Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Od ledna 2015 se valorizují všechny druhy dùchodù i pøíplatky k dùchodùm


Od lednové splátky roku 2015 se zvýší všechny dùchody vyplácené z èeského dùchodového systému, které byly pøiznány pøed 1. 1. 2015. Zvýšení provede Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) automaticky, není potøeba o nì ¾ádat. K 30. 9. 2014 ÈSSZ vyplatila bezmála 3,5 milionu dùchodù.

Všichni klienti, kterým ÈSSZ vyplácí dùchod, obdr¾í oznámení o jeho zvýšení. Lidem, kterým dùchod vyplácí v hotovosti Èeská pošta, pøedá oznámení poštovní doruèovatel spolu s výplatním dokladem pøi výplatì dùchodu za leden 2015. Klientùm s bezhotovostní výplatou dùchodu zašle ÈSSZ oznámení bì¾nou listovní zásilkou na adresu evidovanou ÈSSZ a valorizovaný dùchod jim bude pøipsán na úèet v lednu 2015.

 

Jaké dùchody se zvyšují a o kolik
Zvyšují se dùchody starobní, vèetnì pøedèasných starobních dùchodù, dùchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i tøetího stupnì), vdovské, vdovecké a sirotèí dùchody. Základní výmìra dùchodu (stejná pro všechny druhy dùchodù) se zvýší o 60 Kè (z 2 340 Kè na 2 400 Kè). Procentní výmìra dùchodu, která je individuální v závislosti na získaných dobách dùchodového pojištìní a dosahovaných pøíjmech, vzroste o 1,6 %. V záøí 2014 o tomto zvýšení rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních vìcí vyhláškou è. 208/2014 Sb.

 

Pøíklad valorizace starobního dùchodu
Pobírá-li v roce 2014 dùchodce starobní dùchod napøíklad 11 066 Kè (prùmìrná výše starobního dùchodu ke konci záøí 2014), tvoøí ho základní výmìra 2 340 Kè a procentní výmìra 8 726 Kè. Od lednové splátky dùchodu v roce 2015 se základní výmìra zvýší o 60 Kè na 2 400 Kè, procentní výmìra se zvýší o 1,6 %, tj. o 140 Kè (èástka zvýšení se v¾dy zaokrouhluje na celé koruny smìrem nahoru). Celkem tedy dùchod vzroste o 200 Kè. Od lednové splátky v roce 2015 tak bude nále¾et starobní dùchod ve výši 11 266 Kè mìsíènì.

 

Zvýšení tzv. dílèích dùchodù
Zvýšení dùchodù se týká také tzv. dílèích dùchodù, které byly pøiznány podle koordinaèních naøízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpeèení. V tomto pøípadì se procentní výmìra dùchodu zvýší také o 1,6 % své hodnoty. Základní výmìra dílèího dùchodu se však zvýší o pomìrnou èást z 60 Kè, která odpovídá pomìru èeské doby vùèi celkovì získané dobì pojištìní.

 

Zvýšení pøíplatkù k dùchodu
Od lednové splátky 2015 se zvýší také vyplácené pøíplatky k dùchodu pøiznané podle naøízení vlády è. 622/2004 Sb., o poskytování pøíplatku k dùchodu ke zmírnìní nìkterých køivd zpùsobených komunistickým re¾imem a dále podle zákona è. 357/2005 Sb., o ocenìní úèastníkù národního boje za vznik a osvobození Èeskoslovenska a nìkterých pozùstalých po nich. Tyto pøíplatky se zvýší o 1,6 % celkové výše pøíplatku. Zvýšení se však netýká zvláštního pøíspìvku k dùchodu podle zákona è. 357/2005 Sb.

 

Údaje k 30. 9. 2014:
Prùmìrná výše starobního dùchodu (v Kè)  -    11 066 Kè

Poèet vyplácených dùchodù v ÈR   -  3 479 777

Poèet dùchodcù v ÈR   -  2 857 229           

Výdaje na dùchody (v mld. Kè)  - 275,76
  

 

* * *

 

Vysvìtlujeme deset nejèastìjších mýtù o dùchodech

 

Dùchody. Téma, o které se lidé zajímají. Pøesto je spojeno s mnoha mýty a nejasnostmi. Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) proto objasní nejèastìjší z nich, tentokrát takové, které se týkají výpoètu a výše dùchodu.

