Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bøetislav,
zítra Bohdana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

ÈSSZ informuje:


Peèujete ve své rodinì o nemohoucí seniory nebo hendikepované osoby? Doba péèe má vliv na dùchod peèujících osob.


Lidé dlouhodobì peèující doma o své blízké, kteøí jsou pro nepøíznivý zdravotní stav závislí na jejich pomoci, se èasto ptají, zda a jak se jim doba péèe zapoète do dùchodu. Jak zákon o dùchodovém pojištìní tyto situace øeší a jak má peèující osoba postupovat? Objasní Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ).


Nìkterá období, ve kterých není èlovìk výdìleènì èinný a za která tedy není odvádìno pojistné, se v zákonem stanovených situacích pova¾ují za tzv. náhradní doby pojištìní a zapoèítávají se do potøebné doby pojištìní pro dùchod. Tìmito situacemi jsou také právì:
-  doba osobní péèe o osobu mladší 10 let, závislou na péèi druhé osoby v I. stupni závislosti (lehká závislost), -  doba osobní péèe o osobu jakéhokoliv vìku, která je závislá na péèi druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti (støednì tì¾ká, tì¾ká a úplná závislost). Hodnotí se doba péèe o osoby blízké a od 1. 7. 2001 také o osoby ¾ijící ve spoleèné domácnosti,

- pøed 1. 1. 2007 byla dùvodem pro zápoèet péèe jako¾to náhradní doby pojištìní péèe o osobu v rùzném stupni bezmocnou; od tohoto data se tyto stupnì bezmocnosti v právní úpravì transformovaly do I. (èásteèná bezmocnost) II. (pøevá¾ná bezmocnost) nebo III. (úplná bezmocnost) stupnì závislosti


Kdo je osobou blízkou?
Blízkou osobou je v zásadì rodinný pøíslušník. Zákon o dùchodovém pojištìní vymezuje, ¾e jde o man¾ela nebo man¾elku, pøíbuzného v øadì pøímé, dítì vlastní, osvojené nebo dítì pøevzaté do trvalé péèe nahrazující péèi rodièù, dále o sourozence, zetì, snachu nebo man¾ela rodièe, a to kteréhokoli z man¾elù.


Jak se tato specifická doba péèe hodnotí pro dùchod?
Doba takové péèe se pro úèely dùchodového pojištìní hodnotí jako doba pojištìní, tedy obdobnì jako napø. doba zamìstnání nebo doba samostatné výdìleèné èinnosti. Uvedená doba péèe se hodnotí plnì jak pro úèely nároku na dùchod, tak pro úèely jeho výše.
Doba péèe o osoby závislé, které nejsou osobou blízkou a ani ne¾ijí s peèující osobou v domácnosti, není pova¾ována za dobu dùchodového pojištìní ani náhradní dobu pojištìní.


Èím dobu péèe prokázat?
Doba této péèe se prokazuje rozhodnutím okresní (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské) správy sociálního zabezpeèení o dobì a rozsahu péèe. Návrh na zahájení øízení o vydání tohoto rozhodnutí lze podat nejdøíve po skonèení péèe nebo v dobì jejího trvání v souvislosti s podáním ¾ádosti o pøiznání dùchodu, nejpozdìji však do dvou let od skonèení péèe. O úèasti na dùchodovém pojištìní rozhoduje okresní správa sociálního zabezpeèení na základì podaného návrhu.


Pøi podání návrhu na zahájení øízení o vydání rozhodnutí o dobì a rozsahu péèe ¾adatel pøedkládá zejména:
-   doklad prokazující toto¾nost ¾adatele,
-  doklad prokazující toto¾nost osoby, o kterou je/bylo peèováno (obèanský prùkaz, úmrtní list, rodný list dítìte),
-  potvrzení krajské poboèky Úøadu práce prokazující dobu poskytování péèe a stupeò závislosti nebo - potvrzení o délce poskytování pøíspìvku pøi péèi o blízkou osobu,
-  doklad prokazující pøíbuzenský vztah ¾adatele k osobì, o kterou je peèováno (napø. rodné listy, z nich¾ vyplývá vzájemná pøíbuznost osob, oddací listy aj.),
-  v pøípadech, kdy se nejedná o blízkou osobu, je tøeba prokázat vedení domácnosti ¾adatele s opeèovávanou osobou, napø. èestným prohlášením. Domácnost tvoøí fyzické osoby, které spolu trvale ¾ijí a spoleènì uhrazují náklady na své potøeby.


Bli¾ší informace o zápoètu doby péèe a konzultace v konkrétní situaci poskytnou ka¾dý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.


