Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rok 2015 v Zoo Ostrava
 
Se začátkem nového roku se opět ohlížíme za rokem uplynulým a hodnotíme, jak byl úspěšný, co pozitivního přinesl. Připomeňme si ty nejdůležitější události, které se v naší zoo staly.
 
Nové stavby a expozice
Na jaře byl do provozu uveden nový vstupní areál včetně správní budovy a proběhla rekonstrukce hlavního parkoviště. Díky tomu došlo k výraznému zlepšení odbavování a služeb pro návštěvníky a byl rozšířen počet parkovacích míst. V průběhu roku byly otevřeny dvě nové expozice. V dubnu to byl Pavilon evoluce, v říjnu Mokřady.
 
Pavilon evoluce je největší stavbou, která byla ve více než 60leté historii v zoo vybudována. Moderní chovatelský komplex odpovídající standardům současného chovu zvířat v moderních zoologických zahradách poskytl nový domov skupině šimpanzů a vzácných kočkodanů Dianiných. Kromě primátů pavilon obývají zástupci ptáků, plazů, ryb i bezobratlých živočichů (více než 200 jedinců) z deštných lesů západní Afriky.

 

Pavilon evoluce
 
Expozice Mokřady je jakousi naučnou stezkou využívající přírodní prostředí areálu zahrady. Vznikla mimo jiné i za účelem vytvořit prostředí pro ochranu ohrožených druhů naší přírody a zároveň přináší náměty návštěvníkům, jak se mohou sami zapojit do ochrany našich obojživelníků, plazů a dalších mizejících druhů naší fauny i flóry. Součástí jsou modely vybraných druhů plazů a obojživelníků v nadživotní velikosti.
 
Chovatelství v roce 2015
V roce 2015 se podařilo odchovat 846 mláďat u 117 druhů, což je výrazně více, než v roce předchozím. Je to dáno dalším meziročním nárůstem počtu druhů. Byly mezi nimi tradičně odchovávané druhy (jako jsou například plameňáci kubánští nebo žralůčci okatí, vzácní pardáli obláčkoví nebo kočky cejlonské, žirafa Rothschildova nebo amazonek bělobřichý, kriticky ohrožený štikovec sakaramský, gibon bělolící nebo sup kapucín či v přírodě již vyhubené druhy jako hrdlička sokoránská, sika vietnamský nebo jelen milu).
 
Rádi bychom však zmínili i výjimečné odchovy či dokonce prvoodchovy v rámci Zoo Ostrava, příp. Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). K těm patří mláďata v expozičně-chovatelském komplexu safari. Ve výběhu Persie to byla první dvě mláďata onagerů (v rámci UCSZOO), což je nejohroženější poddruh divokého osla, ve výběhu Indie první ostravská mláďata velice raritního a zároveň vzácného druhu jelena barasingy. Doslova vytouženým mládětem bylo v Ostravě historicky první mládě pandy červené. Dříve se ostravskému páru mláďata rodila, ale matka je nedokázala úspěšně odchovat. Poprvé se podařilo odchovat i mládě puštíka vousatého laponského. Mláďata bernešek rudokrkých sice byla v pořadí 2. a 3., první mládě však již uhynulo a nezanechalo potomky. Uvidíme, jak loňská mláďata této vzácné husy uspějí v předávání svých genů…
 
Dalšími velmi vzácnými odchovy jsou mláďata želv hvězdnatých, parmovců skvělých, veleštírů císařských a další. Významný zejména pro repatriační projekty je též odchov mláďat supa hnědého (1) a orlosupa bradatého (2). Řada druhů je chována a množí se v chovatelském zázemí mimo zraky návštěvníků. Tam se v loňském roce podařily dva raritní odchovy. Tím prvním jsou dvě mláďata timálií černošedých – prvoodchov v Zoo Ostrava ceněný s ohledem na to, že tento druh pěvce ze světových chovů velmi rychle mizí kvůli tomu, že se jej nedaří odchovávat. Druhým zástupcem je daman stromový narozený na sklonku roku. V Evropě se odchov podařil dosud jen v Zoo Ostrava.
 
Na podzim jsme bohužel museli eutanázovat dlouhodobě nevyléčitelně nemocného sloního samce Calvina. Na druhé straně, předloni narozené slůně Sumitra, navzdory všem známým a nepříliš nadějným prognózám, zatím úspěšně prospívá a roste. Je však třeba znovu připomenout, že ještě stále nemá zdaleka vyhráno, v loňském roce uhynula na herpes virus v jiné evropské zoo dokonce sedmiletá samice.
 
První mezinárodní plemenná kniha
Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha obojživelného. V roce 2012 k ní přibyla Evropská plemenná kniha wapiti sibiřského. Od téhož roku řídí Evropský záchovný program pro siky vietnamské, v rámci něhož vydává i plemennou knihu tohoto v přírodě vyhubeného jelena. V roce 2015 se nám dostalo dalšího velmi významného ocenění naší práce na poli ochrany přírody: Zoo Ostrava byla pověřena vedením Mezinárodní plemenné knihy siky vietnamského.
 
