Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kde vlastnì bydlí havrani?

S lítostí musím konstatovat, ¾e jsem si dlouho myslela, ¾e havran je „man¾el vrány.“ Ta jejich podobnost i podobnost jejich jmen ha-vran = vrán-a mi pøipadala naprosto samozøejmá. ®e krásné èerné vlasy bývají barvy havraní, nikoli však vraní, tato skuteènost mne nepøimìla k pøemýšlení ani k lehké úvaze. Nad slovem vraník jsem nepøemýšlela, to mi bylo jasné, a jméno vranka jsem naštìstí nikdy neslyšela, proto¾e bych mo¾ná tuto malou, chránìnou rybku podezøívala s pøíbuzenství s konìm.

Dnes u¾ vím, jak jsem se mýlila, pouèila jsem se.

Vrána není jenom jedna jediná. Existuje èerná i šedá. V našich krajích ¾ije ponejvíce druh vrány šedé. Ve skuteènosti má tìlo pokryté elegantnì šedoèernì ¾íhaným peøím a hlavu, hrdlo, køídla i ocas má èerné. Musím pøiznat, ¾e ve své tupohlavé neznalosti mìstského dítìte jsem tohoto ptáka døíve pova¾ovala za straku.

Havran vyhlí¾í zcela jinak. Je celý èernoèerný, s peøím kovovì lesklým a¾ do modra, a povahou je podstatnì slušnìjší, spoleèenštìjší. Tyto ptáky však potkáváme v naší lokalitì pouze v zimì. Pøilétají pozdì na podzim a svým krá krá, nebo krátkým kro nebo gag o¾ivují ztichlé a proøídlé lesy i volná prostranství kolem lidských sídliš». Brzy na jaøe opìt mizí.

Havran prý bývá vdìèný za pøísun jakékoliv potravy a jeho šedohnìdý silný zobák (patrnì i ¾aludek) prý lehce zvládne i silné kosti. Tato fakta jsem neznala, ale popravdì øeèeno, ta nevìdomost mne vùbec netrápila. Jen nìkdy jsem v mysli letmo zavadila o úvahu, odkud vlastnì tito ptáci pøilétají, kde vlastnì „bydlí“, ale bádat v pøírodopisných knihách mne nenapadlo.

Vìtší mìrou jsem tyto èernoèerné elegány poznala a¾ prostøednictvím své pøítelkynì. Ta bydlí ve ètvrti rodinných domù a domkù. Ze svého bytu má hezký výhled na protìjší domy i krásné vzrostlé stromy, kde posedávají, poletují a nechávají se i dobøe slyšet mnozí z ptákù, ale je dobøe slyšet i tyto èerné krasavce. Jsou to její oblíbenci. To typické krákání umí velmi dobøe napodobit, tak¾e s nimi nìkdy „rozmlouvá“.

Havran Karel ji zaèal zprvu nesmìle navštìvovat sám. Opatrnì sedal na zábradlí terasy, odkud pozorovával její „zahrádku“ v kvìtináèích a kamínky z cest upravené do rùzných seskupení na podlaze, pøipraven ka¾dou vteøinu uletìt.

Pøipravila mu misku ¾rádla. Zprvu nedùvìøivì, pozdìji s velkou chutí se zaèal spouštìt k pøipraveným dobrotám. Vybral si a odletìl na blízký smrk nebo støechu, kde si se soustem poradil.

Èasem spolu navázali bli¾ší vztah. Karel u¾ neodlétá, kdy¾ nìkdo vstoupí na terasu. Pozornì si vstoupivšího prohlédne a pak teprve posoudí, zda setrvá ještì chvíli, nebo radši odletí. Èasem si pøivedl i dru¾ku, která ho sice doprovodí, ale ona se nesní¾í nikdy k tomu, aby vzala sousto od „té ¾enské“, se kterou má její partner blízký vztah.

Oba po èase nìkde v okolí vyvedli mladé, s nimi¾ pak poøádali divadelní pøedstavení na blízkých domech i vìtvích stromù. Kdy¾ se malí havránci uèili létat a jedno z nich poprvé ztì¾ka dolétlo na jednu ze støech a sna¾ilo se vyšplhat po kluzké krytinì vzhùru. Znovu a znovu sjí¾dìlo zadeèkem (ocáskem?) napøed, ní¾ a ní¾, a¾ ke kovové zábranì pro sníh, zatímco rodièe krou¾ili kolem a povzbudivì (nebo pøísnì výchovnì?) krákali, zatímco vydìšené mládì se sna¾ilo a sna¾ilo…

Za mou pøítelkyní pøijí¾dím zjara, na podzim, v létì, ba i u¾ v zimì jsem tam byla. V ka¾dé roèní dobì je havrany slyšet, poka¾dé je Karel, a nejenom on, k vidìní. On pøevá¾nì na blízkých støechách i na terase, kam dennì létá na návštìvu, na kontrolu, nebo na nìco „pod zobák“, jiní jsou na ulicích, na støechách, na stromech, na loukách v blízkém parku, patrolují v celém širém okolí.

Tak¾e teï u¾ asi vím, kde bydlí havrani.

V Mnichovì, nedaleko Michaelova hradu, ulice, plovárny, rozlehlého východního parku a pøilehlé ètvrti.
…a pouze nìkteøí z nich se patrnì rozhodnou zaletìt v zimní èas i k nám.

 
Elena Paclová

* * *
Ilustrace © Jan Filip
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 17.02.2020  14:03
 Datum
Jméno
Téma
 17.02.  14:03 Vesuvjana Von, Václavovi a Vendule
 17.02.  08:26 Vendula
 16.02.  14:42 Václav Pro Vesuvjanku
 16.02.  14:37 Von
 16.02.  11:01 Vesuvjana díky