* * *


Komu nále¾í vdovský nebo vdovecký dùchod


Èeská správa sociálního zabezpeèení informuje, kdo má nárok na vdovský nebo vdovecký dùchod, na jak dlouho a za splnìní jakých podmínek. Pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení se toti¾ setkávají s nejasnostmi a mýty, které se týkají vdovských a vdoveckých dùchodù.


Kdo má nárok na vdovský/vdovecký dùchod?
Vdova nebo vdovec má nárok na vdovský nebo vdovecký dùchod po man¾elovi nebo man¾elce, který/á byl/a po¾ivatelem starobního nebo invalidního dùchodu, nebo splnil/a ke dni úmrtí podmínku potøebné doby pojištìní pro nárok na invalidní nebo starobní dùchod podle zákona o dùchodovém pojištìní. Vdovecký nebo vdovský dùchod v¾dy nále¾í té¾ man¾elce nebo man¾elovi osoby, která zemøela následkem pracovního úrazu.


Jak dlouho nále¾í výplata vdovského/vdoveckého dùchodu?
Vdovský nebo vdovecký dùchod nále¾í po dobu jednoho roku od smrti man¾ela nebo man¾elky.

 

Po uplynutí doby jednoho roku nále¾í výplata tohoto druhu dùchodu, pokud vdova nebo vdovec splòuje nìkterou z uvedených podmínek:
-  peèuje o nezaopatøené dítì - musí jít o dítì, které má po zemøelém nárok na sirotèí dùchod, dítì, které bylo v rodinì zemøelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítì vdovy èi vdovce nebo bylo-li dítì alespoò jedním z nich pøevzato do dne smrti man¾ela nebo man¾elky do trvalé péèe nahrazující péèi rodièù,
-  peèuje o dítì, které je závislé na péèi jiné osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti,
-  peèuje o svého rodièe nebo rodièe zemøelého man¾ela, který ¾ije ve spoleèné domácnosti a je závislý na péèi jiné osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti,
-  je invalidní pro invaliditu tøetího stupnì,
-  dosáhl/a alespoò vìku o 4 roky ni¾šího, ne¾ èiní dùchodový vìk mu¾e stejného data narození nebo dùchodového vìku, je-li dùchodový vìk ni¾ší.


Mù¾e dojít k znovuobnovení výplaty vdovského/vdoveckého dùchodu?
Nárok na vdovský èi vdovecký dùchod vznikne znovu, jestli¾e dojde ke splnìní nìkteré z uvedených podmínek do dvou rokù po pøedchozím zániku nároku na vdovský èi vdovecký dùchod. K pøípadné obnovì výplaty nedochází automaticky, ale v¾dy na základì ¾ádosti, uplatnìné prostøednictvím pøíslušné okresní správy sociálního zabezpeèení (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské).


V praxi pùsobí problémy pøedevším poslední podmínka, tj. dosa¾ení alespoò vìku o 4 roky ni¾šího, ne¾ èiní dùchodový vìk mu¾e stejného data narození nebo dùchodového vìku, je-li dùchodový vìk ni¾ší. Lidem èasto není jasná, proto
pro názornost uvádíme pøíklad:


®ena nar. 27. 2. 1955, která vychovala 2 dìti, ovdovìla 1. 9. 2013. Vdovský dùchod jí bude nále¾et po dobu jednoho roku od úmrtí man¾ela, tedy do 31. 8. 2014. O nezaopatøené dìti nepeèuje, není invalidní ani nepeèuje o dítì èi osobu závislou na péèi. Pro nárok na výplatu vdovského dùchodu po uplynutí jednoho roku od úmrtí man¾ela bude tedy rozhodující, kdy dosáhne svého dùchodového vìku nebo dùchodového vìku mu¾e stejného data narození jako ona, od kterého se odeètou 4 roky. Dùchodový vìk této ¾eny je 60 let – dosáhne ho 27. 2. 2015. Dùchodový vìk mu¾e stejného data narození je 63 let a 4 mìsíce, vìk o 4 roky ni¾ší je 59 let a 4 mìsíce, toho dosáhne 27. 6. 2014. Tohoto vìku dosáhne døíve ne¾ svého dùchodového vìku. To znamená, ¾e ¾ena pøed 31. 8. 2014 splní jednu ze zákonných podmínek, tedy dosáhne vìku o 4 roky ni¾šího ne¾ je dùchodový vìk mu¾e stejného data narození a výplata vdovského dùchodu jí bude nále¾et i po uplynutí jednoho roku od úmrtí man¾ela.


