Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tajemná a krásná – intermezzo


Neodhánìj nikdy lásku od sebe. Je jí tak málo na svìtì. B.N.

 

Povídání o Bo¾enì Nìmcové se mi ponìkud rozkošatilo. Nebyl to mùj pùvodní zámìr, ale ukázalo se, ¾e motivù je øada a chtìl jsem je trochu pøehlednì seøadit do tématických kapitol. Zbyla ještì jedna o díle paní Bo¾eny a ta závìreèná, smutná, o jejím konci. V ¾ivotì té vzácné ¾eny je ovšem øada motivù, které se rùznì prolínají a vracejí, mo¾ná nepatøí k nejdùle¾itìjším, ale o ¾ivotì a dobì vypovídají také, mnohdy víc, ne¾ vìcné ¾ivotopisné údaje.


Paní Bo¾ena byla jako ¾ena státního podúøedníka vlastnì dáma dost vysoko postavená. Velmi si znepøátelila místní honoraci tøeba v Doma¾licích tím, ¾e „sprostnému lidu“ neonikala, jak se v té dobì dámám slušelo, ale vykala. Stejnì tak i její mu¾.


Koluje øada historek o nevhodném chování paní Bo¾eny, pøesnìji o jejím velmi neuvá¾eném vztahu k penìzùm. Není tajemstvím, ¾e ji velmi dlouho a velkoryse podporoval František Palacký, anonymnì jí pravidelnì pøispívala matka malíøe Jaroslava Èermáka a øada dalších. Zachovaly se listy doslova ¾ebravé, které psala øadì bli¾ších i vzdálených pøátel. Tì¾ko soudit, odsuzovat nechci vùbec. Nevím, jak pravdivá je historka o tom, ¾e si z jedné ze sbírek na svou osobu nechala ušít plesové šaty. Jisté se ale zdá, ¾e její roztr¾ka s Karolínou Svìtlou mìla podobný podtext. Svìtlá pøinesla Nìmcové domù nìjaký vybraný finanèní obnos. Na návštìvì u ní byl nìjaký mladší pøítel (snad Bendl) také finanènì strádající a Nìmcová pøed Svìtlou vzala z té sebrané èástky podstatný díl a vìnovala ho mladíkovi. Svìtlá se velmi urazila, zatvrdila a s Nìmcovou u¾ nikdy neztratila ani slovo.


Zajímavé se mi rovnì¾ zdá, ¾e jak Havlíèek, tak i Nìmcová, kdyby ¾ili v cizinì, vlastnì v jistém vyhnanství, patrnì by ¾ili déle a zdravìji. Zatímco u Havlíèka je takøka nesporné, ¾e pobyt v Brixenu by jeho tuberkulózu urèitì zpomalil, u Nìmcové se zdá, ¾e i jí pobyt v Uhrách zdravotnì velmi prospíval, není vylouèené, ¾e i tamní podnebí ji prospívalo. Tam ovšem své sehrálo v roce 1853 Nìmcovo vyšetøování a stíhání za „politické rejdy“, kterých se mìl dopustit okolo revoluèního roku 1848. Shodou tragických náhod mu zrovna v dobì vyšetøování byla zadr¾ována i osobní korespondence, a tak se matka o vá¾né nemoci syna Hynka dozvìdìla a¾ na poslední chvíli a stihla se jenom rozlouèit s umírajícím patnáctiletým potomkem. Zdá se, ¾e smrtí milovaného syna se láme osud paní Bo¾eny v mnoha smìrech.
Šílená Viktorka na splavu je pojem u¾ velmi za¾itý, patrnì nejenom ze školní èetby.


To, ¾e Nìmcová napsala kroniku, je celkem známé. Èerpala pøíbìhy ze svého mládí, èasto po svém, upravené. Viktorie ®idová je postava skuteèná, reálná. Narodila se u¾ na sklonku osmnáctého století, ovšem autorku Babièky pøe¾ila o šest let, zemøela v roce 1868. Byla to prý pìkná a èiperné holka dokonce z gruntu, skvìlá taneènice, pùvabná. To, ¾e táhla nìkdy nìkde s vojskem, je mimo jakoukoliv pochybnost. Obèas zapomínáme, ¾e man¾el babièky Magdaleny Novotné, Jiøí, byl také voják z povolání a jeho ¾ena táhla s vojskem jako markytánka. Mo¾ná i proto mìla babièka s Viktorkou takový soucit. Mne na smutném osudu Viktorky zaujaly dva hoøké detaily. Zatímco o narození dítìte, které mìla Viktorka jako mladá utopit v øece, nejsou v kronice ¾ádné záznamy, jisto je, ¾e Viktorie ®idová porodila dítì po ètyøicítce, je tedy jasné, ¾e jejího pomatení nìkdo zneu¾il tím nejhnusnìjším zpùsobem. Také konec jejího ¾ivota má hoøkou pøíchu». Jeden bohatý místní sedlák ji nalo¾il na vùz a odvezl do rodné vísky, kde ji nechal dokonat smutnou ¾ivotní pou». Ušetøil tak pro svou vísku pár grošù, které by obec musela zaplatit jako náklady na její pohøeb.


