Podle občanského kalendáře slaví dnes svátek Milan. Význam tohoto moderního jména, které do Čech přišlo z Balkánu, je jasný - znamená milý a milovaný jako podobně znějící jihoslovanský Milovan. V poslední době se stále více objevuje i jeho ženská obdoba Milana.
Slavným nositelem dnešního jména byl srbský král Milan Obrenovič (1854-1901). Za jeho vlády vedlo Srbsko několik neúspěšných válek s Tureckem a Bulharskem. Co se ovšem nepodařilo na poli válečném, povedlo se jinak. Na diplomatických jednáních v berlínském kongresu v roce 1878 se Milanovi podařilo získat úplnou nezávislost na turecké říši a roku 1882 vyhlásil království. Oporu ve své politice hledal v Rakousko-Uhersku, a to se v jeho zemi nesetkalo s velkou podporou. Byl na něho dokonce spáchán atentát. Tak se král Milan vzdal roku 1889 ve prospěch syna Alexandra I. trůnu a odešel do Vídně, kde roku 1901 zemřel.
Církevní kalendář dnes připomíná Marinu či Marynu. Jméno má původ v latinském slově mare znamenající moře. Marina je tedy mořská žena. Dříve bylo velice oblíbené a zpívá se o něm v mnoha lidových písních. Patronkami dnešního dne jsou dvě Mariny. Jedna byla pro svou víru umučena v době císaře Diokleciána a druhá, zvaná Spoletská, žila ve třináctém století. Tu proslavila péče o odložené děti a sirotky, pro něž nechala postavit v italském Spoletu útulek.
Dříve český církevní kalendář vzpomínal Markuse a Marceliána. Tito dva křesťanští jáhnové zahynuli v době vlády krutého císaře Diokleciána. Udaly je prý jejich vlastní manželky. Pravda však je, že jejich příběh se objevuje pouze v podvržených Skutcích svatého Šebestiána. Jejich nejstarší vyobrazení je v římských katakombách a pochází z druhé poloviny čtvrtého století.
Podle staročeského kalendáře měl dnes svátek Milota. Toto jméno bylo dosti rozšířené a nosilo jej mnoho významných osobností, mezi jinými i Matěj Milota Zdirad Polák (1788-1856). Pocházel z chudé ševcovské rodiny ze Zásmuk a po studiích se stal pomocným učitelem. V době napoleonských válek se dobrovolně přihlásil do armády. V Dobrušce jej získal pro národní věc obrozenec Josef Liboslav Ziegler. Již v roce 1813 Polák uveřejnil své první české verše, které jej okamžitě dostaly na první místo tehdejších vlasteneckých veršotepců. Ale na svou vojenskou kariéru nezapomněl. V roce 1837 přijal místo profesora české řeči a literatury na vojenské akademii a nakonec to dotáhl až na generálmajora. V té době už mu ale české vlastenectví nic neříkalo.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie křestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává přehled o vzniku a původu našich jmen jak je nalézáme v kalendáři, jakož i o mnoha významných osobách, které je nosily.