo 2004 se uskuteènil 24. a¾ 27. èervna na výstavišti Èerná louka. V rámci festivalu se konala akce "Dìdeèku, babièko nebojte se internetu" a byla urèena seniorùm. Pod vedením lektorù si vyzkoušeli nové cesty komunikace a zdrojù informací. Akce jim nabídla zajímavé formy trávení volného èasu.
Informaci o prùbìhu akce pøinesl i Èeský rozhlas Ostrava ve svém pravidelném poøadu pro seniory - rozhlasovém mìsíèníku Seniorklub, který dostal novou podobu, délku i periodicitu. Z mìsíèníku se stal týdeník, který si mù¾ete naladit ka¾dou nedìli v 9:30 a v repríze pak v úterý ve 13:35. Nabízí reportá¾e, informace, rady i rozhovory s lidmi, kteøí ledacos vidìli a za¾ili. Pøinášíme krátkou ukázku a zvukový záznam reportá¾e z místa konání akce "Dìdeèku, babièko, nebojte se internetu".
Internet proniká stále více do našeho ¾ivota. Blí¾e k tìmto technologiím mají ale pøedevším mladí lidé, ale není to pravidlem. Je spousta seniorù, kteøí s poèítaèem a internetem zacházejí stejnì zruènì jako tøeba s kalkulaèkou nebo fénem. Zbavit se strachu a internet si osahat mìli mo¾nost ve dnech 24. - 27. èervna pøedevším ostravští senioøi. Na Èerné louce se toti¾ v rámci druhého roèníku herního festivalu Czech Game Expo 2004 uskuteènila akce s názvem Dìdeèku, babièko nebojte se internetu. Pøipravilo ji ostravské sdru¾eni Spoleènost senior.
Vypravili jsme se tam také s mikrofonem.
…a co teï? Tak to všechno vypadá, kdy¾ je to v klidu. Co s tím udìláme, abychom to dali do pohybu?
Tak nejdøíve se to musí zapnout. Vím, ¾e toto je podlo¾ka a toto je myš, odpovídá paní u poèítaèe.
Tak kde byste to zapnula? Tady ne, tady ne! To se musí zapínat tam v té velké krabici.
Ale uvìdomte si, ¾e já to vidím poprvé v ¾ivotì, znìla odpovìï.
Trpìlivì a od základù vysvìtloval pan Jiøí Hrubý všem zájemcùm o internet co vše to obnáší.
Dále následovala øada pokynù a vysvìtlování, jak se s poèítaèem vlastnì zachází.
Pan Hrubý nebyl ale na ostravském výstavišti sám. Spolu s ním zacházení s internetem vysvìtloval Libor Holub, který stojí za známými webovými stránkami www.seniortip.cz.
Pane Holub, Vy jste spolupoøadatelem akce "Babièko, dìdeèku nebojte se internetu". Bojí se babièky a dìdeèkové internetu? Já si myslím, ¾e se bojí a proto mo¾ná právì sem pøicházejí a my se jim sna¾íme pomoci, aby se ho bát nemuseli, aby ho zaèali pou¾ít, vyu¾ívat jeho bohatství a takto si prodlou¾it svùj aktivní ¾ivot.
Kdy¾ sem lidé za vámi pøijdou na co se nejèastìji ptají, jaké jsou jejich zkušenosti? Ptají se hlavnì na to, jak by se mohli na internetu seznamovat, jak by mohli komunikovat. Proto¾e se cítí ve svém vìku sami, hledají, jak by se mohli ve svém vìku seznamovat, jak si najít pøátele, pøípadnì jak se dovìdìt, kam si zajít. Ale co je zajímavé a na co já jsem pøišel, spousta z nich se stydí chodit do spoleènosti. Pomocí virtuální komunikace jsou však schopni si najít pøátele, ani¾ by museli nìkam chodit. Virtuální komunikace je vlastnì produkt internetu. Vìtšina mladých to bere jako samozøejmost, je jim to vlastní .
Ti senioøi, kteøí tady v prùbìhu festivalu chodí mají nìjakou znalost internetu nebo je to pro nì úplná novinka? Vìtšina seniorù, kteøí sem pøijdou pøíliš internetu nerozumí a my se jim zde sna¾íme pomoci. Aby si udìlali pøedstavu co to obnáší, vysvìtlujeme jim úplné základy jak s internetem zacházet, jak zadat internetovou adresu, jak se dostat na zajímavé stránky a jak se na nich orientovat, proto¾e pro vìtšinu zájemcù je to úplnì cizí. Neví kam mají kliknout, kde se mají pøihlásit a vùbec, jak mají s internetem pracovat.
Já mám zkušenost se staršími lidmi, ¾e mají vùbec strach na cokoli sáhnout a mají strach, ¾e to pokazí. Ano, tu zkušenost zde máme také. Vìtšina se bojí vùbec dotknout klávesnice. Ale my jim vysvìtlíme, ¾e to opravdu není nic nebezpeèného, ¾e poèítaèi nic neudìlají, ale naopak, ¾e jim v budoucnu pøinese mnoho potìšení.
Reportá¾ z Èerné louky v Ostravì zprostøedkoval redaktor ÈR Ostrava pan František Tichý v rozhlasovém Seniorklubu a my jsme vám ji ve zkrácené formì pøiblí¾ili. Poslechnout si ji také mù¾ete ve zvukové nahrávce zde