Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Milo¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Literární a poetické variace na téma Frenštát

 

Nápad se zadáním literární soutì¾e „Poetické variace na téma Frenštát“ a „Literární variace na téma Frenštát“ byl velmi š»astný. V¾dy» mìsto Frenštát pod Radhoštìm nebylo v minulosti jen mìstem tkalcù, místem nikdy nekonèící práce pøi zajištìní ob¾ivy na polním hospodáøství a úmorné døiny v lese, a ani v souèasnosti není jen mìstem ryze prùmyslovým. Odnepamìti se ve zdejším prostoru zachvíval duch vzdìlanosti, kultury a umìní.

 

Peèlivì a poctivì tuto skuteènost ve svém díle dokumentuje frenštátský rodák, literární vìdec a spisovatel, doktor Libor Knìzek. Z jeho tvùrèí dílny vyšly knihy jako Ètení o ¾ivotì a tvorbì Bohumíra Èetyny, vzpomínka na malíøku Marii Parmovou-Knìzkovou, Ètení o Františku Horeèkovi, kniha o ¾ivotì Josefa Kalusa, Jana Drozda a dalších. Je to ètení o spisovatelích a výtvarnících z pod Radhoštì. A také o básnících, kteøí mìli poezii rádi a do Frenštátu èasto zavítali hledat podnìty ke své tvorbì.
Mezi plejádou frenštátských umìlcù nelze opominout sochaøe a malíøe Jana Knebla, jeho¾ rozsáhlému dílu se podnes obdivujeme. Bratry Strnadlovy – malíøe a grafika Antonína, spisovatele a literárního teoretika Josefa a spisovatele Bohumíra, který pøijal pseudonym Èetyna. Nelze ovšem opominout ani velikána, jakým byl akademický sochaø Albín Polášek. Aèkoliv po vìtšinu svého ¾ivota pobýval v cizinì, rodný kraj mìl neustále ve svém srdci, jak to ostatnì dosvìdèují jeho plastiky, kterými ozdobil své mìsto Frenštát a také nedaleký Radhoš».

 

Mìsto má také neobyèejnì silné tradice sportovní. U¾ svým polo¾ením v klínu hornatých Beskyd byl k tomu dán pøedpoklad. Právì ve Frenštátì vznikl 14. záøí 1884 v národnostnì nelehké dobì nejstarší ryze èeský turistický spolek - Pohorská jednota Radhoš». Frenštáèany PhMr. Štìpána Je¾íška a JUDr. Edvarda Parmu k tomuto èinu pøivedla láska k hornatému Valašsku. Novì vzniklý turistický spolek si vzal za cíl - „návštìvu hor a zajímavých krajin moravsko-valašských usnadòovati a lásku k nim pìstovati“. Do znaku vlo¾ili symbol skromného kvìtu - sedmikvítku.

 

Právì s ohledem na tyto rozkošatìlé kulturní tradice Frenštátu snad ani nebylo mo¾né volit pro literární soutì¾ jiné téma, ne¾ právì Frenštát. Volba se ukázala býti dobøe promyšlenou, jak dosvìdèují zaslané literární práce.
Návraty autorky Ivany Návratové pøedstavují magickou sílu, prezentovanou starým domem, který evokuje vzpomínky na jeho obyvatele, nabízí pøíbìhy a skrytá tajemství k odhalení a dalšímu poznání.

 

Marta Dvoøáková dvojím pohledem nahlí¾í do nìkdejšího domova na Horeèkách: vidí toto èarovné zákoutí oèima staré matky, okouzlené vzpomínkami na mládí – a zároveò oèima souèasníkù, kteøí se podivují matèinì ú¾asu nad starou trávou a neudr¾ovanou chalupou, aby posléze pøece objevili klíè k onomu tajemství: „Chce to jen pøijít, postát a zavzpomínat. Ostatní u¾ zaøídí naše srdce.“

 

