Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Návštìva T. G. Masaryka v Ostravì
 
Ostrava si pøipomenula den, kdy mìsto pøed sto lety navštívil prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A jak se pøípravy, i tento vzácný okam¾ik v ¾ivotì mìsta, udály pøiblí¾il v další text...
 
Poèátkem èervna 1924 obdr¾ely státní i samosprávné úøady informaci, ¾e prezident T. G. Masaryk hodlá ve druhé polovinì tohoto mìsíce navštívit Slezsko, Hluèínsko a severovýchodní Moravu. Jednou ze zastávek na jeho trase se stala i Moravská Ostrava, která byla ji¾ pùl roku Ostravou „Velkou“ – k 1. lednu 1924 došlo toti¾ k pøipojení dalších šesti okolních moravských obcí (Hrabùvky, Mariánských Hor, Nové Vsi, Pøívozu, Vítkovic a Zábøehu), a poèet obyvatel tak pøesáhl sto tisíc.

Mladé velkomìsto se chtìlo prezentovat co nejlépe, proto byl program prezidentovy návštìvy plánován do nejmenších detailù a na jeho sestavení se podílelo nejen vedení mìsta, nýbr¾ i zástupci státních úøadù, politických stran, odborových organizací, spolkù a spoleèenských organizací, duchovenstva i zdejších velkých prùmyslových podnikù.

 


Moravská Ostrava - pøed radnicí                Prokeš a Masaryk
 
Celou trasu, kudy projí¾dìla prezidentská kolona, mìly lemovat husté špalíry školní mláde¾e, èlenù dìlnických, sokolských èi orelských tìlovýchovných jednot, hasièù a dalších obyvatel mìsta.  Nutno podotknout, ¾e nikoho nebylo tøeba k úèasti nutit – o mo¾nost spatøit osobnì T. G. Masaryka byl obrovský zájem. Vedení mìsta zároveò nabádalo majitele domù, aby neopomnìli své nemovitosti co nejslavnostnìji vyzdobit kvìtinovými girlandami, prapory a praporky ve státních barvách (dochovaná statistika informuje o tom, ¾e toto opatøení se týkalo celkem 619 domù v Pøívoze, Moravské Ostravì, Vítkovicích a Mariánských Horách).
 

25. èerven byl u¾ devátý den prezidentovy cesty po Moravì a Slezsku. Automobilová kolona s T. G. Masarykem dorazila v 9.45 ráno od Hluèína na most pøes Odru mezi Petøkovicemi a Pøívozem. Tady ho uvítal pøednosta okresního úøadu Navrátil, policejní øeditel Jaroslav Buchar a Jan Geisler, námìstek vládního komisaøe a pozdìjšího starosty mìsta Jana Prokeše. Kolona vzápìtí pokraèovala do Pøívozu pøes námìstí Svatopluka Èecha a po Nádra¾ní ulici smìøovala do Moravské Ostravy. Ihned po vjezdu prezidentské kolony do mìst se rozhoukaly sirény všech prùmyslových závodù, v Pøívoze zdravily Masaryka poèetné zástupy ¾eleznièáøù, zatímco u jámy Jindøich se shromá¾dili horníci a prezidenta uvítali hornickou hymnou.
 
Dùle¾itou èástí programu bylo oficiální pøivítání na Masarykovì námìstí, kde vystoupil s pozdravným projevem vládní komisaø Jan Prokeš. Po nìm vítali prezidenta místní poslanci a senátoøi, zástupci úøadù, politických stran, spolkù a korporací, èeských i nìmeckých, pøièem¾ na pozdravy a projevy vyslovené v nìmèinì odpovídal Masaryk rovnì¾ nìmecky. Vìtšinou se však zøejmì omezil jen na podání ruky a pár slov, nebo» tento uvítací výbor tvoøilo více ne¾ 150 osob a celková délka trvání programu pøed radnicí byla rozpoètena na pouhých deset minut.
 
Poté prezident u¾ na radnici udílel audience zástupcùm zdejších zahranièních konzulátù, starostenských sborù, velkoprùmyslu, odborù a legionáøù, a to a¾ do jedenácté hodiny dopoledne, kdy opìt nasedl do auta a odejel do Pøívozu na prohlídku Dolu a koksovny František.
 
Tento vyèerpávající maraton byl pøerušen polední pauzou; kolem dvanácté se Masaryk vrátil zpìt do Moravské Ostravy, kde pro nìj byl v Národním domì (dnešní Divadlo Jiøího Myrona) pøipraven obìd, a kde si také mohl trochu odpoèinout. Obìd s prezidentem byl samozøejmì vrcholnou spoleèenskou událostí a díky dochované korespondenci víme nejen to, ¾e se ho úèastnilo témìø sedmdesát osob z øad ostravské honorace, ale známe i takový detail, ¾e hlavním chodem byla svíèková.

 


Nabídka praporové látky                         Pozvánka na slavnostní obìd
 
Po obìdì mohl Masaryk zhruba ještì hodinu odpoèívat, o pùl tøetí odpoledne pak následoval další dùle¾itý bod programu, toti¾ návštìva Vítkovických ¾elezáren, jí¾ bylo vyhrazeno asi jeden a pùl hodiny. Ocitujme z originálního dokumentu: „U slavobrány uvítání generálním øeditelem Drem Sonnenscheinem, zástupcem dìlnictva. Podání kytice asi 7letým dìvèátkem z nìkteré rodiny vítkovických dìlníkù. Ze slavnostní brány autem k vysoké peci èís. IV, cestou bude pan president upozornìn na nový plynojem (dokonèen právì v roce 1924, dnes multifunkèní hala Gong), na nové plynové hospodaøení. Na velikém prostranství pøed vysokou pecí bude státi dìlnictvo ¾elezáren v úboru pracovním a pozdraví pana prezidenta, jakmile vystoupí na rampu vysoké pece. Odpich pece, sestup k autu“.

 
 

Návstìva Vítkovic
 
Masaryk poté ještì absolvoval prohlídku blízké elektrocentrály è. IV (mezi ulicemi Ruská a Místecká) a nové ocelárny a válcovny v Zábøehu, kde si prohlédl provoz válcovací tratì. Poslední, u¾ jen krátkou zastávkou, bylo námìstí v Mariánských Horách. Hasièi tu na jeho poèest vztyèili 24 metrù vysoký sto¾ár a utvoøili na nìm ¾ivý obraz. Krátce po šestnácté hodinì u¾ prezident odjel vlakem z nádra¾í Ostrava-Vítkovice (dnešní Ostrava-støed), kde se s ním rozlouèil Jan Prokeš, policejní øeditel Buchar a pøednosta okresního úøadu Navrátil. Pro Ostravu tím oficiální návštìva skonèila, Masaryka však èekala ještì návštìva Frýdku, Frenštátu a Krásna nad Beèvou, jeho program se toho dne uzavøel a¾ v devìt hodin veèer a pøed sebou mìl ještì další dva dny cesty po Valašsku a Slovácku.
 


Na Nádra¾ní ulici                         V Mariánských Horách na námìstí
 
Návštìva prezidenta Masaryka byla pro Ostravu zcela jistì nejvýznaènìjší událostí roku 1924. Uvítání se zúèastnily desítky tisíc lidí z celého Ostravska, a» u¾ Èechù, Nìmcù nebo Polákù. Zatímco Èeši hledìli na prezidenta s nadšením jako na symbol mladé republiky, ostatní doufali v jeho vyvá¾ený pøístup k øešení národnostní otázky v regionu. Osoba prezidenta hrála bezpochyby roli stmelující, Masaryk sám ostatnì na ostravské pùdì apeloval na toleranci a spoleènou tvùrèí práci.
 
Pro zajímavost lze zmínit i ekonomický dopad návštìvy; na stranì jedné pøesáhly náklady, vynalo¾ené mìstem, èástku sto tisíc korun. To se nám mù¾e zdát pomìrnì málo, v dnešních relacích by to však mohly být dva a¾ tøi miliony. Na stranì druhé, i kdy¾ nemáme k dispozici ¾ádné statistiky, je jisté, ¾e znaèný obrat zaznamenaly hostinské a ubytovací podniky a všechny s nimi související ¾ivnosti potravináøské. Vzhledem k obrovské poptávce po praporech, státních vlajkách nebo jen obyèejných trikolórách musely mít velké zisky rovnì¾ všechny ¾ivnosti textilní; v¾dy» jen tøetina všech mìstských výdajù byla právì za praporovou výzdobu.

 


Výdaje mìsta za návštìvu             Výzva k výzdobì domù 
 
V Moravské Ostravì a Vítkovicích byl Masaryk poprvé v roce 1902, kdy zde ještì jako univerzitní profesor pøednášel o sociální otázce; v roce 1924 navštívil u¾ jako prezident tato místa podruhé, avšak bohu¾el naposledy. Další prezidentskou návštìvu v našem mìstì vykonal – ve zcela jiných podmínkách rostoucího ohro¾ení republiky ze strany nacistického Nìmecka – a¾ Edvard Beneš v roce 1937.

 
Foto: Archiv mìsta Ostravy

 
Jozef Šerka, Archiv mìsta Ostravy
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 01.07.2024  17:48
 Datum
Jméno
Téma
 01.07.  17:48 Jaroslava
 01.07.  08:56 Vesuviana
 30.06.  09:13 Von