Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Doubravka,
zítra Ilona.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Taková jsem byla já!


V urèitém úseku ¾ivota èlovìk intenzivnì ¾ije pouze pøítomností - studuje, pracuje, zalo¾í rodinu, pøijdou dìti, ranec starostí je den ze dne vìtší a t쾚í. Není èas na vzpomínání, všechnu energii spotøebuje pøítomnost. Ale v plynoucím èase se najednou pøistihnete, ¾e se zaènou jako záblesky vybavovat obrazy z dávno minulých let. Stále však ještì nenastal ten pravý èas na vzpomínání, to a¾ dìti opustí rodinné hnízdo, aby si koneènì zaèaly ¾ít svùj opravdový dospìlý ¾ivot. Pak teprve máte èas pevnì zachytit záblesk vzpomínky a zaènete rozplétat klubíèko do souvislejších obrazù. Nabízím laskavým ètenáøùm SeniorTipu nìkolik nahlédnutí do mého dobrodru¾ného dìtství.


Od verpánku k trdelníku


Ve svém vzpomínání bych nemìla zapomenout na dny, kdy poèasí bylo tak škaredé, ¾e jsem nesmìla z domu vystrèit ani nos. Kam mi a¾ pamì» sahá, nevybaví se mi, ¾e bych se nìkdy nudila. Doma bylo v¾dycky na co koukat. Ne¾ táta zaèal pracovat v elektrárnì, šil doma nové boty, nebo lidem spravoval ty staré. Bylo moc zajímavé dívat se, jak z kusu krásné voòavé kù¾e ostrým knajpem vykrajuje rùzné kousky, ty pak všelijak na okrajích oøezává, k dratvi z praseèí štìtiny jakýmsi kouzlem pøilepí zvláštní nit a sešívá je k sobì. Za pár dní z tìch kouskù byla krásná nová bota.


Dlouhá léta mého dìtství šil boty i mnì. Jako malá jsem milovala tmavohnìdé filcáèky a¾ po kolínka. Byly zdobené svítivou hnìdou kù¾í našitou pøes švy a rù¾ovými srdíèky. Kdy¾ mi k nim maminka oblékla „èokoládový“ kabátek s rù¾ovou šálkou a na hlavu dala bílou kudrnatou èepièku, kdy¾ jsem si ruèièky schovala do štuclíku z bílého králíèka, pøipadala jsem si jako princezna.


Na léto mi táta v¾dycky ušil opánky z proplétaných øemínkù, které sice byly velmi nepraktické, kdy¾ jsem s kluky hrála kopanou, ale které jsem na noze ani necítila pøi rùzných dobrodru¾ných výpravách.


Kdy¾ mne omrzelo dívat se, jak se šijí boty, vydala jsem se do sklepa , kde byly uskladnìny brambory. Krásnì to tam vonìlo, dokázala jsem sedìt na druhém schodku velice dlouho a zhluboka nadechovat. V hromadì brambor jsem vybírala ty nejzajímavìjší, kterým narostly všelijaké bambulky, a z tìch jsem si pak vyrábìla hlavièky krále, princezny, je¾ibaby, prostì na co se která hodila. Pak u¾ staèilo se jen pøikrèit za štokrletem, patøiènì mìnit hlas a divadlo bylo tu.


Mìla jsem v¾dycky velkou fantazii a dokázala jsem se v¾ít do hry tak, ¾e jsem nakonec pøesvìdèila samu sebe o tom, ¾e i já a všichni lidé jsme jenom loutky, které nìkdo nahoøe dr¾í na provázku a hraje s námi také divadlo. Nebyl to moc pøíjemný pocit a dodnes mi vadí pøedstava, ¾e mne nìkdo shùry pozoruje a usmìròuje.


Ka¾dý ètvrtek se u nás peklo. Maminka vytáhla vál, a kdy¾ vykynulo tìsto, „pomáhala“ jsem. Èasto jsme mívali rohlíèky plnìné makovou nádivkou nastavovanou povidly. Sama jsem si mohla uplést malé pletýnky a posypat je mákem a drceným cukrem. To se jednoduše vzalo pár kostek cukru a palièkou na maso se drtily na drobouèké kousky. V tìch letech po válce se nám ani nezdálo o krystalovém cukru.


Musím se taky zmínit o trdelnících.Ty umìla péct babièka Antonie, která zamlada bývala kuchaøkou v zámecké kuchyni u Komperzù. Tak ty trdelníky, a» je nezamluvím ! Pekly se jen jednou v roce na Velikonoce a byl to tehdy pro mne úplný obøad. Plát kynutého tìsta se posypal oøechy a skoøicí, nebo se do nìho zapracovaly hrozinky, pak se smotal a znovu rozválel. Z nìho se krájely pásy asi tak pìt centimetrù široké a ty se namotávaly na pomaštìnou døevìnou høídel, která se upevnila do ¾elezného stojánku. Tìsto se nahoøe ještì potøelo máslem a posypalo se tøeba mákem. To u¾ ale byl plát na plotnì doèervena rozpálený a na nìj se postavil stojánek s trdelníkem. No a pak se muselo pomalièku høídelí s tìstem otáèet tak dlouho, a¾ bylo upeèeno. Vonívalo to bo¾sky a stejnì tak to i chutnalo.


Kdy¾ u¾ jsme u toho jedení – v¾dycky jsme si takhle nemlsali. Èastìji bývaly bramborové placky peèené na plotnì. Skládaly se na talíøi jedna na druhou, ka¾dá se potøela zlehounka pírkem z hrníèku s husím sádlem. A kdo byl moc mlsný, mohl si je potøít ještì rozvaøeným povidlím.


Na plotnì se taky pekly kynuté vdolky a bývalo mojí povinností uvaøit na jejich potøení marmeládu z rebarbory nebo padaných jablek podle toho, co právì zahrada nabízela. Nemohu tvrdit, ¾e by se mi v¾dycky do takové práce chtìlo, ale jednak mi nic jiného nezbývalo a jednak mne pøece jen hnal ten mùj mlsný jazýèek. Ona taková rebarborová marmeláda byla toti¾ velice dobrá.


I dneska ráda mlsám, proto od jídla zase rychle pryè, ne¾ pøiberu ze samého vzpomínání nìjaké to kilo.


Text: Marie Zieglerová
Ilustrace: Iva Pospíšilová

 

* * *

Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 25.07.2014  06:07
 Datum
Jméno
Téma
 25.07.  06:07 Mara Ivanovi
 24.07.  11:14 Ivan
 21.07.  16:10 Mara byla jsem pilná :D))
 21.07.  14:40 Von
 21.07.  13:44 Bobo :-)))
 21.07.  08:48 Vesuvanka díky
 21.07.  08:41 Kvìta :-)))
 21.07.  08:19 KarlaA
 21.07.  08:02 Blanka B.
 21.07.  07:58 tonda od trdelníku
 21.07.  07:55 LenkaP