Před šestnácti roky
se po změně režimu dostali do čela státu lidé, kteří měli morální kredit a mohli vytvářet humanitní demokratickou společnost. To se však nedařilo. Po hospodářských a politických změnách v posledních šestnácti letech ovládají naši politickou scénu lidé, kteří obnovili u nás kádrování, dosazování do řídících státních funkcí i do funkcí v hospodářském a veřejném sektoru na základě členství ve straně či příslušnosti k mocenské elitě. Pomocí peněz jsou ovládáni, korumpováni občané ve větším měřítku než tomu bylo v minulém režimu. Soustavně je porušována Listina základních práv a svobod, článek 20. odstavec 4: "Politické strany a politická hnutí, jakož i jiná sdružení jsou oddělena od státu." Stát, státní rozpočet se stal kořistí politických stran.
Politické strany u nás parazitují na státní pokladně. Ze státního rozpočtu jsou propláceny příspěvky politickým stranám podle volebních výsledků, odměny stranickým expertům, poradcům. Politika je u nás propojena s výkonnou mocí. Politické strany zklamaly očekávání občanů. Klesá zájem o členství v politických stranách, klesá počet členů platících stranické příspěvky. Klesá účast občanů ve volbách,
klesá zájem občanů o věci veřejné.
Odluka politických stran od státu, od státního rozpočtu, dodržování Listiny základních práv a svobod je alternativou, jak změnit současnou politiku na skutečně demokratickou:
1. Politická strana si svoji činnost bude hradit z členských příspěvků, legálních činností, nikoliv ze státních prostředků, z prostředků daňových poplatníků, přestane parazitovat na státní pokladně.
2. Politické strany budou veřejnou kontrolou výkonné moci, nebudou tvůrcem a strůjcem výkonné moci.
3. Politické strany se zbaví kariéristů, čekatelů na státní funkce, na státní zakázky.
4. Politický program stran bude přihlížet k požadavkům voličů a státu.
5. Parlament se bude projednávat zákony předložené nezávislými institucemi a odborníky. Novelizace zákonů budou minimální.
6. Za výkon ve státní funkci ponese odpovědnost konkrétní, kvalifikovaná osoba, která může být zbavena funkce okamžitě bez politických tahanic.
7. Politika se stane záležitostí lidí morálně pevných, obětavých, kvalifikovaných, kteří již v životě něco dokázali.
Současné politické strany zklamaly očekávání občanů. Moc ve státě zůstává stále v rukou stranických mocenských elit, které ztrácejí důvěru občanů. Stranický parlamentarismus je v krizi. Žádná ani nová politická strana není schopna tuto krizi překonat. Každá politická strana vytváří elity, které postupně přeměňují stranu v organizaci, základnu pro uplatňování svých vlastních mocenských zájmů. Veslo ve státě po volbách přebírá politická strana, která často vytváří bezzásadové koalice. Když se vládnoucí strana vymění, tak se toho moc nezmění: opět vládnou stranické elity. Koncentrace moci v rukou vládnoucí elity posiluje korupci, potlačuje iniciativu a kreativitu řadového občana, snižuje jeho zájem o věci veřejné, což se projevuje nízkou účastí ve volbách. Mlčící většina občanů je ignorována.
V různých místních organizacích zájmových, neziskových i v politických by měly být prosazovány prvky participační demokracie, občanské komise a využívání odborníků, tajné hlasování při schvalování usnesení, volbě funkcionářů. Obdobně by mělo být postupováno i na vyšších organizačních stupních (v městech , krajích i celostátně).
Obdobným způsobem by měly vznikat a fungovat i další organizace sebevědomých a solidárních skupin občanů např. odborníků, vědeckých pracovníků, občanská sdružení usilující např. o zdravé stárnutí, o zlepšení životního prostředí, o kulturní rozvoj občanů. Sdružování občanů představuje schůdnou cestu pro překonání současné neuspokojivé situace ve společnosti.
Ing. Josef Hromadko, CSc.