Snídáš, snídám, snídáme?
Co je to za otázka! Tolikrát diskutovaná věc - už naše babičky říkaly, že snídaně je obrazem našeho celého dne. Nevím jak vy, ale pamatuji se na doby, kdy rána pro mne byla přímo děsem a nejtěžší částí dne. Probudit ráno vrnící potomky, rychle je připravit do školky a školy, mezitím se snažit se obléci a jakž takž učesat, a pak střemhlav prchat odevzdat děti do péče školských a mimoškolských zařízení, a běžet, abych stihla dopravní spoj, který mne včas přiveze do práce. Pružná pracovní doba byla neznámým pojmem!
Vyčerpaný ne příchod, ale přílet do práce, kde už nažhavený šéf ťukal na hodinky, významně se usmíval, a na stole už se kupila práce. černá káva a cigareta mne probudily k životu! Kdo by tenkrát myslel na snídani?
Přepych!
Zbytečnost!
Ztráta času!
Dnešní odborníci se málokdy shodnou na jedné věci. Jedni vychvalují třeba mléko, druzí ho zatracují. Jedni tvrdí, že všechny potřebné vitamíny, minerály a další prospěšné látky získáme jen příjmem přirozených potravin, jiní tvrdí, že v dnešní době, kdy už zdaleka nežijeme v souladu s přírodou, je třeba tyto látky dodávat i formou doplňkové výživy, a doplňovat svou stravu i o multivitaminy v tabletách. A ty člověče zmatená si vyber! Stejně tak i o prospěšnosti snídaně, a hlavně skladbě snídaně, vedou vědci spory. Například zastánci stravování podle diamondových snídaní (publikace Fit pro život) zuřivě zavrhnou snídani, a nařídí vám hladovět do dvanácté hodiny odpoledne. Pokud už budete muset něco sníst, pak jen trochu ovoce či pít džus. Budou argumentovat téměř přijatelně: tělo si přece musí odpočinout a likvidovat odpady. Pokud mu prý přiděláte práci s trávením snídaně, na škodlivé látky nedojde. Jiní odborníci budou tuto teorii úspěšně vyvracet, a tvrdit, že ideální je dokonce snídaně bohatá, vydatná, a že je nejideálnějším návodem na zdravé hubnutí. Hodně lidí ráno nesnídá prostě proto, že tvrdí, že nemají ráno na jídlo chuť. To je ale způsobeno tím, že večer pozdě večeříme, což je velmi nezdravé. Ani argument, že na snídani není ráno čas, odborníky"tohoto ražení" nepřesvědčí. Prý si můžeme snídani připravit den předem, nebo zvolit takovou formu, která nás časově nezatíží. Vytáhnout z lednice například jogurt či zalít misku lupínků mlékem.
Ať tak či tak, v podstatě nám vychází, že snídat zdravé je. V klidu!
Nemusí to být snídaně na anglický způsob, či švédský stůl, ale začít den kávou a cigaretou - to je opravdu pomalá sebevražda!
Tělo vám nakonec samo prozradí, že časem, když si zvykneme třeba ráno posnídat cereálie je velmi prospěšné, a zcela určitě časem blahodárnost takovéto snídaně pocítíte sami. Kromě toho,cereálie, obsažené např. v kukuřičných lupínkách (corn flakes, různé vločky, a podobné pochutiny) potřebujeme jako prevenci hned několika civilizačních chorob:
Aterosklerózy (kornatění, tvrdnutí tepen), obezity - nadměrného hromadění energetických zásob v podobě tuku, či obstipace - tj. zácpy, která způsobuje obtížné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev. Tím pádem se v těle hromadí toxiny, které otravují organizmus a mohou vyvolat i rakovinné bujení.
Na otázku Snídat nebo ne, tedy říkáme jednoznačně ano, a to zdravě!
Dagmar Jarošová