Tajemná a krásná
Úcta se nezískává hrdostí, nýbr¾ láskou.
Nìkdy pøed patnácti léty jsem se chystal zpracovat takový minipoøad o Bo¾enì Nìmcové. Pøed jedním spolupracovníkem jsem se zmínil, ¾e o ní studuji literaturu a on odtušil: ta kurva. Nebyl to ¾ádný literární historik, spíš duše prostá, ale zmiòuji to proto, ¾e to je jeden z pohledù na tuto vzácnou dámu. Jedni ji zbo¾š»ovali, stavìli na pomníky, druzí špinili. Tu špínu si nezaslou¾í vùbec, ten pomníkový bronz ano, ale pøipomeòme si ji ¾ivou, krásnou. inteligentní. A také neš»astnou. Osudu ¾el.
Celý její ¾ivot je obestøen øadou tajemných shod, nejasností, hádanek. Dnes u¾ pova¾uje vìtšina literárních historikù za takøka nesporné, ¾e její køestní list byl falšován, ¾e její datum narození v únoru 1820 je podvrh. Stejnì se zdá jisté, ¾e Barunka nebyla biologickou dcerou man¾elù Panklových, byla adoptovaná. Není tajemstvím, ¾e ke své matce Tereze mìla dost chladný vztah, ostatnì ani v Babièce se s ní pøíliš nepotkáte. Daleko lepší vztahy mìla s otcem, který ovšem, jako panský koèí, èasto býval dlouho mimo rodinu.
Èeská spisovatelka mìla nìmecké koøeny i výchovu, jako Betty Pankl vyrùstala pøevá¾nì v nìmeckém duchu. Závany èešství pøinášela právì babièka, které mimochodem pøi pøíjezdu do Ratiboøic bylo padesát let. Pøedstavme si dnešní padesátnice jako rozšafné a moudré bábinky v houfu potìšených dìtí.
S výchovou mladé sleèny na Chvalkovickém zámku je krom nìmecké výchovy spojená i nejasná epizoda se správcem zámku, který se do mladièké Betty zamiloval. Logickou souvislost to dostává, kdy¾ si uvìdomíme, ¾e tahle adoptovaná sleèna byla patrnì o zhruba tøi roky starší, ne¾ uvádìl køestní list. Správce tedy nebyl pedofil, ale zamiloval se do sleèny asi patnáctileté, podle pamìtníkù prý mimoøádnì krásné.
Krásná paní Bo¾ena není literární povìst.
Na známém Hellichovu portrétu (také s pøíchutí tajemna) je k vidìní dáma skuteènì nádherná, ovšem všichni její souèasníci se prý shodovali na tom, ¾e její krása byla nesmírnì záøivá, ale i ¾ivoèišná, trochu orientální. A tak se dostávám k otázce skuteèných rodièù krásné paní Bo¾eny. Kdysi byla uznávaná teorie, ¾e skuteènou matkou je „paní knì¾na“ z Babièky, knì¾na Kateøina Zaháòská. Byla to ¾ena na svou dobu mimoøádnì vzdìlaná. Pocházela z rodiny Kuronských, rodiny dam, které své zajímavé milostné vztahy pøíliš netajily. Kateøina ovšem matkou Barunky být nemohla, porodila kdysi jedno neman¾elské dítì švédskému generálovi, ale potom u¾ byla neplodná. Spekulovalo se hodnì o mladší sestøe Kateøiny, Dorotee, ale zdá se, ¾e i to je klamná stopa.
Tady si dovolím trochu odboèit.
Èasto máme tendenci vnímat svìt poloviny devatenáctého století naší optikou, ale to není mo¾né. I tenkrát se lidé milovali, mít milenky bylo u šlechtických dvorù dokonce módou. Proto¾e ty vztahy nebyly zdaleka jenom platonické, rodily se také dìti, levoboèci. Víme, ¾e tøeba Rudolf II. mìl s Kateøinou Stradovou neman¾elských dìtí minimálnì šest. On si mohl dovolit je slušnì zajistit. Šlechta v devatenáctém století musela øešit hlavnì nì¾né plody mimoman¾elských høíchù. Na velké tituly to nebylo, rodové dìdictví se také dìlit pøíliš nemohlo. Ovšem sleèna byla z urozené krve, øešení se našlo. Zøízeny byly rùzné ústavy šlechtièen, v nich¾ se sleènám z nepøímé linie dostalo slušného vzdìlání a na prahu dospìlosti dostaly do ¾ivota malý finanèní obnos, nìkdy i nìjaký ni¾ší titul. No a na chovanky podobných ústavù potom èekali zchudlí šlechtici, vìtšinou císaøští dùstojníci. Konèily ty vztahy rùznì, to bych si netroufl zobecòovat. Zdá se pobyt v ústavu šlechtièen èekal také malou Betty, ovšem nìco se zvrtlo. Stará vévodkynì Kuronská, matka Kateøiny Zaháòské, zemøela zdá se velmi nevhod, proto¾e nestaèila zaøídit umístnìní malé sleèny do ústavu. Proto ta rychlá, a zøejmì úøednì padìlaná adopce do rodiny knì¾niných slu¾ebných. Jsme ovšem na pùdì dohadù.
Mám rád jiný dohad, pro mne a¾ pøekvapivì pravdìpodobný. Publikoval ho v limitovaném tisku pøímý potomek paní Bo¾eny, pravnuk Tomáš. Tvrdí, ¾e paní Bo¾ena byla dcerou slavného španìlského malíøe Francesko Goyi. A ta historka má i svou logiku. Struènì vám ji pøevyprávím. Podle pøímého potomka paní Bo¾eny byla tajnou dcerou tehdy sedmdesátiletého slavného španìlského malíøe a jeho mladièké šlechtické milenky. Dlu¾no dodat, ¾e se tak mìlo stát po smrti malíøovy man¾elky a vìtšiny z jejich 24 dìtí Matku snad pøe¾ily jen tøi. Dítì z toho zakázaného vztahu chtìl otec ukrýt nìkde mimo Španìlsko, v zemi s liberálnìjšími pomìry. Co¾ pro tehdejší Rakousko nespornì platilo, navíc Goya mìl styk i s kancléøem Metternichem a vztah kancléøe a knì¾ny Zaháòské není tajemstvím. Podle øady pamìtníkù paní Bo¾ena vìøila ve svùj zvláštní pùvod, dokonce poøád oèekávala nìjaké dìdictví, zmìnu. Sama napsala: „Èeská zem mne nezrodila, sama jsem se Èeškou stala. Kdy¾ jsem pøišla do Chvalkovic, bylo mi tøináct let…“ (úøednì deset).Zdá se, ¾e mimoøádnì talentovaný syn paní Bo¾eny, Hynek, mìl velký výtvarný talent. On byl obecnì dítì mimoøádnì nadané, i proto jeho matku tak zasáhla smrt milovaného syna, sotva patnáctiletého.
Tady skonèím první èást svého vyprávìní. Vyprávìní o tajemné a krásné dámì, mimoøádné osobnosti naší historie. Vyprávìt chci s úctou a obdivem, ale bez legend.