Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

®ena, která spoèítala cenu svìtového míru: Je obscénní, kolik utrácíme za zbranì

Milí ètenáøi, pøedkládáme vám velmi zajímavý èlánek/rozhovor, na který jsme pøi brouzdání internetem narazili. Uvádíme jej zde v plném znìní i s oznaèením zdroje. Na uvedeném webu najdete další velmi zajímavé informace. 
Václav ®idek, redakce 

Klimatické zmìny, terorismus, migrace, propast mezi bohatými a chudými a kyberválka. To jsou hlavní hrozby dnešního svìta. A ¾ádná zbraò s nimi nezatoèí, zdùrazòuje ¾ena, kterou tøikrát nominovali na Nobelovu cenu míru. Scilla Elworthyová zná i cenu míru v penìzích – sama ji toti¾ spoèítala. „Myslíte si, ¾e je svìt rozdìlený? Zkuste si ¾ít ve studené válce,“ vzkazuje Elworthyová ve velkém rozhovoru pro Radio Praha.

Zpùsob myšlení, který ovládal naši výchovu po 3000 let, pøivedl lidstvo na pokraj vyhlazení. Pøišel èas nastolit rovnováhu mezi mu¾skou a ¾enskou inteligencí, míní Scilla Elworthyová. | Zdroj: Archiv Scilly Elworthy

Scilla Elworthyová vede celo¾ivotní kampaò proti válce a konfliktùm. Tøikrát ji nominovali na Nobelovu cenu míru za její práci pøi Oxford Research Group, která rozvíjela dialog mezi britskou vládou a aktivisty za jaderné odzbrojení.

A napsala také knihu The Business Plan for Peace: Building a World Without War (Podnikatelský plán pro mír: Budování svìta bez války). Povídali jsme si po jejím vystoupení na Meltingpot, diskusním fóru festivalu Colours of Ostrava.   

Oxford Research Group jste zalo¾ila v 80. letech. To byla doba závodù v jaderném zbrojení. Byly tenkrát vìci jasnìjší, kdy¾ na jedné stranì stál Sovìtský svaz a na druhé USA a jejich spojenci?
Svým zpùsobem ano, pøece jen to byla studená válka. Ale zuøila jsem kvùli nedostatku demokracie. Britská vláda potají pøijímala rozhodnutí budovat nové systémy jaderných zbraní, viz Trident, ani¾ by to konzultovala s parlamentem. Naprosto nedemokratické. A mì to pobuøovalo. Mìla jsem malou dceru a strachovala se o její budoucnost. 

Je dnes t쾚í èelit té takzvané hybridní válce, kterou Rusko podle mnoha lidí vede proti Západu?
Øeknu to takhle: hlavní hrozby, kterým dnes èelíme, zbranì nevyøeší. Mám na mysli klimatické zmìny, terorismus, migraci, propast mezi bohatými a chudými a kyberválku. S nièím z toho vám zbranì a støely a letadla nepomohou. ®ádný typ zbranì na tohle nestaèí.

Proto je obscénní, ¾e teï po celém svìtì utratíme (zhluboka se nadechne) 1,686 miliard dolarù (roènì) za militarizaci, aèkoli u¾ 10 nebo 11 miliard dolarù by zajistilo èistou vodu a hygienu ka¾dému dítìti na planetì.  

A ještì nìco jsem zjistila, kdy¾ jsem Podnikatelský plán pro mír psala. Propoèítala jsem, ¾e celosvìtová prevence války by pøišla na pouhé dvì miliardy dolarù. 

Zpùsob myšlení, který ovládal naši výchovu po 3000 let, pøivedl lidstvo na pokraj vyhlazení. Pøišel èas nastolit rovnováhu mezi mu¾skou a ¾enskou inteligencí, míní Scilla Elworthyová. | Zdroj: Archiv Scilly Elworthy

Jak jste na to èíslo pøišla? Zdá se neuvìøitelné, ¾e jde vyèíslit cenu za desetiletou prevenci války.
Nejdøív jsem se soustøedila na politická opatøení a strategie, které brání vypuknutí války. Nemluvím tu o odstraòování následkù nebo o tom, ¾e se na místo pošle OSN. Mluvím o prevenci, jako prevence rakoviny, prevence obezity…

Vzala jsem 25 strategií, o nich¾ vím – za 45 let praxe, odshora a¾ úplnì dolù –, ¾e fungují. Jinými slovy: pokud tyto strategie uplatníte, zabráníte válce. A já tyto strategie vzala, spoèítala jejich cenu a promítla je do období deseti let. Výsledek byl dvì miliardy.  
Výchova plná násilí 

