Okolo Ondřejníka
Ondřejník je horský masív ve Štramberské vrchovině, zčásti zalesněný, na jeho úpatí se nacházejí horské louky, pastviny a rozptýlená zástavba. Štramberská vrchovina je geomorfologickým pod celkem a nejvýznamnější součástí Podbeskydské pahorkatiny. Od pohoří Moravskoslezských Beskyd je oddělena údolím Tichávky a Čeladenky. Hlavními vrcholy jsou Skalka (964 m n. m.) a Solárka ( 890 m n. m.). Na východním svahu Ondřejníku se nachází lyžařský areál Opálená.
Od konce 19. století je jednou z prvních oblastí, kam vedly turistické značky. V lidové slovesnosti je spojena se zbojníkem Ondrášem či rytířem Ondřejem.
Skalka je vrchol Ondřejníku s holým, skalnatým temenem s výhledy na Radhošť, Pu stevny, tanečnici, Kněhyni, Smrk a Lysou horu. Přírodní rezervace zde zahrnuje 13 arů a je porostlá jedlo-smrkovým lesem. Tato oblast je oficiálním terénem pro paragliding. Asi 180 m severozápadně pod vrcholem se nalézá průsek o velikosti přibližně 30 x 80 metrů. Tento terén není určen pro začátečníky a je nebezpečný při silnějším jižním větru.
Přírodní rezervace Skalka v masívu Ondřejníku byla vyhlášena v roce 1977 na rozloze 35,44 ha. Lokalita je v nadmořské výše v rozmezí od 747 až 964 metrů. Nachází se na západní a jižní strání vrcholu Skalka. Je mimo území Chráněné krajinné oblasti Beskydy . Je situována východně od obce Kunčice pod Ondřejníkem, severovýchodně od Skalky se nalézá město Frýdlant nad Ostravicí, východně je obec Čeladná a západním směrem se dostaneme do Frenštátu pod Radhoštěm.
Přírodní rezervaci tvoří jedlobukový les, který má místy až pralesovitý charakter. Je zde zastoupen také smrk ztepilý a javor klen. V lesním podrostu můžeme objevit kopytník evropský, šťavel kyselý, pstroček dvoulistý, vraní oko čtyřlisté, borůvku černou či pryšec mandloňovitý. Roste zde také vzácný lýkovec jedovatý.
Skalka patří mezi jednu z výjimečných oblastí výskytu jasoně dymnivkovitého. Z plazů zde můžeme sledovat ještěrku živorodou, slepýše křehkého či užovku obojkovou. Z ptáků zde hnízdí sýc rousný, holub doupňák, jeřábek lesní, pěnice vlašská, strakapoud bělohřbetý či krahujec obecný. Z drobných savců se ti mihne myšivka horská či rejsek horský.
Solárka je zalesněným vrchem v masívu Ondřejníku, samota s chatou Ondřejník, dříve zde stávala chata Solárka. Je zde kaplička zasvěcená sv. Antonínu. Toto místo poskytuje nádherný rozhled do širokého okolí.
Na Ondřejníku pramení Kozlovická Ondřejnice, která pramení na severním svahu Skalky v masívu Ondřejníku v nadmořské výšce 755 m, ústí zprava do Odry v Proskovicích a její délka je 29 kilometrů.
Na jihovýchodním svahu Skalky pramení Frýdlantská Ondřejnice, která se vlévá zleva do Čeladenky a délka jejího toku je 18 kilometrů.
Ondřejník je cílem nejrůznějších turistických akcí. Uveďme například akci určenou mladým turistům Otvírání ondřejnických studánek, která se letos poslední dubnovou sobotu uskutečnila již podesáté. Je to dětmi oblíbená výprava za pohádkovými bytostmi, kdy děti najdou na jednotlivých stanovištích čerty, loupežníky, Karkulky či vodníky. Odměnou za splnění úkolů jsou pak sladkosti, které si děti uloupí přímo na perníkové chaloupce.
Pokud si na chvilku sednete nad turistickou mapou, zajisté si naplánujete výlet do této lokality na míru dle vašich představ, ať pěší či cyklistický z různých východisek a v různých délkách dle vašich schopností. Nebo se nechte inspirovat trasami vyzkoušenými vašimi známými.
Pavla Zemaníková