Lvice Asha odjela z Ostravy do Francie
Včera - v úterý 11. září se vydala na cestu z ostravské zoologické zahrady do francouzské Zoo Nesles devítiletá samice lva indického Asha.
Jaký je důvod jejího odjezdu?
Lvice Asha byla v Ostravě od roku 2006, kdy ji zaměstnanci zoo přivezli ze švédské Zoo Eskilstuna. Zde vytvořila harmonický pár se samcem Sohanem. Lvi se pravidelně pářili, mláďat jsme se však od nich nedočkali. Přitom je odchov mláďat v lidské péči naprosto klíčový, jelikož lev indický je jedním z nejvíce ohrožených poddruhů lva. V současnosti se vyskytuje pouze v rezervacích Gir Forest a Mitiala v západoindickém státě Gudžarát, kde přežívá posledních asi 350 jedinců. Je na pokraji vyhubení zejména v důsledku pytláctví a úbytku přirozeného prostředí.
Oba lvi proto podstoupili speciální vyšetření, jehož výsledkem byla nedobrá zpráva – Asha má cysty na vaječnících a nemůže tedy lvíčata mít. Z tohoto důvodu byla v roce 2011 dovezená mladší samice Kiba ze Zoo Rotterdam. Cílem bylo vytvořit trio lvů s tím, že by budoucí role Ashy byla alespoň tetičkovská. Asha však novou mladší samici nikdy nepřijala, dokonce hrozilo, že by ji mohla i zabít. Toto riziko jsme nemohli připustit, proto jsme byli nuceni Ashu od Sohana a Kiby oddělit. Vzhledem k tomu, že pro lvy je přirozený život ve skupině, bylo zřejmé, že Asha nemůže v Ostravě zůstat. Po dohodě s koordinátorem chovu lvů indických poputuje v rámci evropské spolupráce do Francie, kde se, věříme, sžije s tamní skupinou samic. Mladá samice Kiba se mezitím již se samcem Sohanem několikrát pářila.
Tak jako v případě tygrů či levhartů, i Asha se na transport předem připravovala. Aby nemusela být uspána, učila se nastupovat do transportní bedny, která byla za tímto účelem umístěna ve výběhu, aby si na ni lvice zvykla a bez problémů do ní nastoupila. Tento způsob je obecně pro zvířata méně stresující a také bezpečnější. Nakládání Ashy proběhlo okolo poledne a poté se vydala na cestu.
Ani při zpáteční cestě nepojedou zaměstnanci Zoo Ostrava s prázdnou. S sebou přivezou několik zvířat z holandských zoologických zahrad. Mezi nejvýznamnější z nich patří samice levharta cejlonského ze Zoo Emmen. Po dohodě s evropským koordinátorem chovu levhartů cejlonských se Zoo Ostrava rozhodla pokusit se o malý zázrak. Levhartice je totiž poměrně stará (15) a dosud odchovala jediné mládě. Je však z genetického hlediska nesmírně cenná pro záchovný program a tak pokus o její reprodukci stojí za úsilí a mezinárodní spolupráci. V Ostravě je zkušený samec, takže po aklimatizaci samice začneme ihned se seznamováním zvířat. I když šance nejsou největší, jde o poslední možnost pro samici a tedy o poslední možnost získat velice cenná mláďata. Pokud by se vše povedlo, jedno z mláďat by v Zoo Ostrava mohlo zůstat pro budoucí chov.
Mezinárodní spolupráce je v chovu zvířat nesmírně důležitá, i proto je Zoo Ostrava členem hned několika prestižních mezinárodních organizacích (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA, Světová asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA apod.). Je zapojena i do několika desítek Evropských záchovných programů (EEP). Zaměstnanec Zoo Ostrava je dokonce členem EEP komise pro levharta cejlonského. Veškeré přesuny zvířat mezi zahradami sdruženými v těchto organizacích se dějí bezplatně s ohledem na konkrétní potřebu jedince, druhu a záchovného programu.