Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Milo¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Javoøinka – obrázková cesta

 

Osada Javoøinka se nachází pod stejnojmenným vrchem Javoøina (nìkdy uvádìno jako Javoøinka - 831 metrù n.m.), který nenápadnì vystupuje nad støedem osady. Nedaleko vrcholu v zalesnìné èásti se nalézá malá skála vysoká (6 - 8 metrù), která je dokonce zaøazena mezi lezecké terény, i kdy¾ je navštìvována velmi zøídka. Èást osady patøí do katastrálního území obce Bílá a èást do katastrálního území Ostravice II, spadajícího pod obec Staré Hamry. Pøes osadu prochází modrá turistická znaèka z Bílé na Samèanku. Na bílanské èásti Javoøinky se nachází rozcestník 720 metrù n.m. Na starohamerské èásti je šest chalup a na bílanské stranì ètyøi chalupy. Ji¾nì od Javoøinky se nalézá osada Mièulky a paseka Kosti. Na této pasece stávala v dávných dobách salaš. Jedné kruté zimy v ní zahynul baèa i se svými oveèkami. Zbyly po nich jenom kosti, jak se praví v prùvod-ním slovu k filmu o Starých Hamrech, který v 60. letech v dobì pøed zatopením údolí natoèil hostinský pan František Du¾í. Severnì od osady smìrem na Samèanku v místech dnes zcela zalesnìných bývala paseka Volòanka a pod pøíjezdovou cestou k osadì je samota Myslikovjanka s jedinou chalupou, kde ¾ije rodina Borských.


Javoøinka vznikla v dobách valašské a pasekáøské kolonizace. Døíve, ne¾ se v ní pasekáøi trvale usadili, vyu¾ívali ji jako pastvinu. Název Javoøinìc lze objevit v soupisu valašských luk v Zadních horách z roku 1756 (publikace 700 let valašské obce Kozlovice). Jestli se jedná o dnešní Javoøinu, by musel osvìdèit nìjaký historik, ale jisté je, ¾e ji¾ tehdy v tìchto konèinách Valaši pásli svùj dobytek a názvy míst zaznamenávali podle jejich pùvodu. Kdy¾ se postupnì pastevectví rozvíjelo, pastevci si zde zaèali budovat svá obydlí a usídlili se zde natrvalo. Louky pro chov ovcí a koz (zvané pustì) v horách vznikaly kluèením a ¾ïáøením lesù. Kluk znamená pletenec koøenù a kluèení je zpùsobem mýcení lesa vyvracením stromù i s koøeny. ®ïáøení pøedstavovalo zpùsob mýcení lesa vypalováním.
Název Javoøina pøedstavoval horskou pastvinu, která byla zèásti zarostlá javoøím. Javor zde v okolí rostl v hojném mno¾ství od nepamìti. Jeho haluzemi se toti¾ krmily ovce a zároveò vznikaly další javorové porosty, které se vyu¾ívaly ke krmení dobytka v zimním období. Poèátkem 19. století mívali hospodáøi stáda o 30 a¾ 60 ovcích. Správci salaší byli a¾ do roku 1845 valašští vojvodové. Mìli za povinnost „hranice panství opatrovati ne¾ i k tomu pøihlí¾eti, kolik ovcí na ka¾dé javoøinì jest a kolik jich tam bez nedostatku napásti se mù¾e“, jak praví ve své kronice historik Vojtìch Plotìný.


Pokud zvolíte výlet pøes Javoøinku, budete mít kromì procházky krásnou pøírodou s nádhernými výhledy ještì navíc jeden nevšední zá¾itek. Na starohamerské stranì osady je podél trasy z Javoøinky na Samèanku obrázková cesta, kterou hned tak nìkde nemají. Mnozí Hamøané o cestì vìdí, ale øada lidí neví, jak tato cesta vznikla a kdo je jejím tvùrcem.


CESTIÈKA DO ŠKOLY


Mikoláš Aleš

 

Cestièka do školy
pøes lesy po poli
cestièko k domovu vyšlapaná.
Kdy¾ jsem tì šlapával
nìkdy jsem plakával
snìhem jsi bývala zasypaná.


Obec Staré Hamry v samém srdci Moravskoslezských Beskyd je velmi rozsáhlá se spoustou osad a samot. Dnes u¾ sice vìtšina chalup na odlehlých místech slou¾í pøedevším k rekreaci, ale døíve ¾ilo na osadách mnoho lidí. Zvláštì pro dìti pøedstavovala cesta do školy do centra obce dosti velké vzdálenosti a pøedevším snášení útrap poèasí, zejména v zimì, kdy chodníky zapadaly snìhem. Nedaleko Samèanky, která se stala po zatopení údolí pøehradou novým centrem Starých Hamer, vede cesta na osadu Javoøinka. Odtud mìly dìti cestu do školy proti jiným mnohem veselejší. Cestu z osady do centra zdobily obrázky rozvìšené na vysokých stromech. Toto zpestøení dìtem vymyslela v padesátých letech minulého století Pepinka - jinak Josefa Tomášková z první chaloupky na osadì, které se øíkalo U Pepinky. Obrázky v døevìných rámech doplnily dvì studánky a u Pepinèiny chalupy zvonièka a tabule s mapou. Paní Pepinka o sobì øíkala, ¾e je první opravdový ekolog. K odpoèívadlùm umístila odpadkové koše. O ka¾dý obrázek se staralo nìkteré z dìtí, které ¾ily na osadì. O údr¾bu rámù a posezení se staral Jan Dudek z Javoøinky. Pepinka pøišla do hor z Ostravy, pùvodnì pocházela z ji¾ní Moravy. Její chaloupka byla jako z pohádky døevìná, malovaná, s okenicemi a psí boudou. Do¾ila v horách a o ni a jejího druha se deset let starali man¾elé Bembenkovi, kterým nyní chalupa patøí.