 

1. Starobní dùchod se vypoèítává z výdìlkù za posledních deset let zamìstnání pøed pøiznáním dùchodu.
To je omyl, který pøetrvává z minulosti. Do roku 1995 se skuteènì dùchody poèítaly z pøíjmù za posledních 10 let pøed nárokem na dùchod. Od roku 1996 se pro výpoèet dùchodu zohledòují všechny pøíjmy od roku 1986 a¾ do roku, který pøedchází roku pøiznání dùchodu. Lidem, kteøí pùjdou do dùchodu letos, se dùchod poèítá z úhrnu všech výdìlkù za roky 1986 – 2013.

 

2. Výpoèet dùchodu se provádí z èisté mzdy.
Naopak. Pro výpoèet dùchodu se u zamìstnancù vychází z hrubých roèních pøíjmù, u osob samostatnì výdìleènì èinných (OSVÈ) z roèního vymìøovacího základu, tj. èástky, ze které bylo odvedeno pojistné na dùchodové pojištìní. Hrubé pøíjmy i roèní vymìøovací základy v rozhodném období, tj. od roku 1986 do kalendáøního roku pøed pøiznáním dùchodu, jsou pro úèely výpoètu dùchodu ještì násobeny koeficienty mzdového nárùstu.

 

3. Minimální výše dùchodu je stejná jako minimální mzda.
Nikoliv. Minimální dùchod a minimální mzda jsou odlišné pojmy i odlišné èástky. Minimální výše procentní výmìry dùchodu èiní podle zákona o dùchodovém pojištìní 770 Kè. K procentní výmìøe dùchodu nále¾í ještì základní výmìra, která je stejná pro všechny dùchody a èiní v souèasné dobì 2 340 Kè. Minimální mìsíèní výše dùchodu pøiznaného v letošním roce tedy èiní celkem 3 110 Kè.

 

4. Lidé v pøeddùchodovém vìku nemají mo¾nost se v pøedstihu dozvìdìt, kolik bude jejich dùchod pøibli¾nì èinit.
Kontrolou výpisu dob dùchodového pojištìní si lidé ovìøí údaje v evidenci ÈSSZ, které jsou podkladem pro budoucí rozhodnutí o jejich dùchodu. K tomu slou¾í tzv. Informativní osobní list dùchodového pojištìní (IOLDP), který ÈSSZ zasílá zdarma na základì ¾ádosti. Pøesný výpoèet dùchodu provedou pracovníci ÈSSZ a¾ na základì øádnì podané ¾ádosti. Pro orientaèní výpoèet starobního dùchodu však lidé mohou vyu¾ít tzv. dùchodovou kalkulaèku, která umo¾ní provést pøibli¾ný výpoèet dùchodu, na který vznikne nárok a¾ do roku 2020. Tato pomùcka vè. pøehledného návodu na její pou¾ití je dostupná na webu Ministerstva práce a sociálních vìcí: www.mpsv.cz/cs/2435.

 

5. Pokud dolo¾ím svìdeckým prohlášením dobu, kdy jsem pracoval „na èerno“, do dùchodu se mi tato èinnost zapoèítá.
Ne. Pro výpoèet dùchodu nelze v ¾ádném pøípadì zohlednit práci tzv. „na èerno“, proto¾e za ni nebylo odvedeno pojistné na dùchodové pojištìní a veden evidenèní list dùchodového pojištìní. Svìdecké prohlášení se vyu¾ívá ve zcela mimoøádných pøípadech, napø. kdy¾ doklady o zamìstnání byly ulo¾eny v archivu, který byl znièen povodnìmi nebo po¾árem, a není jiná mo¾nost, jak dobu zamìstnání prokázat. Svìdky v tomto pøípadì musí být osoby, které s dotyènou osobou v uvedeném zamìstnání ve stejné dobì pracovaly.

 

6. Brigády, které jsem vykonával pøed lety pøi studiu, se do dùchodu nepoèítají.
To je mylná domnìnka. I krátkodobá brigáda, pokud zakládala úèast na pojištìní a je dolo¾ena, se poèítá do doby pojištìní a mù¾e mít na výši dùchodu vliv. Celková doba zamìstnání (pojištìní) se pro výpoèet dùchodu zaokrouhluje na celé roky dolù. Pokud souèet vašich dob èiní napø. 42 let a 334 dní, mù¾e mìsíèní prázdninová brigáda (31 dní) pomoci k získání dalšího roku pojištìní a tím i vyššího dùchodu.

