Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Snahy o ovlivňování počasí i klimatu (1)


Nejprve si připomeňme, že pro naše pradávné předky představovala zemská atmosféra vlastně odvěkého nepřítele. Boj s počasím byl poměrně „snadný“. Před horkým sluncem zalézali do stínu stromů, před deštěm a sněhem se schovávali nejprve do jeskyní a pak si postavili první chýše, před chladem si rozdělali oheň a před mrazem se oděli do kožešin. Ovšem těžký boj s klimatem nakonec vždy vzdali a řešili to tak, že pokud to bylo možné, odstěhovali se někam „do lepšího“, pokud to možné nebylo, postupně se klimatu přizpůsobovali. Přesto se lidé snad v každé době snažili do přírodních atmosférických dějů tak či onak „montovat“, protože se jim jejich místní klima ani okamžité počasí jaksi alespoň občas nelíbilo.


Pak pomalu ale jistě začali pronikat do „tajuplných“ přírodních jevů, poznávali další a další fyzikální i jiné zákony a nakonec vynalezli přístroje, stroje, materiály a technologie, které otevřely lidstvu nevídané perspektivy.
A pak to přišlo – v hlavách některých nejgeniálnějších jedinců se začaly rodit „velké plány“. Nejprve to byly samozřejmě myšlenky z oblasti sciens-fiction, posléze však i více méně realizovatelné projekty seriózních vědců a techniků. A tak si zde nyní dovolíme alespoň některé velkolepé nápady připomenout.


Z oblasti sci-fi to byl plán na narovnání zemské osy tak, aby byla kolmá k rovině své oběžné dráhy. Údajně by stačilo na obou zemských pólech současně vystřelit protisměrně dostatečně silné rakety…

Tímto jediným „jednoduchým“ manévrem by obě zemské polokoule dostávaly zcela spravedlivě stejné množství sluneční energie a zcela by se změnilo klima na celé naší planetě. Obyvatelstvo mírných klimatických pásem by na tom jistě vydělalo, přestalo by střídání ročních období, v současných zimních měsících by se nemuselo topit, klima by se změnilo na subtropické a snad by i srážek byl dostatek, takže by mohly být dvě až tři sklizně do roka.
Co by tomu však řekli Laponci a Eskymáci za polárním kruhem, kteří by nikdy neviděli celý sluneční kotouč a obyvatelé v pásu kolem rovníku, kteří by si Slunce přímo nad hlavou užili ještě více než dnes, o tom se pouze spekulovalo…


Většina nejambicióznějších „klimatotvorných“ plánů pak byla založena na myšlence změnit směr oceánských proudů nebo velkých řek na kontinentech. Mezi nejstarší patří myšlenka přehrazení poměrně mělké a 88 km široké Beringovy úžiny mezi Čukotkou a Aljaškou.


Slibovalo se oteplení Sibiře, ale pak se hned přišlo na to, že by se podstatně zhoršilo klima v Severní Americe a vlastně i v celém Tichomoří.
Další mazaný projekt chtěl změnit směr Golfského proudu přehrazením úžiny mezi Floridou a Kubou a eventuelně i prokopáním velkého tunelu poloostrovem. Tím by teplá voda z Mexického zálivu proudila podél východního pobřeží Severní Ameriky daleko na sever. Zlepšilo by to sice klima zejména na východním pobřeží Kanady a na západě Grónska, ale přitom by se ukradlo příznivé klima prakticky celé Evropě, kde by se naopak projevil vliv obráceného studeného proudu Labradorského.


Objevily se i šílené projekty oddělení Středozemního moře na západě od Atlantiku přehrazením Gibraltarské úžiny a na východě od moře Černého přehrazením Bosporu nebo Dardanel. Středozemní moře by vysychalo a získávala by se tak nová plocha pro pěstování zemědělských plodin. Dokonce se spekulovalo i o objevení dalších starověkých památek a Atlantidy!

 


Co se týče obracení velkých řek na kontinentech, ani zde se fantazii meze nekladly a snahy o poroučení větru a dešti byly v 50. letech moderní nejen v Sovětském svazu.
Velkolepý plán o obrácení alespoň části toků velkých sibiřských řek Obu a Jeniseje do Aralského i Kaspického jezera byl doslova na spadnutí. Méně známé jsou ale úvahy o zavlažování Sahary vodami velké rovníkové africké řeky Kongo či o převedení ohromných objemů „sněhové“ vody řek Yukonu a Peace ze severozápadní Kanady do pouští na jihozápadě USA a až do Mexika.


Takže u těchto plánů zatím zdravý rozum zvítězil…


Vladimír Vondráček

* * *


Zobrazit všechny články autora



Komentáře
Poslední komentář: 19.10.2013  18:38
 Datum
Jméno
Téma
 19.10.  18:38 Láďa K.
 19.10.  15:52 ferbl