Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Milo¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Muzeum krajky ve Vamberku
Na okraj dvouletého uzavøení muzea krajky ve Vamberku


Muzeum krajky ve Vamberku, které je umístìno v památkovì chránìné budovì z roku 1916 hned pod Husovým námìstím, je od zaèátku letošního srpna uzavøeno na dva roky kvùli pøestavbì za 36 milionù korun mj. z evropských penìz. Krajka je s tímto mìsteèkem spojena od 17. století; vzpomeòme Magdalenu Grambovou a mj. mimoøádný úspìch vamberecké krajky na svìtových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967.
Jako návštìvník Vamberka jsem našel muzeum zavøené, a kdy¾ u¾ jsem tu hledal informace v mìstském infocentru, mìl jsem smùlu. IC má v úterý a ve støedu zavøeno, stejnì tak v sobotu od 15 hodin a v nedìli po celý den taky. A já pøijel v nedìli, a tak jsem hledal náhradu a našel: Jmenuje se mARTina hned v budovì muzea krajky. Radìji vysvìtlím, proè to tak píšu, a pøidám nìkolik slov.

V tom malém krámku mARTina s potøebami pro krajkáøky je skuteèná Martina, etnografka tohoto muzea, a tak co vím, povím. Loni byla kurátorkou výstavy “Mantily španìlských dam” , letos autorské výstavy Anny Halíkové z Prahy s názvem ”Moje malá inventura” a “Církevní rok” ve výstavní síni Muzea a Galerie Orlických hor. Od poloviny záøí bude v rychnovské Orlické galerii výstava øemeslníkù z tohoto regionu, krajku tam bude zastupovat její maminka Jana Štefková.

Ale co je dùle¾ité, ona opravdická Martina umí návštìvníkùm uzavøeného Muzea krajky o krajce zajímavì a zanícenì vyprávìt a doslova je pro krajku nadchnout. Mimo jiné podává ji¾ patnáct let informace návštìvníkùm tohoto muzea, pøedvádí výrobu palièkované krajky atd. a po celou tuto dobu tak plnila a plní také funkci IC zdarma s tím rozdílem, ¾e si všechny propagaèní materiály shání sama. Teï, kdy¾ je muzeum zavøené, trpìlivì zklamaným návštìvníkùm vše vysvìtluje a nabízí prohlídku krajek v prodejnì, kde je také vystaven exponát Muzea krajky „Sen noci svatojánské“ od pøední èeské výtvarnice Milèi Eremiášové. ®e naše mARTina bude otevøena po celou dobu rekonstrukce muzea, v turistické sezónì i v sobotu a nedìli, je pravda.


Kdo je ona Martina, pøíjmením Rejzlová?
Absolventka oboru etologie a muzeologie Masarykovy univerzity Brno, která se v roce 2005 jako studentka 3. roèníku na pozvání japonské strany zúèastnila v Tokiu výroèní 30. Hobby show 11. - 13. kvìtna 2005. Akci, je¾ byla vìnována øemeslùm a volnoèasovým aktivitám, kdy zároveò s prezentací vystavovatelù si návštìvníci mohli sami vyzkoušet pøedvádìná øemesla, navštívilo 150 tisíc návštìvníkù. Kromì japonských vystavovatelù se jí zúèastnili i zástupci z ostatních svìtadílù, z Evropy jako jediná byla s prezentací palièkované krajky. Do Japonska pøivezla na ukázku kolekci palièkovaných šperkù a dalších krajek své maminky Jany Štefkové. Vedle ukázky palièkování si japonští zájemci mohli techniku palièkování sami vyzkoušet. Bìhem akce se konaly dvouhodinové ukázkové kurzy palièkování, k ruce mìla dvì japonské krajkáøky, èlenky mezinárodní organizace krajkáøek OIDFA. To proto, ¾e i v Japonsku se najdou ¾eny, které palièkují.
„Moje pøijetí mìlo velký ohlas, bìhem zahajovacího ceremoniálu jsem pozdravila všechny úèastníky v èeštinì – to na výslovnou ¾ádost hostitelské strany - a byla jsem pøijata øeditelem poøádající spoleènosti. Japonští návštìvníci velmi oceòovali toto tradièní øemeslo, nebo» v této technicky vyspìlé zemi si ruèní práce nesmírnì cení. Palièkování nìkteré návštìvníky tak zaujalo, ¾e se vydr¾eli dívat i desítky minut. U našeho stánku s krajkami bylo stále plno i ve chvílích, kdy na hlavním pódiu byla pøedvádìna nejvìtší atrakce show - nový chodicí robot od firmy Honda,“ dodala po návratu.


