Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdeněk,
zítra Milena.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála deště

Možná mi to nebudete věřit, ale když jsem takhle jednou opět začal „listovat“ ve svých chválách, ke své neskonalé hrůze jsem zjistil, že v nich ještě chybí chvála deště! A vážně nevím, jak jsem se mohl dopustit takového nehorázného faux pas! Je jasné, že to tak nemohu nechat, spěchám to napravit, a doufám, že pozdě nehoním bycha…

Déšť patří mezi nejzákladnější prvky nejen našeho počasí a hraje hlavní roli v koloběhu vody na naší modré planetě.   Bez nadsázky lze tvrdit, že bez deště by na naší Zemi nevznikl život a samozřejmě i leccos dalšího.

Jak déšť vzniká, co se s tou vodou děje v ovzduší, na zemi i pod jejím povrchem a další odbornější záležitosti ponechám stranou. Opět se tedy pokusím vychválit déšť z poněkud jiného úhlu pohledu a snad přinesu i pár „dešťových“ zajímavostí. Nejprve se podívejme, jak se déšť prosadil v umění.

Déšť se dostal do titulních rolí v literatuře, v dramatu i ve filmu. Snad alespoň ti dříve narození se pamatují na slavný román L.Bromfielda - Když nastaly deště - z monzunové Indie, který byl zfilmován několikrát. Mimochodem – autor tohoto románu se stal už před 2. světovou válkou průkopníkem udržitelného a ekologického zemědělství v USA. Připomenu divadelní hru N.R.Nashe – Obchodník s deštěm a její následné zfilmování s úžasnými herci Burtem Lancastrem a Katharine Hapbernovou z poloviny 50. let minulého století. A když jsme narazili na obchodování s deštěm, představte si, že už v té době se prováděly první pokusy o umělý déšť. To se do neškodných obláčků vystřelovaly rakety, které oblak obohatily o kondenzační jádra jodidu stříbrného, a když se to povedlo, proběhly dokonce v USA první soudní procesy mezi farmáři o „ukradení deště“!

V textech světových i našich evergreenů a hitů se to ovšem všemi možnými atmosférickými jevy přímo hemží! A světe div se, když jsme sledovali, která slova se vyskytují nejčastěji, vyhrála to sice samozřejmě láska, ale hned na druhém místě se umístil – DÉŠŤ – potažmo RAIN! Není se co divit, je to přece slovíčko nádherně laskavé, voňavé a v uších přímo doslova pohladí. A nejen v češtině, ale i ve světových jazycích, čehož využil např. G.B.Shaw ve svém Pygmalionu. Voňavý důkaz pak nacházíme i v názvu jedné krásné písničky – Lásko, voníš deštěm. A po dešti opravdu ve vzduchu voní přírodní silice, které se uvolňují z ovlažené půdy.  Jinak se v dešti zpívá, stéká po oknech, do skel bubnují kapky, mží do vlasů, a tak dále a tak podobně.

Je ale docela zajímavé, že v našich mírných zeměpisných šířkách se déšť většinou opěvuje s jakýmsi smutkem a je spojován spíše se smutnou náladou, jako např. o Dušičkovém počasí. A přitom jsou samozřejmě na zeměkouli suché tropické oblasti, kde se střídají období sucha s obdobím dešťů, a kde déšť vítá vše živé! Zde je zářným příkladem středoafrická Botswana v poušti Kalahari, která má déšť ve svém státním znaku! Samozřejmě je tam v tamějším jazyku. A to není vše, slovo „pula“ používají Botswanci jako velmi přátelský pozdrav a jmenuje se tak i místní měna. Díky internetu se můžete podívat na ten jejich krásný státní znak v plné parádě.
 

A na závěr této snad trochu kuriózní dešťové chvály si dovolím zařadit i několik světových a také našich místních dešťových rarit. Myslím, že i ty si trochu chvály zaslouží, a že „pár“ těch čísel unesete.

Koho by napadlo, že mezi nejdeštivější místa na světě patří jeden z havajských ostrovů – Kauai, když Havaj je u nás synonymem pro tropický ráj? Přitom tam v období 1920 -1945 na návětří hory Mont Waialeale měli celoroční srážkový normál 12 344 mm a pršívá tam 335 dnů v roce! Snad už je známo, že 1 mm srážek znamená 1 litr vody na každý metr čtvereční.
 
 

Ale absolutní světové rekordy v ročním přídělu dešťové vody byly zaznamenány v monzunové oblasti na severovýchodě Indie v Himalájích. Cherrapanji je považováno už více než 150 let za nejvlhčí místo na světě. V kalendářním roce 1861 zde spadlo 23 000 mm, tedy 23 kubíků vody na každý metr čtvereční a za 12 měsíců – od 1. srpna 1860 do 31. července 1861 dokonce téměř 26,5 kubíků! A ten červenec 1861 drží pak měsíční světový rekord srážkovým úhrnem 9 300 mm! Takové příděly vody si určitě neumíme představit, protože náš celoroční průměr srážek je 674 mm, v nejvlhčím roce 2002 u nás spadlo 916 mm a z toho v srpnu 202 mm.

Možná ještě zajímavější jsou pak krátkodobé úhrny dešťových srážek. Na ostrov Reunion v Indickém oceánu přinesla počátkem ledna 1966 tropická bouře Denise během 24 hodin 1 825 mm srážek, což je množství vody, které u nás spadlo od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2019, tedy za tři roky! V jediném dnu u nás spadlo nejvíce srážek 29. 7. 1897 na Nové Louce v Jizerských horách a to 345 mm a druhý největší příděl vody 312 mm dostal Cínovec v Krušných horách při povodňově situaci 12. 8. 2002.

A ještě srážkové epizody nejkratší. 22.6.1946 spadlo v USA ve městě Holt ve státě Missouri za jednu hodinu 305 mm srážek! U nás - přimhouřením oka - dosti podobný liják zaznamenali 25. 5. 1872 v Mladoticích na Plzeňsku. Za 1,5 hod. spadlo 237 mm, což by se dalo zredukovat asi na 160 mm za 1 hodinu. A na samý závěr této dešťové chvály dva údaje minutové. V Praze – Podbabě spadlo 18.8.1986 za 5 minut 19 mm a 4. 7. 1956 ve městě Unionwille, ve státě Maryland za jedinou minutu 31,2 mm! Jistě je velmi zajímavé, že tyto poslední údaje ze světa jsou alespoň řádově srovnatelné s těmi tuzemskými, na rozdíl od klimatických údajů dlouhodobých. Doufám, že jsem těmi čísly příliš neunavil.

Obrázek FrK Kratochíl a foto Wikipedie
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora


Komentáře
Poslední komentář: 28.11.2020  16:16
 Datum
Jméno
Téma
 28.11.  16:16 Von
 27.11.  16:10 Vesuvjana díky
 27.11.  13:12 Milada
 27.11.  11:37 Luděk Horký Chvála dešti
 27.11.  11:16 olga janíčková
 27.11.  08:10 Květa díky
 27.11.  00:11 Evussa Déšť buď pochválen