 

7. Vylouèená doba je období, které se pro výši dùchodu nezapoèítá.
Omyl. Vylouèenými dobami jsou doby, po které trvala tzv. sociální událost bez výdìlku, napø. doba doèasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì, doba péèe o dítì do ètyø let vìku nebo péèe o závislou osobu aj. Význam vylouèených dob spoèívá v tom, ¾e pøi stanovení výše dùchodu se poèet dnù vylouèených dob odeèítá od celkového poètu dnù, na který se rozpoèítává prùmìr výdìlkù. Tím se docílí toho, ¾e pøi výpoètu pøíjem nebude tzv. „rozmìlòován“. Vylouèené doby tedy mají na výši dùchodu pozitivní dopad.

 

8. Kdy¾ ÈSSZ nemá u ¾adatele o dùchod nìjakou dobu zamìstnání evidovanou, tak mu ji nezapoèítá do dùchodu.
Pokud pøi pøiznání dùchodu nebyla zapoèítána nìjaká doba pojištìní, proto¾e ÈSSZ ji nemìla v evidenci a ¾adatel ji neprokázal, mù¾e ji dolo¾it kdykoliv dodateènì, a to i kdy¾ u¾ dùchod pobírá nìkolik let (získá napø. potvrzení z archivu). Zápoèet lze provést se zpìtnou platností a vzniklý rozdíl ve výši dùchodu doplatit a¾ 5 let zpìtnì od data, kdy byla chybìjící skuteènost øádnì dolo¾ena.

 

9. Pro dùchod se automaticky zapoèítává celá doba studia èi evidence uchazeèe o zamìstnání na úøadu práce.
Není tomu tak. Doba studia po 18. roce vìku (v období do 31. 12. 2009) mù¾e být zapoètena nejvýše v rozsahu prvních 6 let. Doba studia získaná v období od 1. 1. 2010 se ji¾ do dùchodu nezapoèítává. Doba vedení v evidenci úøadu práce, po kterou uchazeè o zamìstnání nepobíral podporu v nezamìstnanosti nebo podporu pøi rekvalifikaci, se zapoèítává nejvýše v rozsahu tøí let. Tato doba tøí let se zjiš»uje zpìtnì ode dne vzniku nároku na dùchod. Z doby, která byla získána pøed dosa¾ením 55 let vìku, lze zapoèítat pouze jeden rok. Doba studia i doba vedení v evidenci ÚP jsou náhradní doby pojištìní a pro výši dùchodu se krátí na 80 %.

 

10. Pokud pracuji pøi pobírání dùchodu, na výši dùchodu to u¾ nemá vliv.
Pokud pøíjemce starobního dùchodu pobírá dùchod v plné výši a pracuje, pøesnìji øeèeno vykonává výdìleènou èinnost zakládající úèast na dùchodovém pojištìní, zvyšuje se mu procentní výmìra dùchodu o 0,4 % výpoètového základu za ka¾dých 360 kalendáøních dnù této èinnosti. Toto zvýšení se však neprovádí automaticky, ale na základì ¾ádosti.

 

Více informací o dùchodech a dùchodovém pojištìní lze získat na webu ÈSSZ: www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni, pøi osobní návštìvì OSSZ, klientského centra pro dùchodové pojištìní pøi ústøedí ÈSSZ nebo prostøednictvím call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.

 
* * *

 

Zákon o dùchodovém pojištìní myslí na tzv. „sendvièovou generaci“. Doba péèe o blízké se do dùchodu zapoèítává

 

Lidé ve vìku mezi 45–65 lety jsou èím dál èastìji doslova „oblo¾eni“ dvìma závazky. Musí zvládnout péèi o své stále ještì ne zcela samostatné dìti a zároveò zaopatøit své stárnoucí rodièe nebo prarodièe. Toto èasovì nároèné období jde velmi tì¾ko skloubit s pracovním úvazkem. Proto pøíslušníci tzv. „sendvièové generace“ èasto stojí pøed otázkou, zda opustí zamìstnání, aby se mohli dlouhodobì vìnovat svým blízkým. Mù¾e se péèe o blízké zapoèítat do dùchodu?

 

Rozhodování by tìmto lidem mohl ulehèit zákon o dùchodovém pojištìní, který na takové situace myslí a øeší je. Zákon toti¾ vymezuje tzv. náhradní doby pojištìní, které se zapoèítávají do potøebné doby pojištìní pro dùchod. Jde o nìkterá období, ve kterých èlovìk nepracuje, není tedy výdìleènì èinný a neodvádí pojistné. Za náhradní doby pojištìní se pova¾ují právì:

doba osobní péèe o osobu mladší 10 let, závislou na pomoci druhé osoby v I. stupni závislosti (lehká závislost),

doba osobní péèe o osobu jakéhokoliv vìku, která je závislá na pomoci druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti (støednì tì¾ká, tì¾ká a úplná závislost). Zapoèítává se doba péèe o osoby blízké a od 1. 7. 2001 také o osoby ¾ijící ve spoleèné domácnosti,

pøed 1. 1. 2007 byla dùvodem pro zápoèet péèe jako náhradní doby pojištìní péèe o osobu v rùzném stupni bezmocnou, po tomto datu se stupnì bezmocnosti v právní úpravì transformovaly do I. (èásteèná bezmocnost) II. (pøevá¾ná bezmocnost) nebo III. (úplná bezmocnost) stupnì závislosti.

 

O úèasti na dùchodovém pojištìní rozhoduje OSSZ
Doba poskytování výše zmínìné péèe se prokazuje rozhodnutím okresní správy sociálního zabezpeèení (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské - OSSZ) o dobì a rozsahu péèe. Návrh na zahájení øízení o vydání takového rozhodnutí lze podat nejdøíve po skonèení péèe nebo v dobì jejího trvání – pokud peèující osoba v této dobì podává ¾ádost o pøiznání dùchodu, nejpozdìji však do dvou let od skonèení péèe. O úèasti na dùchodovém pojištìní rozhoduje OSSZ na základì podaného návrhu.

 

Doba péèe se do dùchodu zapoèítává
Doba péèe se pro úèely dùchodového pojištìní hodnotí jako doba pojištìní, tedy obdobnì jako napø. doba zamìstnání nebo doba samostatné výdìleèné èinnosti. Uvedená doba péèe se hodnotí plnì jak pro úèely nároku na dùchod, tak pro úèely jeho výše.

 

Trvala-li náhradní doba péèe o osobu závislou aspoò 15 let (ust. § 19a zákona è. 155/1995 Sb. o dùchodovém pojištìní), pova¾uje se pro stanovení osobního vymìøovacího základu pro výpoèet dùchodu tato doba buï za dobu vylouèenou (a to i kdy¾ se kryje s dobou pojištìní, v ní¾ mìla osoba pøíjmy, event. náhrady zahrnované do vymìøovacího základu) nebo za dobu pojištìní, v ní¾ mìla osoba pøíjmy v citovaném ustanovení uvedené. Pro úèely osobního vymìøovacího základu se v tomto pøípadì pou¾ije postupu, který je pro peèující osobu výhodnìjší.

Doba péèe o osoby závislé, které nejsou osobou blízkou a ani ne¾ijí s peèující osobou v domácnosti, není pova¾ována za dobu dùchodového pojištìní ani za náhradní dobu pojištìní.

 

Osoba blízká a spoleèná domácnost
Blízkou osobou je v zásadì rodinný pøíslušník. Zákon o dùchodovém pojištìní vymezuje, ¾e jde o man¾ela nebo man¾elku, pøíbuzného v øadì pøímé, dítì vlastní, osvojené nebo dítì pøevzaté do trvalé péèe nahrazující péèi rodièù, dále o sourozence, zetì, snachu nebo man¾ela rodièe, a to kteréhokoli z man¾elù. Spoleènou domácnost tvoøí fyzické osoby, které spolu prokazatelnì trvale ¾ijí a spoleènì uhrazují náklady na své potøeby.

 

Doba péèe se prokazuje doklady
Pøi podání návrhu na zahájení øízení o vydání rozhodnutí o dobì a rozsahu péèe ¾adatel pøedkládá zejména:

doklad prokazující toto¾nost ¾adatele,

doklad prokazující toto¾nost osoby, o kterou je/bylo peèováno (obèanský prùkaz, úmrtní list, rodný list dítìte),

potvrzení krajské poboèky Úøadu práce prokazující dobu poskytování péèe a stupeò závislosti nebo potvrzení o délce doby poskytování pøíspìvku pøi péèi o blízkou osobu,

doklad prokazující pøíbuzenský vztah ¾adatele k osobì, o kterou je peèováno (napø. rodné listy, z nich¾ vyplývá vzájemná pøíbuznost osob, oddací listy aj.),

v pøípadech, kdy se nejedná o blízkou osobu, je tøeba prokázat vedení domácnosti ¾adatele s opeèovávanou osobou, napø. èestným prohlášením.

 

Bli¾ší informace o zápoètu doby péèe a konzultace v konkrétní situaci poskytnou ka¾dý pracovní den pracovníci OSSZ nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.