Tento „klíè“ je pøímo hmatatelný i ve vìtšinì ostatních literárních pøíspìvcích, a» od autorù starší generace, nebo generace teprve nastupující.
Mladí autoøi se v mnoha pøípadech neomezili jen na prosté vyobrazení svého mìsta, neobávali se vyjádøit své pocity a dokázali uvidìt Frenštát jinak, ne¾ jen v opomíjené všednodennosti. Také se pokusili nahlédnout do budoucnosti, jak asi bude mìsto vypadat za sto let, zda se podaøí uchovat jeho kulturní památky i okolní krásnou pøírodu.
Ka¾dý z autorù, by» své mìsto zná do posledního kamínku, svým pøíbìhem do nìj jakoby znovu vstupuje; postojí a zavzpomíná a oním tajuplným klíèem otevírá branku k dalšímu, novému a objevnému poznání. Z ka¾dé literární práce, a» v próze èi poezii, je dobøe patrná láska ke svému mìstu, láska k domovu a okouzlení jím.

 

Také porota pøi hodnocení soutì¾ních prací jako by cítila puls mìsta, jeho historii i souèasnost. Spolu s autory procházela ulièkami Frenštátu, naslouchala krokùm, hovoru, nechala se okouzlit vánoènì vyzdobeným námìstím.

Pøi zadání literární soutì¾e a její organizaci nelze opomenout záslu¾nou práci Mìstské knihovny ve Frenštátì pod Radhoštìm, její øeditelky Mgr. Martiny Burianové a dalších pracovnic knihovny.
Velmi je potøeba ocenit záštitu mìsta Frenštát pod Radhoštìm a jeho Mìstského úøadu, který ctí dávné kulturní tradice.

 

Literární soutì¾ se uskuteènila v bøeznu 2009 a byla obeslána celkem 26 pøíspìvky.
Ty byly hodnoceny v kategoriích: 10-15 let (1 báseò a 10 pøíspìvkù prózy); kategorie nad 15 let: próza (3 pøíspìvky), poezie (12 pøíspìvkù).
Porota pracovala ve slo¾ení: PhDr. Milada Gajdošíková, Mgr. Jiøina Jurková, Mgr. Eva Bla¾ková, Jana Staníková a Sobotka Richard.
Vyhlášení výsledkù literární soutì¾e se uskuteènilo 30. bøezna 2009 v literárním klubu Magnolie pøi Mìstské knihovnì za úèasti tajemníka Mìstského úøadu a místostarostky Mgr. Zdeòky Lešèinové.

 

Ocenìné práce:
Kategorie do 15 let:
1. místo Jessica Špaèková – za pøíspìvek „Frankstadt 2109“; 2. místo Vlaïka Kantorková – za pøíspìvek „Frenštát“; 3. místo Kateøina Burianová – za pøíspìvek „Mùj Frenštát“; èestné uznání Denisa Øezníèková za pøíspìvek „Literární práce na téma Frenštát“.

Kategorie nad 15 let:
Próza: 1. místo Marta Dvoøáková – za pøíspìvek „Horeèky“; 2. místo Eliška Resková – za pøíspìvek „Návraty“.
Poezie: 1. místo Ivana Návratová - souhrnnì za pøíspìvky: „Martinský trh“, „Kraj osudných setkání“, „Návraty“; 2. místo Eliška Resková - souhrnnì za pøíspìvky: „Vzkazy a pozdravy“, „Jaro v Beskydech“; 3. místo Pavel Gryga - za pøíspìvek „Do Frenštátu za PhDr. Liborem Knìzkem“.

