ŠUPLÍK PLNÝ POHLEDNIC
V mém malém obrázkovém šuplíku je i pìt pohlednic, které si hýèkám. Èas od èasu si je prohlí¾ím a tìším se pohledem na nì.
Byly vydány v SSSR v roce 1959 a na rubové stranì mají jakási poøadová èísla 114, 115, 119, 122, 123.
Já nevím, jestli jsou pro sbìratele odborníka takové pohlednice nìèím zajímavé nebo hodnotné, ale pro mne cenu mají. Kdybych pøeci jen nìkdy propadla vášni sbírání pohlednic, pravdìpodobnì by to bylo z dùvodu, abych tìchto pìt kdysi náhodnì vybraných pohlednic doplnila právì o ty zbývající poøadová èísla.
Ale proto¾e vím, ¾e k tomu nikdy nebudu mít pøíle¾itost, zbývá mi dál jen tiše obdivovat jednoduchou kresbou dokonale vyjádøený pohyb, který zachytil neznámý malíø. Tedy ten èlovìk tak neznámý není, má na pohlednici svoje jméno V. A. Vlasov, ale není to nikdo, kdo by kunsthistorikùm stál za sebemenší zmínku. A tak všechny moje snahy dozvìdìt se o nìm nìco bli¾šího skonèily v¾dy neúspìchem.
Magdalena Vlachová
Digitalizace klasických pohlednic - Skenování
Nejprve pár slov k vysvìtlení. Tento èlánek vznikl pro webové stránky www.filokartie.com zhruba pøed ètyømi roky. I kdy¾ jde vývoj v technice a zvláštì v digitalizaci èehokoliv velmi rychle dopøedu, usoudily jsme s Ludmilou, ¾e je èlánek aktuální i dnes po nìkolika letech. Zaèínají dovolené a mnohdy pøed, nebo i po, takové dovolené vytáhneme klasické fotografie z našich šuplíkù, vzpomínáme a srovnáváme a mrzí nás, ¾e pùlku svých vzpomínek máme na lesklém papíru a pùlku v poèítaèi, kde bychom chtìli mít pro srovnání a po srovnání fotky všechny pìknì pøehledné.
Nic jsem na èlánku neopravovala, tam kde je psáno o pohlednicích, dosaïte si pojem fotografie a mù¾ete zaèít digitalizovat svoje fotografické sbírky.
Pomocí skeneru mù¾eme pøevést klasické pohlednice do digitální podoby a následnì je upravit tak, aby výsledek byl co nejlepší. Zále¾í sice na typu skenovaného materiálu, ale v zásadì platí, ¾e kvalitu a velikost obrázku urèuje typ výstupu, rozlišení a obrazový formát. Kdy¾ máte ještì navíc ve svém poèítaèi nainstalovaný nìkterý z bitmapových editorù, je mo¾né si dále s pohlednicí pohrát a dovést její úpravu a¾ k dokonalosti. Otázkou ovšem zùstává, jestli pohlednice takto vyretušovaná, zaostøená a s projasnìnými barvami - zkrátka, dokonale sterilní - má pro sbìratele stejnou hodnotu jako ta pùvodní, poznamenaná ¾ivotem a èasem. Na druhou stranu, je však mo¾né tímto zpùsobem zachránit znaènì poškozený obrázek, napøíklad pøetr¾ený, poèmáraný, vybledlý a podobnì, a uchovat ho buï v nìjaké databázi èi následnì vytisknout jeho kopii k doplnìní archivace.
Znaènì poškozená pohlednice
Pohlednice po úpravì
Proto¾e si myslím, ¾e popis rùzných typù skenerù, jejich výbìr a instalace programu, není zrovna ten nejvhodnìjší námìt pro stránky, pøikroèím rovnou k technice skenování. Ostatnì, v mnoha pøípadech nám skener pøipojí a zprovozní odborník, ale skenovat ji¾ musíme sami.
K zahájení snímání je v¾dy potøeba program pro ovládání skeneru. Ten je dodáván výrobcem a je souèástí nákupu. Ka¾dý výrobce má svùj vlastní program, který je ušitý na míru kategorii skenerù, pro kterou je urèen. Programy se navzájem liší zpùsoby ovládání a mno¾stvím parametrù, které je mo¾né nastavit. Proto mají jednotlivé aplikace dost dobøe vypracované své vlastní nápovìdy nebo prùvodce.
Koupili jsme si tedy skener, pøipojili jej k poèítaèi a nainstalovali ovládací software, pøípadnì jsme to svìøili odborníkùm. Poèítaè je spuštìný a my máme pøipravenou hromádku pohlednic, které chceme naskenovat.
Nejjednodušší spuštìní aplikace je pou¾ít tlaèítko Scan pøímo na skeneru. O další se ji¾ postará poèítaè sám. Spustí aplikaci a vìtšinou i náhled obrázku.
Druhá mo¾nost je spustit aplikaci z poèítaèe. Pravdìpodobnì se pøi instalaci zaøadila do nabídky Start/Programy. Mù¾eme ji pochopitelnì taky vyhledat pøes ikonu Tento poèítaè nebo pomocí nìkterého z následovníkù Norton Commandera, napø. Far nebo Total Commander.
Pokud chceme skenovat èastìji, je výhodné vytvoøit si na ploše zástupce skenovacího programu a spouštìt skenování jeho pomocí. (já osobnì pou¾ívám tento zpùsob.) Všemi tìmito zpùsoby spustíme stejnou aplikaci jako tlaèítkem Scan na skeneru a na obrazovce se otevøe okno skenovacího programu.
Tøetí zpùsob je spuštìní nìkterého programu, napøíklad grafického, který podporuje ovladaè TWAIN (pøípadnì jiný, podle typu vašeho skeneru). Takový program potom umo¾òuje pøímo snímat obrázek a následnì provádìt jeho úpravy. Spuštìní se provede obdobnì jako u skenovacího programu.
Souhrnem:
Spustit skenovací program je mo¾né tøemi zpùsoby:
pøímo tlaèítkem na skeneru
pøímo spuštìním v PC
nepøímo spuštìním programu podporujícího ovladaè TWAIN.
Magdalena Vlachová