Kdy¾ jdu nìkdy procházkou z námìstí I. P. Pavlova v Praze dolù, na Karlovo námìstí, vybaví se mi slùvko Budeè. Dneska je tam myslím poblí¾ vysokoškolská kolej, znalci historie a zemìpisu vìdí, ¾e poblí¾ Zákolan u Kladna je zachovalá historická rotunda. V dobì velkého vlasteneckého vzmachu našeho národa se Budeè stala jistým symbolem èešství, nebo» patrnì byla sídlem Pøemyslovcù u¾ v osmém století. Proto byla i velmi experimentální èeská škola nazvána Budeè. Celý projekt je spojen se jménem lékaøe a pozdìji hlavnì pedagoga Karla Slavoje Amerlinga, velkého vlastence a uznávaného uèitele. Tu zvláštní epizodu zmiòuji proto, ¾e také Nìmcovy dìti snad mìly školu navštìvovat, mo¾ná v budoucnu. Z dochovaných zpráv se zdá, ¾e nìkteré praktiky, zavádìné ve škole, byly více ne¾ podivné, škola záhy zkrachovala.


Pra¾ské pobyty Nìmcových bych rozdìlil na dvì èásti

První byl v první polovinì ètyøicátých let. Mladá, krásná paní obletovaná ctiteli, byla skuteènì støedem vlastenecké spoleènosti. V té dobì ještì i slušnì hmotnì zajištìná, jako ¾ena státního podúøedníka. Není ostatnì tajemstvím, ¾e paní Bo¾ena si po vìtšinu ¾ivota dr¾ela slu¾ku. Ovšem slu¾ku, kterou chápala spíše jako pøítelkyni. Potom èasté ¾ejbrování, tedy stìhování po rozlehlém císaøství, pozdìji rozchod rodiny. Bo¾ena tøela bídu v Praze, man¾el osiøele pobýval v Uhrách.


Kdy¾ se rodina na èas v Uhrách spojila a zdálo se, ¾e celkem š»astnì, pøišel další krutý zlom. Josef Nìmec je vyšetøován pro „politické rejdy“ spojené s rokem 1848, byl mu sní¾en plat, pozdìji byl ze státní slu¾by propuštìn. Do toho tragická smrt syna Hynka v roce 1853. Tady asi definitivnì konèí okouzlující krásná a duchaplná spisovatelka èeská. Nastupuje unavená a bídou utýraná máma od tøí dìtí, která nemá co uvaøit dìtem, nemá boty, které by si mohla obout pøi návštìvì pøátel. Nemá ani na papír a inkoust, základní potøeby spisovatelky.
Rodina pøespává ve vlhkých bytech na shnilé slámì, pokorná ¾ebravost nìkterých dopisù paní Bo¾eny bolí dodnes citlivé duše.


Èasto bývá citována Nerudova vzpomínka na návštìvì u Nìmcové
Pøipomeòme si ji:
„vìdouce z doslechu, ¾e se jí nedaøí valnì, byli jsme odhodláni, jí jediné … nabídnouti honoráøe. Byli jsme uvedeni do pokoje… A sedìli jsme tu jako zaøezáni. Zraky naše bloudily po chudièkém, oloupaném náøadí a stále se vracely na vybledlý … ubrus …; podnes vidím v nìm … otvory, zacelené bílými stehy. … Nìmcová pøišla v kartounové suknici, v hedvábném sice, ale ji¾ prastarém límci èerném. Usedla na pohovku, rozumí se, ¾e rovnì¾ sešlou a hrbolatou. … Byli jsme rádi, kdy¾ jsme byli zase pøede dveømi…"


Pøesto ta nemocí i chudobou strádající ¾ena pøišla na manifestaèní pohøeb Karla Havlíèka Borovského v roce 1856 (ve stejném roce se národ rozlouèil i s jejím milovaným autorem, Tylem). Pøišla a doslova rozzuøila vrchnost známou trnovou korunou, kterou polo¾ila na Havlíèkovu rakev. Snad na popud svého pøítele, Vojty Náprstka.


Nesourodou tøíš» vzpomínek ukonèím vzpomínkou konfidentskou. Na tu krásnou a osudem nepøíliš hýèkanou ¾enu nasadila c. a k. policie konfidentku, snad i placenou. Jméno neuvádím, aè v nìkterých materiálech se objevuje. Nemám ho ovìøené a nerad bych ublí¾il rodinì té dámy, pokud to není jisté. Ostatnì i kdyby bylo, co je nám po jménu jedné konfidentky.


Podstatné je, ¾e s námi ¾ije „naše paní Bo¾ena Nìmcová.“

Josef Hejna

 

 
Další èlánky autora:
Pøíbìh lásky a cti - 1
Pøíbìh lásky a cti - 2
Pøíbìh lásky a cti - 3
Konopiš»ský pøíbìh lásky a cti - 4
Okénko do filmové produkce
Pøíbìh lásky a cti - 5
Venca - Dlouhá puška
Rekvizitáøi
®ivé vysílání
Osamìlý furiant
Chaloupka pod doškama
Dìtské nemoci
Romance moèùvková
Vršovický western
Básník sladkobolu
Tajemná a krásná
Jak se dìlá Mistr
Tajemná a krásná - 2
U¾ rozvil èas
V¾dy» jsem jenom ¾ena
Tajemná a krásna - 3
Vzpomínka flamendrova
Postavím putnu a...
Vrcha


Komentáøe
Poslední komentáø: 13.07.2010  12:53
 Datum
Jméno
Téma
 13.07.  12:53 venca
 12.07.  18:22 Sylva
 12.07.  12:00 jisuch53
 12.07.  10:35 EvaP
 12.07.  10:08 Jarka
 12.07.  09:24 autor
 12.07.  07:31 KarlaA
 12.07.  03:53 Libu¹e Brichtová