Komu vdovský/vdovecký dùchod nenále¾í?
Vdovský nebo vdovecký dùchod nenále¾í po druhovi nebo dru¾ce, a to ani v pøípadì jejich dlouhodobého spolu¾ití a spoleèné výchovy dìtí. Nenále¾í ani po rozvedeném man¾elovi nebo rozvedené man¾elce. Tento druh dùchodu nenále¾í ani po registrovaném partnerovi nebo partnerce.


Vdovský èi vdovecký dùchod zaniká dnem uzavøení nového man¾elství. Tuto skuteènost je vdova èi vdovec povinen nahlásit ÈSSZ. Pokud osoba po uzavøení nového man¾elství znovu ovdoví, mù¾e vzniknout nárok na vdovský dùchod po druhém man¾elovi èi man¾elce.


Nárok na vdovský dùchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, ¾e vdova úmyslnì zpùsobila smrt man¾ela jako pachatelka, spolupachatelka nebo úèastnice trestného èinu. Toté¾ platí v pøípadì vdovce a nároku na vdovecký dùchod.

 

Bli¾ší informace o podmínkách nároku na vdovské a vdovecké dùchody a radu v konkrétní situaci poskytnou ka¾dý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.


* * *


Vdovský a vdovecký dùchod nenále¾í v té výši jako dùchod, který pobírala zesnulá osoba


Pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení se nejednou setkávají napø. s mylným názorem, ¾e pozùstalé man¾elce nebo man¾elovi, bude vyplácen dùchod ve stejné výši, jako pobírala zesnulá osoba. Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) vysvìtluje, na èem výše vdovského a vdoveckého dùchodu závisí. Pobírání vdovského nebo vdoveckého dùchodu nijak neomezuje výdìleènou èinnost vdovy nebo vdovce.


Kolik èiní vdovský/vdovecký dùchod?
Stejnì jako se starobní a invalidní dùchod skládá ze dvou èástí – tj. procentní a základní výmìry – je tomu tak i v pøípadì vdovského nebo vdoveckého dùchodu. Výše procentní výmìry vdovského nebo vdoveckého dùchodu èiní 50 % procentní výmìry starobního dùchodu nebo invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì, na který mìla nebo by mìla nárok zesnulá osoba v okam¾iku úmrtí. Základní výmìra vdovského a vdoveckého dùchodu je stejná jako u ostatních druhù dùchodù a èiní v roce 2013 Kè 2 330 (výši urèuje zákon). Procentní výmìra se zjednodušenì zjiš»uje z dosahovaných výdìlkù a získané doby pojištìní.


Pøíklad è. 1:
®ena, která ovdovìla, pracuje, nepobírá ¾ádný dùchod. Její zemøelý man¾el pobíral starobní dùchod, který k datu úmrtí èinil 14 530 Kè mìsíènì, z toho 12 200 Kè èinila procentní výmìra a 2 330 Kè základní výmìra. ®enì tedy bude nále¾et procentní výmìra vdovského dùchodu ve výši 6 100 Kè (50 % z 12 200 Kè). Vdovský dùchod ¾eny bude vè. základní výmìry 2 330 Kè èinit celkem 8 430 Kè mìsíènì.


Pøíklad è. 2:
Mu¾, který ovdovìl, nepobírá ¾ádný dùchod. Jeho zemøelá man¾elka také nepobírala ¾ádný dùchod, dùchodového vìku pro starobní dùchod ještì nedosáhla. Procentní výše jejího invalidního dùchodu, na který by mìla nárok v dobì smrti, by èinila 10 228 Kè mìsíènì. Procentní výmìra vdoveckého dùchodu mu¾e bude tedy èinit 50 % této èástky, tj. 5 114 Kè, a základní výmìra 2 330 Kè, vdovecký dùchod bude mu¾i nále¾et ve výši 7 444 Kè mìsíènì.


Jaká je výše vdovského/vdoveckého dùchodu, pokud vdova/vdovec pobírá ji¾ dùchod starobní nebo invalidní?
Dojde-li k soubìhu nárokù na výplatu vdovského èi vdoveckého dùchodu a starobního nebo invalidního dùchodu, vyplácí se vyšší dùchod v plné výši (vèetnì základní výmìry) a z ni¾šího dùchodu polovina procentní výmìry. Je-li výše obou dùchodù stejná, krátí se na polovinu procentní výmìra vdovského èi vdoveckého dùchodu.