I kdyby se ta prevence prosadila – nestaèil by pak jediný šílenec, jako nìjaký Kim Èong-un nebo dokonce nìjaký Donald Trump, který udìlá nìco, co nás všechny vystaví riziku globální války?
Samozøejmì. Musíte uplatnit vyjednávání, která takové jedince zapojí. Jedince, které do jejich postavení dohnaly strach, soutì¾ivost, touha vypadat jako silný èlovìk. A tyto lidi musíte zapojit do dlouhého, dlouhého dialogu, který èasto vede zpìt do jejich dìtství. Pohání je to, jak byli jako dìti biti. A pak musíte vypìstovat, úplnì zespod, systém svìta, kde se lidem ukazuje, jak si zajistit bezpeèí namísto toho, aby si pøipadali zranitelní. 
______________________________________________________
„Potøebujeme, aby lidé, které zvolíme, byli pøíèetní, lidští a mìli silný smysl pro to, co je dobré a co špatné. “
Scilla Elworthy pro Radio Praha
______________________________________________________

Ale pøece nemù¾ete Donalda Trumpa nauèit, aby byl lepším èlovìkem, nebo ho na nìj pøevychovat…
Nemyslím si, ¾e je to nemo¾né. Ovšem je to hodnì strmá cesta. Kdy¾ se na toho èlovìka podívám, vidím výchovu plnou násilí, kdy ho pøimìli cítit se malý a nepatrný, a on teï musí neustále vyhro¾ovat jiným lidem, aby si sám mohl pøipadat dobøe.

Takové lidi ve vládì nepotøebujeme. Potøebujeme to zorganizovat tak, aby lidé, které zvolíme, byli pøíèetní, lidští a mìli silný smysl pro to, co je dobré a co špatné. 

Zpìt k tìm šíleným èástkám, které se utrácejí za zbrojení. Proè to volièi tolerují?
Proto¾e média ¾ijí ze strachu a katastrof. Není obvyklé, ¾e na otvíráku najdete nìjaký opravdu dobrý, pozitivní pøíbìh. Všechny ty skvìlé vìci, které se dìjí, nedostanou prostor. 

Nìkteøí namítnou, ¾e zbranì proti terorismu fungují, ¾e díky zbrojení se terorismus alespoò dr¾í na uzdì.
Ne. Dejte mi pøíklad, kdy mohou zbranì zastavit terorismus. 

Tøeba kdy¾ zlikvidujete teroristického vùdce míøenou støelou. 
Ano, ale mnohem jednodušší a rychlejší by byla prevence u tìch mladých mu¾ù v madrasách (islámských nábo¾enských školách, pozn. red.) nebo kdekoli jinde, kde je uèí d¾ihádu. Jít si promluvit s jejich rodièi o tom, proè korán nepotrestá to, co se jejich dìti chystají udìlat – to je zpùsob, jak to zastavit. 

Mu¾i versus ¾eny?

Jsem si jistý, ¾e èást posluchaèù by na tohle øekla, ¾e lidé, hlavnì mu¾i, jsou zkrátka agresivní. ®e jsou zištní, ¾e pokud mohou, expandují, hromadí území – ¾e kdesi hluboko uvnitø nich le¾í nìco, co je nutí se takhle chovat.
Prosím vás! Tohle je tak staromódní zpùsob, jak pohlí¾et na svìt. Tenhle zpùsob myšlení ovládal naši výchovu po 3000 let. A teï jsme na pokraji globálního vyhlazení, a» u¾ jadernými zbranìmi, nebo kvùli tomu, ¾e velké skupiny lidí ztratí mo¾nost pøe¾ít, a proto budou chtít zabíjet jiné lidi.   

Ohro¾uje nás to všechny. Pøišel èas, abychom se obrátili smìrem k ¾enštìjší inteligenci, která je dostupná stejnì tak mu¾ùm jako ¾enám. ®enská a mu¾ská inteligence se musí dostat do rovnováhy. ®eny by øekly, pøevá¾nì proto¾e rodí a mají blí¾ k zemi, ¾e vìdí, co ¾ivot znamená a jak je vzácný. ®eny v sobì nesou moudrost, které se nikdy nedopøává sluchu. A teï nastal èas, kdy ¾eny pøicházejí, kdy pozvedají hlasy. Ani¾ by kohokoli ohro¾ovaly, øíkají pouze: To, co dìláme, je šílené. 

Existují nìjaké extrémní situace, kdy chápete – ani¾ byste ho nutnì promíjela – u¾ití násilí?
Tuhle otázku si sama èasto pokládám. A domnívám se, ¾e kdyby nìkdo ohro¾oval moje dítì nebo chtìl støílet po mojí rodinì, chtìla bych mu jít vstøíc a ze všech sil se pokusila navázat s ním kontakt, mluvit s ním. Jestli¾e mám pøed sebou nìco, èeho se doopravdy bojím, jako tøeba kobra – dlouho jsem ¾ila v Africe –,  není dobré couvat. Musíte jednat. Tak¾e bych v¾dycky usilovala o kontakt s tím rozzuøeným èlovìkem, sna¾ila se zjistit, kde je pro nìj dobro a kde zlo. Není to jednoduché. A riskujete tím ¾ivot. Ale je to lepší ne¾ po všech støílet. 