 

* * *


Mo¾nost získat informace rychle a snadno po telefonu lidé hodnotí pozitivnì

 

Call centra Èeské správy sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) zodpovìdìla v uplynulém roce dotazy témìø 265 tisíc klientù. Za první polovinu roku 2014 se na nì telefonicky obrátilo ji¾ 156 tisíc lidí. Tøi specializovaná call centra - pro dùchodové pojištìní, pro nemocenské pojištìní a pro technickou pomoc - slou¾í veøejnosti ka¾dý všední den. Vyu¾ít jich mohou klienti z celé Èeské republiky i ze zahranièí, kteøí se touto cestou dozvìdí po¾adované informace nebo zkonzultují svoji situaci, ani¾ by museli osobnì na poboèku.

 

Mo¾nost získat kvalitní informaci snadno z pohodlí domova a na poèkání klienti ÈSSZ pova¾ují za standard a oceòují, ¾e se mohou telefonicky poradit. Ve vìtšinì pøípadù toti¾ volající ihned dostanou konkrétní informace o svých dùchodových zále¾itostech èi o prùbìhu zpracování výplaty nemocenských dávek a také obdr¾í operativní radu, jak postupovat pøi elektronickém podávání dokumentù.

Call centrum dùchodového pojištìní za prvních šest mìsícù letošního roku vyøídilo celkem 100 555 dotazù klientù. Nejvìtší podíl tvoøily dotazy týkající se výplat dùchodù, kdy se volající dotazovali na mo¾né zpùsoby výplaty dùchodu, výplatní termíny a zajímalo je, jak mají postupovat, chtìjí-li zpùsob výplaty zmìnit. Øada klientù se ptala na podmínky nároku na dùchod, zpùsob jeho výpoètu a kde a jakým zpùsobem o dùchod ¾ádat. Také se informovali o prùbìhu vyøizování své ¾ádosti o dùchod nebo o provádìní exekuèních srá¾ek z dùchodu. Nezanedbatelnou èást tvoøily dotazy na tzv. dùchody se zahranièním prvkem a telefonáty týkající se výplaty dùchodu do zahranièí.

Na call centrum nemocenského pojištìní se lidé pøevá¾nì obracejí s konkrétními dotazy týkajícími se výplaty nemocenského, penì¾ité pomoci v mateøství èi ošetøovného. Dotazy na prùbìh výplaty dávky pøedstavují pøes 70 % všech dotazù. Ostatní dotazy zahrnují odborné poradenství v problematice nemocenského pojištìní. Volající, vè. mzdových úèetních, se ptají na obecné podmínky nároku na dávky a na zákonnou úpravu v oblasti nemocenského pojištìní. Praktickým pøíkladem je zmìna v poskytování nemocenského od 15. místo od 22. dne doèasné pracovní neschopnosti s úèinností od 1. 1. 2014. Od ledna do èervna letošního roku vyøídilo call centrum nemocenského pojištìní 37 tisíc telefonátù.

Call centrum technické pomoci poskytuje pøedevším informace klientùm, kteøí vyu¾ívají elektronická podání, a další poradenství vìtšinou technického rázu. Jde zejména o dotazy týkající se registrace k e - Podání, sta¾ení a instalace potøebného software, sta¾ení interaktivních formuláøù a práce s nimi, instalace šifrovacího certifikátu, odesílání e-formuláøù. Lidé se po telefonu rychle dozvìdí, jak správnì postupovat a snadno odstranit pøípadné chyby. Pracovníci call centra technické pomoci volajícím poradí také s pøihlášením do ePortálu ÈSSZ a s podmínkami vyu¾ívání online poskytovaných slu¾eb. Od poèátku letošního roku call centrum technické pomoci vyøídilo celkem 18 549 hovorù.

 

Úøední hodiny mají call centra ÈSSZ ka¾dý pracovní den:
Call centrum dùchodového pojištìní
257 062 860 nemocenského pojištìní
840 406 040 technické pomoci 585 708 290

Pondìlí, støeda 8:00 - 17:00; 8:00 - 17:00; 8:00 - 17:00
Úterý, ètvrtek 8:00 - 15:30; 8:00 - 14:30; 8:00 - 15:00
Pátek 8:00 - 14:00; 8:00 - 14:00; 8:00 - 14:00

 

Hovor z pevné nebo mobilní sítì do call centra ÈSSZ je volajícímu úètován podle tarifu a platného ceníku jeho operátora.


* * *

Jana Buraòová, ÈSSZ



Komentáøe
Poslední komentáø: 14.12.2014  10:28
 Datum
Jméno
Téma
 14.12.  10:28 Jaroslav