Pøíklad è. 3:
®ena pobírá starobní dùchod 12 270 Kè mìsíènì, z toho 9 940 Kè èiní procentní výmìra a 2 330 Kè základní výmìra. Zemøelému man¾elovi nále¾el k datu úmrtí starobní dùchod ve výši 15 470 Kè mìsíènì, z toho 13 140 Kè èinila procentní výmìra a 2 330 Kè základní výmìra. ®enì po man¾elovi nále¾í vdovský dùchod a jeho výše èiní polovinu procentní výmìry, tedy 6 570 Kè (50 % z 13 140). Procentní výmìra starobního dùchodu ¾eny èiní 9 940 Kè – je tedy vyšší, ne¾ procentní výmìra vdovského dùchodu. ®enì proto pøi soubìhu dùchodù bude vyplácena èástka ve výši 15 555 Kè mìsíènì, proto¾e:
-  procentní výmìra starobního dùchodu nále¾í v plné výši, tj. ve výši 9 940 Kè mìsíènì,
-  základní výmìra ve výši 2 330 Kè mìsíènì nále¾í pouze jednou, a to ke starobnímu dùchodu,
-  50 % procentní výmìry vdovského dùchodu (tj. 50 % z 6 570 Kè) èiní 3 285 Kè mìsíènì.


Bli¾ší vysvìtlení týkající se vdovského nebo vdoveckého dùchodu v konkrétních pøípadech podají ka¾dý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.


K 30. 9. 2013 vyplácela Èeská správa sociálního zabezpeèení celkem 564 235 vdovských dùchodù (z toho bylo 533 329 vypláceno v soubìhu se starobním nebo invalidním dùchodem) a 97 218 vdoveckých dùchodù (z toho bylo 90 816 vypláceno v soubìhu se starobním nebo invalidním dùchodem). Prùmìrná výše vdovského dùchodu vypláceného sólo èinila k 30. 9. 2013 7 216 Kè, prùmìrná výše sólo vdoveckého dùchodu 6 218 Kè. Prùmìrná výše soubìhu vdovského a starobního nebo invalidního dùchodu èinila Kè 11 855 a prùmìrná výše soubìhu vdoveckého a starobního nebo invalidního dùchodu èinila Kè 13 449.


* * *


Bez potøebné doby dùchodového pojištìní nárok na sirotèí dùchod nevznikne


Pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení se opakovanì, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozùstalých, kdy¾ se dozví, ¾e pro nárok na sirotèí dùchod musela zesnulá osoba získat potøebnou dobu pojištìní. Základní podmínkou nejen pro nárok na starobní a invalidní dùchod, ale i pro dùchody pozùstalostní, tedy vdovské, vdovecké a sirotèí, je potøebná doba pojištìní. V pøípadì pozùstalostních dùchodù musí stanovenou dobu dùchodového pojištìní získat zesnulá osoba, jinak dùchod po ní nemù¾e být pøiznán.


Jaké jsou podmínky pro nárok na sirotèí dùchod?
Na sirotèí dùchod má nárok osiøelé nezaopatøené dítì po zesnulém rodièi (osvojiteli) nebo po osobì, která pøevzala dítì do péèe nahrazující péèi rodièù na základì rozhodnutí soudu o svìøení dítìte do výchovy (spoleèné výchovy man¾elù). Nárok na sirotèí dùchod nevzniká po pìstounovi nebo jeho man¾elovi.

 

Tento druh dùchodu je pøiznán v¾dy nezaopatøenému dítìti v pøípadech, kdy zesnulé osobì byl vyplácen starobní èi invalidní dùchod, anebo zemøela následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Podmínka nároku na sirotèí dùchod je také splnìna, kdy¾ zesnulá osoba sice nepobírala starobní èi invalidní dùchod, ale ke dni úmrtí získala alespoò polovinu doby pojištìní potøebné pro vznik nároku na invalidní dùchod nebo splnila podmínky nároku na starobní dùchod.


Pøíklad è. 1:

Otec dítìte zemøel ve vìku 30 let, pracoval, nepobíral dùchod. V posledních 10 letech pøed úmrtím získal 3 roky pojištìní. Podmínkou pro nárok na invalidní dùchod u osoby starší 28 let je získání 5 let pojištìní v posledních 10 letech. Podmínku nároku na invalidní dùchod ke dni úmrtí sice nesplnil, pøesto nárok na sirotèí dùchod vznikne - otec získal alespoò polovinu potøebné doby pojištìní.


