Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Morové sloupy


V mnoha èeských, ale i v rùzných evropských mìstech, najdete tzv. morové, mariánské sloupy a trojièní sloupy. Jak u¾ jméno prvních napovídá, byly postaveny kvùli èernému moru který se objevoval v Evropì od XV. a¾ do XVII. století.


Stavìly se z nìkolika dùvodù:
aby se mor neobjevil, aby moc neškodil a nakonec jako díkùvzdání, ¾e lidé mor pøe¾ili. Èerný mor byla velmi zákeøná choroba, která zabíjela pøi ka¾dé epidemii tisíce a tisíce lidí. Nejhorší z nich se objevil bìhem tøicetileté války a po ní. Podle kronik, pøi ní zahynulo více ne¾ dva miliónù lidí.


Rozpoznat morový sloup na rozdíl od mariánského je celkem jednoduché. Vìtšinou na základnì sloupu je zobrazeno nìkolik svatých, kteøí byli pova¾ovány za ochránce proti tak strašné nemoci. V první øadì je to svatý Roch, který je pøedstavován jako knìz s berlou a se psem. Podle legendy to byl právì jeho ètyønohý pøítel, který ho zachránil od smrti, kdy¾ mu nosil bìhem jeho nemoci dennì krajíc chleba. Proto se také pes maluje se skývou chleba . Další svatý, který nesmí chybìt, je svatý Šebestián, který je patronem umírajících. A také svatá Rozálie která je zobrazována v jeskyni, s korunou rù¾í na hlavì a s køí¾em a lebkou (symbol asketismu) v ruce.

 

Jiní svatí, kteøí se mohou na morových sloupech objevit jsou: sv. Barbora, sv. František Xaverský a sv. Karel Boromejský, který v roce 1576, kdy¾ se objevil mor v Milánì, peèoval celou dobu o nemocné a neváhal obìtovat všechen svùj majetek na pomoc obìtem.


V Praze byl postaven na Staromìstském námìstí morový sloup hned po skonèení tøicetileté války barokním sochaøem Janem Jiøím Bendlem. Bohu¾el byl pozdìji spojován s habsburskou nadvládou a v roce 1918, po vyhlášení v roce samostatné republiky byl rozbouøeným davem strhnut a znièen. Další dva monumentální sloupy, jeden morový a jeden trojièní se nachází v Olomouci. Na Horním námìstí je monumentální i barokní sloup zasvìcený Nejsvìtìjší Trojici a je jedním y nejvìtších v Èeské republice – mìøí 35 m a jeho autorem je Václav Render (1669 – 1733). Ten také postavil morový sloup na Dolním Olomouckém námìstí.


Bylo by moc tì¾ké vyjmenovat všechna mìsta, kde stojí morový èi mariánský sloup, proto¾e tato díla stojí snad na ka¾dém námìstí. A tak se radìji podívejte ZDE 

 

Jana de Galindo

 

Povídání o Kolumbii
®iji v Ji¾ní Americe
Cartagena de Indias
El dorado
Porá¾ka admirála Verona
Vánoce v Kolumbii
Sopka El Totumo
Kolumbijské sopky
Tragedie sopky Nevado del Ruiz
Departamento de Santander
Øeka Magdalena
Ostrovy Kolumbie
Rù¾ový delfín
Velikonoce v Kolumbii
Kolumbijská Amazonie
Poèasí v Kolumbii
Kolumbijské kvìtiny
 
 
Další èlánky autorky:
Teotihuacan - mìsto bohù
Sedm nových divù svìta
Za svítání 12. øíjna...
Mexický svátek Dušièek
Los Mariachis
Jak jsem našla auto
Historka
Xoloitzcuintle - mexický bezsrtstý pes
Vincent van Gogh
Alvaro Galindo
Ex libris

 

 

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 12.08.2010  17:52
 Datum
Jméno
Téma
 12.08.  17:52 Jitka I.
 12.08.  16:12 Vesuvanka díky :-)))
 12.08.  14:32 Gabi-florka