Syn bolesti
Tak by asi zněl překlad řeckého jména Odysseus. Je v tom i jistá symbolika, alegorie lidského života. To věčné bloudění, hledání a nacházení, nepřízeň osudu i boj s ní. Navíc v bájné antice i osudovost, věštby, neodvratnost sudby bohů.
Odysseus patřil mezi řeckými městskými králi k nejrespektovanějším pro svou statečnost i vtip. Do války proti Tróji se mu nechtělo, znal proroctví a věděl, že je mu souzeno dlouhé odloučení od rodiny a doma čekala mladá půvabná žena Penelopé a maličký synek Telemachos. Proto podle pověsti předstíral šílenství a sel sůl. Poslové mu ovšem do brázdy pohodili malého synka v plenách a otec pochopitelně své spřežení zastavil, a tak přiznal své duševní zdraví.
Osudy před Trójou už známe, zajímá nás ale Odysseova cesta domů. Po deseti létech před hradbami Troje čekala Syna bolesti další desetiletá pouť, a tak se k věrné Penelopé nakonec vrátil padesátník. Cesta domů byla pro něj dlážděna bolestmi a katastrofami.
Nechci se podrobně probírat všemi zastaveními, většinou velmi obtížnými. Známý je lidojedský jednooký kyklop Polyfenes, kterého musel Odysseus zneškodnit s pomocí násilí i lsti. Oko vypálené žhavým dřevem z ohniště by nestačilo, Odyssea a jeho druhy zachránila také jeho lest. Řekl kyklopovi, že se jmenuje Nikdo. Když raněný obr volal o pomoc, křičel na druhy, že ho zranil nikdo. A tak se pomoci nedočkal. No a únik z jeskyně byl skoro vyloučený, zase pomohla lest. Ovce musely ven, slepý obr je vypouštěl opatrně, uprchlíci se jim uvázali pod břicha a tak unikli. Unikli i skalám, které po lodích vrhal do moře zuřící slepec. Polyfénes byl ale synem boha moří Poseidona, a ten se potom plavcům krutě mstil.
Cestou výprava potkávala obry i lidojedy, řady králových druhů se tenčily. Na ostrově čarodějky Kirké byli začarováni do vepřů, naštěstí zasáhli bozi a dali Odysseovi moc se kouzlům ubránit. V náručí Kirké strávil skoro rok a jejich společný syn po létech přijel na Ithaku a svého starého otce omylem zabil. To je ta antická osudovost.
V příštím pokračování se podíváme na další část Odysseova bloudění a jeho složitý návrat k rodině.