Pøíklad è. 2:

Matka zemøela ve vìku 45 let. S dobou studia a dobou péèe o dítì získala celkem 12 let pojištìní. Od svých 30 let nepracuje, je v domácnosti. Jejímu 20letému synovi, který studuje vysokou školu (je tedy nezaopatøeným dítìtem), nárok na sirotèí dùchod nevznikl, proto¾e matka nesplnila ke dni úmrtí podmínky na starobní dùchod ani nezískala polovinu potøebné doby pro nárok na invalidní dùchod, tedy 2,5 roku v posledních 10 letech pøed úmrtím nebo 5 let v posledních 20 letech pøed úmrtím.


Zmírnìná podmínka potøebné doby pro nárok na sirotèí dùchod na polovinu platí necelé 2 roky, od 1. 1. 2012. Poèet ¾ádostí o sirotèí dùchod, které musely být zamítány pøed 1. 1. 2012 pro nesplnìní zákonných podmínek, evidovala ÈSSZ v uplynulých letech více ne¾ 500 roènì. V roce 2012 se jejich poèet sní¾il, pøibli¾nì o 100. Osoby, kterým sirotèí dùchod nebyl pøed 1. 1. 2012 pøiznán pro nesplnìní podmínky potøebné doby pojištìní ze strany zesnulé osoby, si o nìj mohou znovu po¾ádat s tím, ¾e nárok na pøiznání sirotèího dùchodu jim vznikne od 1. 1. 2012, pokud zesnulá osoba splnila alespoò mírnìjší podmínku doby pojištìní, tedy ke dni úmrtí získala v rozhodném období alespoò polovinu potøebné doby pojištìní pro nárok na invalidní dùchod. Podmínkou je té¾ to, aby dítì bylo stále nebo se stalo opìtovnì nezaopatøené.


Kdy je dítì nezaopatøené?
Za nezaopatøené dítì se pova¾uje dítì do skonèení povinné školní docházky, a poté nejdéle však do 26 let, jestli¾e se soustavnì pøipravuje na budoucí povolání nebo se nemù¾e soustavnì pøipravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdìleènou èinnost pro nemoc nebo úraz èi z dùvodu dlouhodobì nepøíznivého zdravotního stavu není schopno vykonávat výdìleènou èinnost.


Po skonèení povinné školní docházky se do 18. roku vìku pova¾uje za nezaopatøené dítì také dítì, které je vedeno v evidenci krajské poboèky Úøadu práce jako uchazeè o zamìstnání a nemá nárok na podporu v nezamìstnanosti nebo podporu pøi rekvalifikaci.


Skuteènost, ¾e dítì ji¾ nesplòuje podmínku nezaopatøenosti, je oprávnìný nebo jiný pøíjemce povinen do 8 dnù písemnì ohlásit ÈSSZ.

 

Obecná podmínka potøebné doby pojištìní pro pøiznání invalidního dùchodu je u osob:
starších 28 let 5 rokù:

ve vìku od 26 let do 28 let 4 roky;
ve vìku od 24 let do 26 let 3 roky;
ve vìku od 22 let do 24 let 2 roky;
ve vìku od 20 do 22 let 1 rok a
do 20 let vìku ménì ne¾ 1 rok.
Pro úèely posouzení nároku na pozùstalostní dùchody se podmínka potøebné doby pojištìní zjiš»uje z posledních deseti let pøed datem úmrtí.


Dále platí, ¾e u lidí starších 38 let je podmínka potøebné doby pojištìní pro nárok na invalidní dùchod splnìna i tehdy, pokud èiní alespoò 10 let, které byly získány v období posledních 20 let pøed úmrtím. V pøípadì pozùstalostních dùchodù však podmínka získání 10 let pojištìní v posledních 20 letech pøed úmrtím platí pouze u osob zemøelých po 31. 12. 2009.


Bli¾ší informace týkající se nároku na sirotèí dùchod v konkrétních pøípadech, poskytnou ka¾dý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.


Tabulka: Poèty ¾ádostí o sirotèí dùchod

Rok 2008:
Podané ¾ádosti 4262
Zamítnuté ¾ádosti 514

Rok 2009:
Podané ¾ádosti 4 582
Zamítnuté ¾ádosti 548

Rok 2010:
Podané ¾ádosti 4 505
Zamítnuté ¾ádosti 570

Rok 2011:
Podané ¾ádosti 3 989
Zamítnuté ¾ádosti 524

Rok 2012:
Podané ¾ádosti 4 381
Zamítnuté ¾ádosti 423

K 30. 9. 2013:
Podané ¾ádosti 3 057
Zamítnuté ¾ádosti 277


Jana Buraòová, ÈSSZ



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma