Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Uèitel hudby


Mezi mojí matkou a její mladší sestrou došlo k obèasným neshodám kvùli mojí touze... mít piano a uèit se na nìj hrát. To sice bylo mo¾né teoreticky, ale k praktickému uskuteènìní nikdy dokonale nedošlo.


Tetièka vlastnila pianino Petrof, ale hrála na nìj jen kdy¾ navštívila své rodièe, kteøí bydleli ve stejném domì jako my, pøes chodbu. Tam, v pokoji vedle zasklené knihovny, stálo její pianino Petrof.
Kdy¾ tu seš jen obèas, dej nebo prodej piano nám a» se na nìj Vlaïka uèí, navrhovala máti.
Mù¾e k dìdovi a babi jít snad kdy chce a tam si na piano hrát, to klidnì mù¾e, pravila tetinka.
Nebude pøece dennì naše otravovat, ne¾ se nauèí kloudnì hrát, mínila matka.


Obì sestry mìly na vìc rùzný názor, co¾ v rodinách není nic neobyèejného... ¾bibec trucovitosti, kapka dotèenosti... a øešení? Vlaïkovi byla koupena pianová harmonika, registr a 120 basù.


Nástroj to nebyl lehký a sahal mi do pùli tìla. A navíc, kdy¾ máti našla pro mì uèitelku hudby, musel jsem jej vláèet naší ulicí, pøes námìstí dr.Václava Holého, ulicí Primátorskou a tam pak za divadlem tehdy S. K. Neumana zaboèit do ulice Na hrázi, kde pan uèitel se svou rodinou bydlel.


Zmínka o jeho rodinì je zcela na místì. V jednom pokoji pan uèitel postavil pro svého malého synka nádhernou dráhu s tunely a mosty a po ní pouštìl, pokud nevyuèoval, dokonalé miniaturní vláèky. Vím to proto, ¾e jednou nebo dvakrát po skonèení lekcí mi tu nádheru s radostí pøedvedl.


Pan uèitel se nespokojil s tím, ¾e by vyuèoval své ¾áky pomocí rùzných škol. Jejich povinností bylo mimo hodiny se dostavit a opisovat do notových sešitù speciální školu pana uèitele. Takové povinnosti jsem neunikl ani já a docházel tedy hrát i opisovat.


Aè jsem po jisté dobì udìlal pokrok a dokázal hrát nìkolik skladeb bez chyby, tón harmoniky jakkoli ovládané nijak mi nedal zapomenout na svùj sen... piano. Nikterak tu lítost nemohla potlaèit klávesnice pro pravou ruku, stejná jako na pianì, leè proklatì kratší. (Kdy¾ jsem pak, o mnoho let pozdìji, slyšel hrát jednoho nebo dva skuteèné mistry tohoto nástroje jazz, který byl v¾dy mojí zálibou, uvìdomoval jsem si, ¾e vlastnì ka¾dý nástroj je nádherný, zále¾í jenom na tom, jak se na nìj jeho majitel nauèí hrát).


Pan uèitel Sobotka byl statný mu¾, jeho tváø, jak jsem si jí pamatoval, pozdìji mi velmi pøipomínala skvìlého jazzmana Karla Krautgartnera, který, bohu¾el, po emigraci do Nìmecka si u¾ mnoho let svého náramného umìní a talentu neu¾il.


Dodnes dost dobøe nevím, jak jsem se tehdy v tom roce snad 1949 ocitl ve znaènì velikém orchestru ¾ákù pana uèitele Sobotky na koncertním vystoupení v Domì kultury v Holešovicích. Absolutním primusem souboru byl starší hráè na harmoniku, jménem jsem si skoro jist, Dvoøák. Vystupoval dokonce i v rozhlase. Jakkoli pochybnosti o této události, mojí aktivní úèasti koncertu, lehce vyvrací dochovaná fotografie našeho poèetného souboru v èele s panem uèitelem, na které jsem i já vidìt se svojí velikou harmonikou.


Kdy¾ mi pak ještì jednou nebo dvakrát pan uèitel ukazoval ty své nádherné vláèky na kolejnicích zabírajících celý prostor velikého pokoje, tunely, semafory, mosty, nádra¾í, svìtýlka a to vše uvedeno do pohybu stiskem malé páèky... a kdy¾ jsem pozoroval pana uèitele s jakým zájmem to všechno sleduje, pojednou jsem si pomyslel, ¾e snad mu i ten Beethoven v takové chvíli je docela ukradenej. To je ale ovšem jenom moje domnìnka, mo¾ná, ¾e i ponìkud zahalená èasem...


Vladimír Cícha

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora





Komentáøe
Poslední komentáø: 27.02.2014  09:25
 Datum
Jméno
Téma
 27.02.  09:25 Von
 27.02.  04:01 Láïa K.