Jedním z dìtí, které se o obrázkovou cestu staraly, byl pan Bohuslav Borský, jeho¾ dcera Jana uvádí jeho vzpomínky v záøí 2007 v Mikroregionu: „Po celé trase bylo asi dvanáct obrázkù s øíkankami, napø.: Kdy¾ chceš do lesa jíti, dobré boty musíš míti.“
Vzpomíná i paní Ludmila Remešová: “Já se starala o obrázek cestièky k domovu, byla tam i básnièka na toto téma. Kdy¾ byla zima, cesta do školy trvala i dvì hodiny. Vstávali jsme po šesté a šlapali. Kdy¾ jsme mívali odpolední vyuèování, tak jsme šli domù potmì.“


Obrázkù se postupnì za dlouhá léta dotknul zub èasu, rámy se rozpadly, barvy vybledly, lavièky ztrouchnivìly a studánky nebyly upravené. Pamatuji si obrázkový les v roce 2004, kdy¾ zbývaly dva, tøi obrázky, básnièka u horní studánky. Napadlo mì tehdy, kdy¾ jsme procházeli tímto pohádkovým lesem, ¾e by bylo zajímavé a záslu¾né, kdyby cestu s obrázky nìkdo obnovil.


A proto¾e jsou Hamøané lidé èinu, doèkali jsme v loòském roce slavnostního znovuotevøení obrázkové cesty. Tato slavnostní událost probìhla s velkou slávou za úèasti více ne¾ stovky starohamøanù, turistù èi chataøù, pro všechny bylo pøichystáno obèerstvení a vyhrávalo i duo místních muzikantù.
Paní starostka pronesla krátký proslov a pak se úèastníci akce vydali na Javoøinku, kde k obèerstvení vyhrávala trojice starohamøanù - pan Velièka na harmoniku, pan Kubaèák na trumpetu a pan Nièman na ozembuch.


Tvùrci obrázkù vycházeli ze vzpomínek pamìtníkù. Obrázky nakreslil Tomáš Veèeøa. „Mì to ohromnì bavilo, øíkal, jsem si, ¾e je moc dobøe, kdy¾ bude tady na Hamrech zase trochu nìjaké té kultury", popisuje autor, jak nové obrázky vznikaly. Novì namalované motivy jsou opatøeny tøemi vrstvami laku a pokud se nátìr bude prùbì¾nì obnovovat, mìly by obrázky nìco vydr¾et. Pan Ladislav Nièman zhotovil døevìné rámy, pan Miroslav Kubaèák napsal texty a verše, Lesy ÈR vyrobily lavièky a zastøešení studánek a Správa CHKO Beskydy poskytla pomoc pøi zhotovení informaèního panelu, který je umístìn u silnice smìøující ze Starých Hamer na Bílou u odboèky modré turistické znaèky vpravo na cestu kousek za Samèankou. Paní Pepinku vzpomínala pøi mé návštìvì na Javoøince i paní Zdenka Tomášková, ¾ijící na osadì po vìtšinu roku. „Ještì by tam mìly být ty koše, jako to bylo za èasu paní Pepinky“, uvedla k nápadu znovuobnovení cesty paní Tomášková.
„Sna¾íme se, aby lidé ve Starých Hamrech pokud mo¾no spoleèensky ¾ili. Znovuobnovení obrázkové cesty a její slavnostní otevøení bylo velkou událostí“, øíká starostka obce Eva Toøová. Staré Hamry neustále doplácejí na to, ¾e je tu ochranné pásmo kvùli vodárenské nádr¾e Šance a moc se tu nestaví. Odmìnou pro ty, kdo mají Staré Hamry rádi, je ovšem krásná pøíroda s hlubokými lesy a proslunìnými pasekami. Pro milovníky zimy je tu upravovaná bì¾kaøská trasa. Proto neváhejte a a¾ nìkdy budete kolem projí¾dìt, zastavte se tøeba právì proto, abyste si udìlali nenároènou procházku obrázkovou cestou a vrátili se na chvíli do starých èasù, kdy se tolik nespìchalo. Uvidíte, ¾e vám to v dnešním tak nìjak zrychleném svìtì zcela urèitì prospìje a èas od èasu se tu mo¾ná zase vrátíte.


Na závìr urèitì patøí podìkování všem, kteøí vìnovali svùj èas na obnovu cestièky a všem, kteøí ji navštíví a budou se k ní chovat tak, aby pøinášela radost a potìšení i dalším generacím, jak praví slova na informaèní tabuli.


Pavla Zemaníková

 

 

Další èlánky autorky:
Pøíbìh jedné nalezené chalupy
Vlaková tra» Frýdlant n. O. - Bílá
Osmnáctiny v údolí Ostravice
Zatopené osudy
Masarykova chata Na Beskydì
Chata Solárka
Lysá hora - Albrechtova chata
Lysá hora - Bezruèova chata
Peking 2008 - olympijské ozvìny
Ostravice - Ostravská chata
Ostravice - Sokolská chata
Rozhovor s Jaromírem Šlosarem
Strmá voda
Jak jsem objevila Javoøinku
Hubertská mše na Bílé
Jak jsem objevila Javoøinku - 2
Vozovna z Ostravice
Dokud se zpívá
Staré Hamry
Bílá - lovecký zámeèek


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.07.2009  08:42
 Datum
Jméno
Téma
 05.07.  08:42 jisuch53