Návštěvnost
V roce 2015 zavítalo do ostravské zoologické zahrady 490 145 návštěvníků. Půlmiliontou hranici jsme sice nepřekročili, ale i tak se jednalo o historicky třetí nejvyšší návštěvnost. A zaznamenali jsme i jeden rekord – na Štědrý den přišlo do zoo neuvěřitelných 4 843 lidí!
 
Záchranné projekty
Zoo Ostrava je dlouhodobě zapojena do několika záchranných projektů, jejichž cílem je přispět k zachování ohrožených druhů zvířat. V rámci tzv. repatriačních projektů např. podporuje populace divoce žijících zvířat bezplatným poskytováním v zoo odchovaných mláďat pro vypuštění do volné přírody. V roce 2015 poskytla 18 mláďat sovy pálené (celkem 400), 13 mláďat sýčka obecného (celkem 92) a jedno, resp. dvě mláďata orlosupa bradatého (celkem 11 našich mláďat + 1 adoptované). Jedno loňské mládě pocházelo od jednoho z našich párů, druhé bylo dovezeno ze Španělska a podloženo druhému páru, který je úspěšně adoptoval a odchoval.   
 
Projekt Koruna ze vstupu
Doposud podporovali lidé svou návštěvou zoologické zahrady záchranné chovy ohrožených druhů zvířat v lidské péči. Od 1. ledna 2016 jsou nově zapojeni i do ochrany ohrožených druhů přímo v místě jejich výskytu ve volné přírodě! V říjnu loňského roku se v této oblasti udál historický milník – zastupitelstvo města Ostravy jednomyslně schválilo návrh Zoo Ostrava na zapojení do mezinárodního systému podpory záchrany ohrožených druhů zvířat a rostlin prostřednictvím projektu „Koruna ze vstupu“. Z každého vstupu tak poputuje 1,- Kč na speciální účet, který bude čerpán výhradě na podporu projektů věnujících se záchraně vybraných ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě. S ohledem na průměrnou roční návštěvnost zoologické zahrady očekáváme, že výše této finanční podpory se bude pohybovat okolo 500 tis. Kč ročně.
 
Sbírka na podporu výzkumu sloních nemocí
Zastupitelstvo města Ostravy schválilo i převedení první části výtěžku sbírky vyhlášené ostravskou zoologickou zahradou v dubnu 2014 na konto berlínského Leibnizova výzkumného institutu pro výzkum zvířat (IZW) týmu prof. Thomase Hildebrandta, který se zabývá výzkumem nemocí slonů. Jednalo se o čtvrt milionu korun! Toto byl další velmi významný milník v celé historii Zoo Ostrava, kdy můžeme poskytnout tak velké finanční prostředky na výzkum nemocí vyhubením ohrožených zvířat, které pomohou nejen jedincům chovaným v lidské péči, ale i zvířatům ve volné přírodě. Do konce loňského roku přibyl na speciálním účtu další čtvrtmilion.
 
Spolupráce se školami
V loňském roce pokračovala také intenzivní spolupráce se školami celého Moravskoslezského kraje. Pro děti všech věkových kategorií bylo v nabídce přes 30 výukových programů, žáci základních škol se účastnili tradiční vědomostní soutěže a pro pedagogy byl připraven již devátý ročník odborné konference "Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě".
 
Některé z mnoha dalších aktivit 
Kromě vybudování nových expozic se podařilo v areálu zoo komplexně zateplit několik velkých objektů, čímž došlo k výrazným energetickým úsporám. V návštěvnické části  to byl pavilon afrických zvířat a pavilon indických zvířat, v hospodářské části pak další  čtyři budovy. Podařilo se rovněž výrazně rozšířit a vybudovat nové chovatelské prostory v zázemí zoo. V návštěvnické části zahrady byla zahájena výstavba nové expozice pro želvy ostruhaté, která bude uvedena do provozu na jaře letošního doku. Třetím rokem také pokračovala spolupráce se Záchranným útvarem HZS ČR zaměřená na výcvik hasičů z celé České republiky při manipulaci se zvířaty.
 
Rok 2015 byl pro naši zoologickou zahradu bezesporu rokem velmi úspěšným. A přispěli k tomu velkou měrou i naši návštěvníci. Děkujeme všem za jejich přízeň a podporu a v novém roce se budeme opět těšit na viděnou!
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava
Foto: Pavel Vlček


Komentáře
Poslední komentář: 26.01.2016  05:13
 Datum
Jméno
Téma
 26.01.  05:13 Bobo :-(((
 25.01.  16:50 zdenekJ
 25.01.  15:41 Blanka K. Ať se daří!
 25.01.  15:18 Dubský
 25.01.  14:48 Von
 25.01.  14:44 kusan