 

Vítìzkou v kategorii do 15 let je Jessica Špaèková, pochází z Frenštátu, je jí 14 let, narodila se v èervnu 1994.
„Kromì slohových úkolù ve škole jsem psala také básnièky, kdy¾ jsem mívala více èasu. Zatím jsem je nikam neposílala. V literární soutì¾i Mìstské knihovny ve Frenštátì jsem vlastnì vùbec poprvé vystoupila se svou literární prací na veøejnost. Budu se sna¾it pokraèovat v psaní, tak¾e uvidím.“

 

Vítìzná práce Jessicy Špaèkové


Frenkstadt r. 2109


Bezbarvá planina, na které se mìsto Frenštát pod Radhoštìm (název mìsta pøed sto lety) rozléhá je obklopena nudným, souvislým pásmem na chlup stejných hald vytì¾ené hlíny pøipomínajících kdysi nádherné lesnaté pohoøí Beskydy. Spící zimní krajina udušená roubíkem šedého zaprášeného snìhu tiše vyèkává pøíchodu jara, kdy roztají jeho poslední zbytky. U¾ nejsou slyšet rolnièky z povozù statkáøù a krajem se neline vùnì pravé valašské slivovice, ale o ticha a šera jen skøípou kola tì¾ních vì¾í a vùni nahradil závan šíøící se po okolí z místní koksovny. Odkryjí se neskuteènì velké hromady navezené hlušiny a odpadkù, které se zde za tu dobu nahromadily v dùsledku mnoholeté tì¾by èerného uhlí. Díky této devastující èinnosti se zaèaly propadat okolní kopce hojnì porostlé divokými rostlinami a obývané lesními ¾ivoèichy.


Na jaøe u¾ tady neucítíme vùni èerstvé trávy, zvla¾ené krùpìjemi ranní rosy, ani neuvidíme mihotající se barevná køídla motýlù, pøelétávajících z jednoho kvìtu na druhý, a ani neuslyšíme zpìv ptákù, nýbr¾ se nám naskytne pohled na zanedbané louky porostlé plevelem. Kdysi bývaly chloubou místních sedlákù. Z bublajících potokù jako je Lomná nebo Lubina, kde se ve dvacátém prvním století ještì daly chytat ryby, se dnes staly špinavé a zapáchající stoky plné rezivìjících plechovek a kouskù uhlí.


Všechna zvíøata, která tady snad nìkdy ¾ila, zahynula hladem, pøiotrávila se z nìkteré ze stok nebo právì teï hynou. Nenajdete zde ¾ádné srny, to jsou dùsledky otravy a nemoci šíøící se místními lesy u¾ více ne¾ deset let. Za tu dobu stihla vyhubit skoro veškeré lesní osazenstvo. Nìkteøí ¾ivoèichové však vèas rozeznali blí¾ící se nebezpeèí a našli si své nové teritorium napøíklad v údolí øeky Beèvy.
Z pùvodního obyvatelstva se stali zašpinìní horníci a další pøišli za prací z rùzných koutù republiky i ze zahranièí. Zaèali pøetváøet zdejší kulturu i samotnou tváø mìsta. Frenštáèané, kteøí vlivem dùlní èinnosti pøišli o bydlení nebo ti, kteøí nesouhlasili s tì¾bou uhlí, odešli hledat nové domovy jinam. Vìtšina pùvodních budov, napøíklad radnice nebo frenštátské muzeum ji¾ neexistuje, proto¾e se kvùli poddolování zøítila. I mnohé ze starých památek, jako je socha Radegasta èi kašna na námìstí dnes ve Frankstadtu nenajdeme.


Asi jako vy všichni i já nestojím o to, aby se mé rodné mìsto stalo centrem dùlní èinnosti a jejími následky byla znièena i okolní krajina, rostlinstvo a ¾ivoèišstvo a mìsto skonèilo tak, jak ujem to zachytila. Buïme chytøejší ne¾ zvíøata, která si hledala nová teritoria, zùstaòme zde a zabraòme tomu!

 

Zaznamenal Richard Sobotka


Foto R. Sobotka:
Pøedsednický stùl.
Jessica Špaèková

 

 

 

 

Další èlánky autora:
Hostýn
Pìkné výletní místo
Kaple na Radhošti
Lysá hora - královna Beskyd
Výprava za moøským dnem
Památník u Palaèova


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.04.2009  17:14
 Datum
Jméno
Téma
 05.04.  17:14 Kopøiva.
 04.04.  08:30 Jarda
 04.04.  04:57 Hanka