Dnes u¾ lidi tolik nepohání ideologie, jako øeknìme v 80. letech, kdy jste vedla kampaò proti jaderným zbraním. Hodnì mladých lidí stranická politika moc nezajímá, zato je zaujmou jednotlivé problémy. Pomáhá vám to ve vašem boji s válkou a mírové kampani?

Naprosto. Prùzkumy, které zkoumaly hodnoty mileniálù, lidí narozených v letech 1980-2000, zjistily, ¾e dávají pøednost… (odmlèí se) Napøíklad kdy¾ jdou na pracovní pohovor, ptají se víc po lidech – Jak zacházíte se svými zamìstnanci? –, po smyslu – Budete respektovat mùj smysl ¾ivota? – a po planetì – Jak se chováte k planetì?

Tak¾e dávají pøednost tìmto otázkám pøed tím, kolik dostanou zaplaceno. Co¾ je ú¾asné. Proto¾e jestli¾e na pohovoru pokládají tyhle otázky a pak øeknou „Pardon, ale vaši nabídku nepøijmu, proto¾e vám nezále¾í na potøebách lidí.“, je to velká vìc. 

Rozdìlený svìt? Vra»te se do studené války

Jste pøi pohledu do budoucnosti optimistická? Vìøíte, ¾e lidstvo se promìní a bude mírumilovnìjší?
Vìøím tomu. A myslím si, ¾e to má hodnì co do èinìní s emancipací ¾en. Poprvé za 3000 let se hlasu ¾en naslouchá. A pøekvapuje mì, ¾e jsme ještì nemìli revoluci. Skuteènì. Pøekvapuje mì, ¾e jsme nedaly prùchod svému obrovskému vzteku pramenícímu z toho, jak se s námi po 3000 let zacházelo.
­­­____________________________________________________
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
„Svìt není zoufalé místo. Není hrozivý; jde jen o to, ¾e média vykreslují všechno jako dìsivé. Jen¾e svìt takový není. Rozhlédnìte se kolem sebe, a uvidíte spoustu ohleduplných, soucitných a naslouchajících lidí. Stavte na nich. “
 Scilla Elworthy pro Radio Praha
____________________________________________________
Nicménì to, co dìláme teï, má velkou sílu, pøesto¾e to není ozbrojené. Nemíøíme na mu¾e zbranìmi, proto¾e by to nefungovalo. My víme, ¾e by to nefungovalo. Místo toho nabízíme moudrost, kterou ka¾dý ve svìtì potøebuje. A nesmírnì rády ji budeme sdílet s vámi a se všemi mu¾i, kteøí jí rozumí. Je jich spousta. Pøibývá jich víc a víc. 

Kampaò za mír vedete u¾ 45 let. Co vnímáte jako svùj nejvìtší úspìch?
Spíš vidím všechnu práci, kterou je ještì tøeba udìlat. Nemyslím si, ¾e bych dokázala nìco tak svìtoborného.

Ale co dìlat mohu, je šíøit osvìtu prostøednictvím toho, co píšu a øíkám – a podìlit se s mladými lidi o své pøesvìdèení, ¾e svìt není zoufalé místo. Není hrozivý; jde jen o to, ¾e média vykreslují všechno jako dìsivé. Jen¾e svìt takový není. Rozhlédnìte se kolem sebe, a uvidíte spoustu ohleduplných, soucitných a naslouchajících lidí. Stavte na nich. 

Hodnì lidí øíká, ¾e dnešní svìt je hlavnì rozdìlený – s Trumpem a brexitem a tolika dalšími vìcmi, jako pøíklon ke krajní pravici v nìkterých oblastech Evropy… Souhlasíte s nimi, ¾e svìt je dnes rozdìlenìjší ne¾ v minulosti?
Jestli¾e si myslíte, ¾e je teï rozdìlený, vra»te se do studené války a zkuste si v ní ¾ít. Nemohla bych tu takhle sedìt v místì, jakým bývalo (socialistické)Èeskoslovensko, a tímhle zpùsobem si s vámi povídat. O tohle, (co teï máme),nechceme pøijít kvùli idiocii lidí v Bílém domì nebo lidem v Severní Koreji. Jsou nevyspìlí, jsou to obìti a my máme v moci nahradit je lidmi, jim¾ je vlastní rozum a soucit.

* * *

Pøeèetli jsme za vás  na portálu iRozhlas
Zdroj - https://www.irozhlas.cz/


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma