Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Bezpeèná hnízda nejen pro Raroha
 

Jaro je tady, a tak se zaèínají vracet i ptáci, kteøí zimní èas pøe¾ívali v teplých krajích. Jeden z prvních úkolù pro nì je, zajistit vhodné „bydlení“ pro budoucí rodinu. Není to jednoduchý úkol, proto¾e pro hnízdìní je nutný klid, bezpeèí a mo¾nost ob¾ivy pro nastávající poèetnou rodinku. Vybudování hnízda tak, aby se i líbilo samièce je velmi nároèné. Jsou ptáci, kteøí vyu¾ívají opuštìných hnízd, které si upravují. Taková hnízda vyu¾ívají sokolovití dravci, kterých na svìtì ubývá. Ji¾ v roce 2012 byl mezi ohro¾ený druh zaøazen i Raroh velký (Falco cherrug). Ve své velikosti 47 a¾ 55 cm s rozpìtím køídel 105 a¾ 129 cm si rád pochutnává na hraboších, které loví pøímým pronásledováním. Proto obývá otevøenou krajinu, co¾ mu èlovìk svou èinnosti dost ztì¾uje.
 
Vznikl projekt Muzea mìsta Ústí nad Labem ve spolupráci s jihomoravskou ornitologickou spoleènosti a Slovenskou Ochranou dravcov na zajištìní bezpeèných hnízdiš» nejen pro Raroha. Projekt byl pøipravován od roku 2017 z prostøedkù norských fondù. Vytipovaná byla zemìdìlská krajina na roudnicku a na ji¾ní a støední Moravì. Èekalo se i na schválení Ministerstva ¾ivotního prostøedí.
 
Projekt poèítal s umístìním hnízdící podlo¾ky na sloupy vysokého napìtí. Pod záštitou ústeckého muzea zaèíná dlouhé vyjednávání s ÈEZEM o dovolení instalace na jejich sloupy. Bylo nutno splnit øadu jejich podmínek, proto¾e zaøízení zùstávalo pod napìtím. Také instalace na 100 sloupù se jim zdála moc. Nakonec byla dohoda uzavøena a jednomu pracovníkovi bylo umo¾nìno po absolvování nároèných zkoušek z bezpeènosti, na tu stovku sloupù vylézt. Sloupy jsou v dost nepøístupném terénu, mìøí 26 metrù a na jeden sloup bylo nutno vylézt nìkolikrát. Nejprve s podlo¾kou a vìcmi na její pøipevnìní a pak s pytli šotoliny, která tvoøí náplò hnízda. Taková práce nejde dìlat za ka¾dého poèasí a nad takovým výkonem musí èlovìk nejen smeknout. Projekt byl zdárnì dokonèen v tomto roce, a teï u¾ jen zbývá trpìlivost pøi èekání, zda nìkterý dravec zahnízdí. Za takovou namáhavou a obìtavou práci s bezpeènostním rizikem si jen pøát, aby to byl právì Raroh co rozšíøí tìch pìt párù, co u nás hnízdí.

 
 
Ústecká veøejnost na malé výstavce se s projektem mù¾e seznámit v muzeu. Uvidí tam nejen raroha, ale i sokola stìhovavého, ostøí¾e lesního, poštolku, krkavce i kalouse ušatého. Vypadají jako ¾iví, co¾ svìdèí i o svìdomité práci muzea se sbírkami.
 
Foto z výstavy                                                                               
 
Jaroslava Krejèová
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 12.04.2024  21:34
 Datum
Jméno
Téma
 12.04.  21:34 Jaroslava
 12.04.  10:03 olga janíèková
 11.04.  18:33 Von
 11.04.  14:23 Kamila
 11.04.  09:39 Vesuviana
 11.04.  09:05 zdenekj