Její matka Jana Štefková z nedalekých Merklovic, místní èásti Vamberka, je svìtovì proslulá krajkáøka (prezentovala své práce na EXPO 2000 v Hannoveru) mj. za mimoøádný pøínos v oblasti lidové kultury a lidové tvorby nositelka ceny Zlatý kolovrat 2005. Pro tuto krajkáøku par excellence, která je nositelkou Grand Prix v soutì¾i na téma „odìvní doplnìk jako šperk“, konané v rámci svìtového kongresu OIDFA (Organisation internationale de la dentelle au fuseau et l´aiguille), to bylo další z presti¾ních ocenìní. Tam soutì¾ila s palièkovaným èepcem z pravého hedvábí a støíbra a Grand Prix získala za originální nápad, vynikající výtvarné i øemeslné zpracování i celkový estetický dojem; tehdy jí ho pøedala cho» premiéra Viktorie Špidlová. Její úspìch to byl o to vìtší, ¾e ètyøi z dalších prvních cen získaly její italské ¾ákynì. V rámci doprovodného programu tohoto kongresu byla také vyzvána k uspoøádání autorské výstavy, ta se pak konala ve vamberském Muzeu krajky a slavila obrovský úspìch.


Pøipomeòme i další její ocenìní – to první ve Strá¾nici na výstavì „Lidová øemesla a lidová umìlecká výroba v Èeské republice“, kterou uspoøádal Národní ústav lidové kultury. Tam nebyla nikomu udìlena první ani druhá cena, ale nìkolik vybraných nejlepších øemeslníkù získalo Cenu NÚLK. Dalším ocenìním byla 1. cena za lnìnou soupravu s ruènì palièkovanou krajkou v designerské soutì¾i Èeského národního podniku, jejím¾ hlavním tématem byla „stolní dekorace – inspirace tradièní øemeslnou tvorbou“ a do ní¾ bylo pøihlášeno 50 prací. Odborná komise ocenila na vítìzném artefaktu u¾ití nároèné tradièní technologie, precizní zpracování, vyvá¾ené a výtvarnì kvalitní øešení a celkovou kompozici.
Nenápadná skromná návrháøka a realizátorka moderní palièkované krajky patøí mezi nìkolik málo èeských výtvarníkù, které øeditelství Svìtové výstavy v Hannoveru vyzvalo, aby na ní pøedstavili své práce v pavilonu naší republiky. A tak její návštìvníci mohli obdivovat pøedevším její originální palièkované šperky, jakými jsou náhrdelníky, náramky a náušnice. Krajky Jany Štefkové, charakterizované novým pojetím, nápaditostí, vzhledem, vzory i originálními materiály, patøí mezi špièkové práce v tomto oboru na svìtì. S jejím umìním se mohli seznámit mj. v severoitalském mìsteèku Fagagna, v holandském Rodenu a v centru finského krajkáøství Faunì, dále pak svoje dílo pøedstavila v jihlavském Domu Gustava Mahlera v rámci výstavy Umìní øemesla, pøichystala výstavu pro Hradec Králové a velkou reprezentativní autorskou výstavu v Tøinci. Letos prezentovala svoje umìní v Galerii Kruh Blansko, Muzeu východních Èech v Hradci Králové na nádherné výstavì "Zlatý kolovrat" a v Mìstském muzeu Ústí nad Orlici "Kouzlo krajky".
„Zapùjèila jsem nìkteré ze svých palièkovaných betlémù na výstavu XVII. svìtového kongresu betlémáøù, který se konal v Hradci Králové. Je mi ctí, ¾e mùj nejvìtší, 120 cm vysoký betlém zakoupilo Muzeum betlémù ve Španìlsku,“ dodala Jana Štefková, jí¾ byla loni udìlena cena „Zlatá palièka“ v rámci V. bienále èeské krajky v kategorii interiérové a odìvní krajky za dílo „Hra se ètverci II“.


Josef Krám



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma