Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Bereniké


Vìøím, ¾e jste si zvykli, ¾e pøi našich toulkách antikou nepostupuji systematicky, ale trochu náhodnì, pøecházím z èasù bájných do èasù historicky u¾ zdokumentovaných. Dneska zavítáme vlastnì i jinam do antického svìta. Chci se s vámi podívat na krásné jméno Bereniké. Pùvod má øecký a znamená zhruba „pøinášející vítìzství“. Jedna z podobných variant je i Veronika, rusky tøeba Verenika. Ještì trochu mimo téma poznamenám, ¾e Bereniké se jmenovala také snad poslední opera J. Mysliveèka, kterému Mozart uctivì øíkal Il divino Boemo. To ovšem jenom pro rozšíøení obzorù. Vra»me se k antickým Berenikám.


Nebudu vás zavádìt pøíliš hluboko do historie Egypta ve starovìku. Nìkdy ve ètvrtém století pøed naším letopoètem usedli na faraonský trùn øeètí Ptolemaiovci, zakladatel rodu patøil k vojevùdcùm Alexandra Velikého. Podle povìsti byla Bereniké man¾elkou Ptolemaia III. Kadeø svých vlasù vìnovala chrámu bohyni Afrodité, aby zajistila man¾elùv š»astný návrat z války proti Asyøanùm. Bereniké byla roku 221 pø. n. l. zavra¾dìna a následnì se ztratily její vlasy z chrámu. Královský hvìzdáø záhadu vysvìtlil jako doslovné nanebevzetí uèinìné bohyní Afrodítou. Vlasy Bereniky je souhvìzdí na severní obloze.


Druhá historická Bereniké je spíše vdìènou románovou postavou, dcerou Kleopatry a Caesara. Zdá se, ¾e se stejnì jako její matka umìla pøizpùsobit ka¾dé situaci a v¾dycky si najít pro sebe tu nejlepší cestu. Ovšem jména Kleopatra a Bereniké jsou v ptolemaiovské dynastii èastá, proto se nechci pouštìt do pøíliš hlubokých spekulací o historické pravdivosti té postavy.


Tøetí a pro mne nejzajímavìjší Bereniké ¾ila v prvním století našeho letopoètu, v dobì velkého rozmachu øímského impéria. Nebudu se pouštìt do historie Øíma po smrti Nera, tedy v roce 69 našeho letopoètu. Po krátkém mezidobí ovládla Øím dynastie flaviovcù. Jejím zakladatelem byl, øeèeno dnešním slovníkem, generál Vespasianus. Jeho syn Titus proslul asi nejvíc otevøením Kolosea a mo¾ná také tím, ¾e je s ním spojeno známé pecunia non olet – peníze nesmrdí, co¾ prý konstatoval jeho otec, kdy¾ se syn bouøil proti zavedení danì z veøejných záchodkù.


Tahle Bereniké prý byla ¾ena s mimoøádnì krásnou chùzí, podle nìkterých dobových zpráv ¾ena nepøíliš mravná, støedovìcí kronikáøi by napsali helmbrechtná. Byla o mnoho let starší, ne¾ její milenec Titus. Pokud jste èetli zápisky Flavia Josefa, nebo jejich románové zpracování v ®idovské válce L. Feuchwangera, jistì se vám ta zajímavá ¾ena vybaví.


Pøiznávám to rád, Bereniké s krásnou chùzí, a kdyby byla ještì kalypygé, to by asi byl mùj antický ideál. Tak nevím, chcete si se mnou pøíštì povídat o mysliteli, který miloval slast?


Josef Hejna

Další èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 30.05.2013  23:02
 Datum
Jméno
Téma
 30.05.  23:02 jisuch53
 28.05.  19:30 autor
 27.05.  19:24 Va¹ek
 27.05.  17:59 Bobo :-)))
 27.05.  14:56 Blanka
 27.05.  14:14 hera
 27.05.  13:34 ferbl
 27.05.  08:37 LenkaP
 27.05.  08:15 KarlaA