Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Sportovci nebo artisté?
 
Media každodenně představují vynikající výkony českých občanů, kteří zvolili  za své povolání sport. Nemohu se však ubránit pocitu, že tady cosi nehraje, a že to, o čem se píše a mluví není sport, ale pouhý šoubyznys založený na sportovních výkonech a využívající státní příslušnosti aktérů k falešné celonárodní identifikaci.
 
 Vyhráli jsme! Kdo vyhrál? Já ne. Ty snad ano, milý čtenáři?
 Kdo má pravdu?
 Pokusil jsem se tedy najít poučení v knihách.
 
"Sport,  anglicky hra, zábava, značí po výtce nezištnou zábavu spojenou s vynikajícím nějakým cvikem tělesným a provozovanou většinou pod širým nebem…" praví Ottův slovník naučný, 23. díl z r. 1905 na str. 908, a pokračuje:
"Charakteristickou známkou sportu jest jistá ctižádost, která snaží se dosíci výsledků co nejlepších a vede k závodům, avšak často svádí k různým výstřelkům a honbě za cenami, jakož i přehnanou přípravou k závodům těm, (trainingem), nezřídka i zdraví škodí, na úkor sportu samého, jenž svou podstatou jest výborným prostředkem k utužení zdraví. Proto doporučuje se mírný tento tělocvik lidem, kteří pro své povolání nemohou s důstatek se pohybovati."
 
Tato definice plně odpovídá mým představám. Protože však jde o vysvětlení přes sto let staré, hledal jsem dál. V příručním slovníku naučném, který vydala Akademie věd v r. 1967 jsem se na str. 236 dočetl:
"Sport - (z lat. disportare - rozptylovati se), činnost založená na organizovaném závodění a soutěžení a snaze po nejvyšším výkonu, nemající charakter pracovního nebo výrobního procesu."
 
I tato definice se mi zdá být přijatelná. Soudím totiž, že se sport má provozovat pro radost z pohybu pro uvolnění, pro zdraví a kompenzovat každodenní stresy. Četl jsem před časem článek, který na statistikách dokumentoval, že v naší republice cvičí méně obyvatel, než ve srovnatelných civilizovaných státech. Víme, že tomu tak v minulosti nebylo. Byl tu Sokol, který vedl své členy k ideálu krásy nejen fyzické, ale i mravní a koneckonců i státem podporovaný ČSTV se snažil udržovat dobrý fyzický stav obyvatelstva "pro případ střetu s imperialistickými agresory".
 I když dnes plynou do tělovýchovy v určité výši státní dotace, o skutečné sportovce, kteří provozují sport pro radost a své zdraví, nejeví mediální prostředky a vládní činitelé skoro žádný zájem. Že bude zakrátko již XIV. Všesokolský slet, na nějž se připravují desetitisíce občanů, a na nějž si platí výstroj i účast ze svého, zůstává téměř nepovšimnuto. Škoda. Mezi sokoly, a nejen mezi nimi, najdeme tisíce obětavých lidí, cvičitelů a trenérů, kteří věnují téměř bezplatně svůj volný čas sportovní výchově mládeže a svým vrstevníkům. To jsou právě tací, kteří se zasloužili o skvělé jméno sokolské tělovýchovy a sportu mezi dvěma válkami.
Dnes se dočítáme o vrcholných artistických výkonech sportovních živnostníků a jejich obdivování nahrazuje mnohým čtenářům a divákům vlastní účast na sportovním dění. Při tom se tito takysportovci ženou hlavně za penězi a své umění, byť vykoupené mnohaletou dřinou, jsou ochotni prodat tomu, kdo zaplatí více. Pro peníze riskují své zdraví požíváním podpůrných prostředků, a když by mohli přijít k finanční újmě, klidně odmítnou i státní reprezentaci nebo se usadí v některém daňovém ráji. Myslím, že pozornost, kterou jim věnují sdělovací prostředky, je nepřiměřená, a že by se měla zaměřit nejen na opravdové sportovce, ale zejména na vynikající pracovníky  v jiných oborech: na vědce, lékaře, inženýry, pedagogy, poctivé podnikatele atp.
Nebo snad nemá naše republika jiné osobnosti hodné veřejného obdivu než je Hašek, Koller, Nedvěd a podobní?
Podle medií tomu tak asi je. Za jejich pozornost stojí jen baviči, šoubyznysmeni, podvodníci  a kriminálníci.
Ivo Krieshofer


Komentáře
Poslední komentář: 17.06.2006  20:46
 Datum
Jméno
Téma
 17.06.  20:46 Vlasta
 17.06.  08:24 Zdena
 17.06.  08:18 Janina zdeně
 17.06.  08:06 Zdena
 17.06.  08:01 Janina
 17.06.  07:55 Standa
 17.06.  07:32 Karla
 17.06.  00:23 prababička