Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Umìlý vánoèní stromek nevoní

 
 

Vánoce bez vánoèního stromku si snad ani neumíme pøedstavit. Atmosféru vánoc nám tedy nevykouzlí ¾ádný, ani sebedokonaleji zhotovený stromek z plastické hmoty, proto¾e mu chybí vùnì jehlièí, která patøí k opravdové vánoèní pohodì .

 
 

Umìlý vánoèní stromek nevoní a pøírodu ne¹etøí. "Vánoce jsou svátky klidu a vyznaèují se nièením na¹ich lesù. Lidé si kupují uøíznuté stromky, zdobí je barevnými koulemi a radují se". Ano, mnoho lidí ¾ije v zajetí podobné mylné pøedstavy. Toho vyu¾ívají prodavaèi plastových atrap a pokøikují na nás: "Udìlej nìco pro pøírodu! Neniè lesy a kup si ná¹ nový vánoèní stromeèek, vydr¾í ti a i na dal¹í Vánoce!"

Vý¹e uvedený fale¹ný pøístup vyu¾ívá toho, ¾e kupující ví málo o tom, jak se pìstuje les. Malé stromeèky se nasázejí blízko sebe, aby se rychle vytvoøil souvislý porost. Smrèky pak rostou rychle do vý¹ky bez postranních vìtví, které pozdìji v øezivu vytváøejí nepøíjemné suky. Hustì nasázené stromky se pak odbornì proøezávají, jejich hezèí èást jde do pøedvánoèního prodeje. Ostatní stromky se ponechávají v lese, kde postupnì uschnou a ztrouchniví, co¾ je pro les u¾iteèné. Pøirovnejme to k jednocení mrkve èi øedkvièek pøi jejich pìstování, tam v¹ak tento proces samozøejmì trvá podstatnì krat¹í dobu. Kdo si o Vánocích dopøává exkluzivní jedlièky èi støíbrné smrky, zaplatí za nì a¾ desetkrát více ne¾ za tuzemské probírkové stromky, nebo» se pìstují na speciálních plantá¾ích, jejich pìstování je dra¾¹í a dová¾ejí se k nám zejména ze západní Evropy. I kdy¾ to zní cynicky, známá vánoèní vùnì je vùní umírajícího stromku. Ten neumøe ve chvíli jeho uøíznutí, ale postupnì, buòka po buòce. Vánoèní stromek v domácím teple pomalu usychá a ¾ivot se z nìj vytrácí v podobì libé esence, která neodmyslitelnì patøí k Vánocùm.

 
   
 

Nenechme vánoèní stromky vytlaèit z na¹ich pokojù plastikovými atrapami. Ty nevoní, odluèují nás od pøírody a tak jako tak se za pár let stanou obtí¾nì likvidovatelným odpadem. Bylo by ¹koda, kdyby v¹echny odbornì vyøezané stromky z lesnických proøezávek uschly v lese a nikdo se nepotì¹il z jejich krásy. Ne¾li po¹kodit lesní porost neodborným vyøíznutím stromku, co¾ je navíc kráde¾, je lep¹í si jej na leto¹ní Vánoce poøídit legálnì.

 
 

Výbìr stromku

 
 

Vánoèní stromek nebudeme kupovat pøíli¹ brzy, proto¾e èím døíve se uøízne, tím døíve z nìho také zaène opadávat jehlièí. Takový pøedèasnì nakoupený stromek by vám do vánoc témìø uschl a pøi ka¾dém dotyku by ztratil spoustu jehlièí.

 
 

Pøi výbìru dbáme v¾dy o to, aby byl stromek svì¾e zelený a aby mìl pìkný tvar. Dobrý stromek je dole ¹iroký a ke ¹pièce se pravidelnì zu¾uje. Má být také hustý a bohatì vìtvený.

 
 

Stromeèek v kontejneru

 
 

Nìkteøí lidé si pøená¹ejí na vánoce do bytu stromeèek pìstovaný v nádobì. Kdy¾ je nádoba pøimìøenì velká a stromek dobøe zakoøenìný i o¹etøovaný, vydr¾í obvykle nìkolik let.

 
 

Kontejner musí mít ve dne nìkolik odtokových otvorù a nad nimi silnìj¹í drená¾ní vrstvu ze støepu, cihlové drti, drobného ¹tìrku nebo hrubé vláknité ra¹eliny. Pøi výsadbì do nádoby nesmíme poru¹it koøenový bal rostliny. Zasadíme ji do tì¾¹í hlinité pùdy, zeminu dobøe utu¾íme, aby se stromeèek nevyvracel, a budeme ji pravidelnì zalévat. Kdyby zemina pøeschla, zaèal by stromeèek shazovat jehlièí. Takto pìstovaný vánoèní stromek necháme ka¾doroènì co nejdéle venku, a¾ do doby, kdy jej budeme zdobit.

 
 

Po Novém roce v¹ak stromek radìji odstrojíme a umístíme jej i s nádobou znovu na zahradì. Nesmíme zapomenout ani na pravidelnou zálivku. Právì v zimním období se snadno stane, ¾e koøenový bal venku promrzne, tak¾e koøeny nemohou pøijímat dal¹í vláhu, a stromek uschne. Nejlep¹í  bude, kdy¾ jej vyjmeme z nádoby, vysadíme na chránìném místì v zahradì a kolem kmene i nad koøeny polo¾íme dostateènì silnou vrstvu listí a ra¹eliny. Kdyby v¹ak byla pùda v té dobì zmrzlá, ulo¾íme zatím stromek i s nádobou v chladném, svìtlém a mrazuprostém prostøedí, a teprve a¾ nám to poèasí dovolí, vysadíme jej ven.

V následující zimì jej pøed pøíchodem trvalých mrazù opìt pøesadíme do vìt¹ího kvìtináèe èi vìdra, abychom ho mohli tìsnì pøed vánocemi pøenést znovu do bytu. Pøi pøesazování nesmíme po¹kodit ani ty nejjemnìj¹í koøínky. Pøitom také zjistíme, jak nám stromek za ten rok povyrostl, obvykle o 10-30 cm podle toho, jak jsme o nìj peèovali.

 
   
 

Jana Mareèková

 
 

 


Komentáøe
Poslední komentáø: 04.04.2006  15:04
 Datum
Jméno
Téma
 04.04.  15:04 zu