Od 1. března do 26. března 2006 se koná v Ostravě a okolí Festival ProTibet 2006, jehož cílem je za pomoci přednášek, koncertů, výstav a projekcí upozornit na porušování lidských práv a zároveň přiblížit jedinečnou kulturu Tibetu široké veřejnosti.
Nejzajímavější akcí bude určitě sypání pískové mandaly buddhistickými mnichy z indického Ladaku, oblasti nazývané „Malý Tibet“.
Skupina šesti buddhistických mnichů je od 1. března v Praze. Ve dnech 3. – 8. března 2006 budou mniši vytvářet tibetskou mandalu v Muzeu hl. města Prahy na Florenci a ve dnech 12. – 17. března 2006 v Ostravě na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.
První evropské vystoupení mnichů z himálajského kláštera Tikse je výjimečnou příležitostí k prezentaci unikátní kultury malého himálajského národa. Kultura, náboženství i každodenní život Ladačanů je již téměř dvanáct století ovlivněn tibetským buddhismem - hlavním náboženstvím Ladačanů.
Návštěvu organizují společně občanské sdružení Lungta a občanské sdružení M.O.S.T. (Malé občanské sdružení Tolerance) Ostrava, spoluorganizátory jsou Nadace Fórum 2000 a Muzeum hl. města Prahy. Záštitu nad sypáním mandaly v Praze převzal primátor hl. města Prahy Pavel Bém.
Co je mandala
Mandala je harmonické spojení kruhu a čtverce, kde kolo je symbolem nebe, vnějších sil a nekonečna, čtverec představuje vnitřní síly, zemi. Oba obrazce spojuje centrální bod, který je zároveň počátkem i koncem celého systému. Existují různé druhy mandal. V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou.
Mniši budou vytvářet mandalu sypáním obarveného písku. Její tvorba představuje rituál, který vyžaduje velkou pečlivost a trpělivost. Mandala je vytvářena obvykle při příležitosti nějaké slavnosti či obřadu a její forma se řídí smyslem a významem této příležitosti. Když je mandala hotova, v souladu s pomíjivostí, která je podle buddhismu základní vlastností světa, se rituálně zničí a písek je vsypán do řeky. Jeden z mnichů bude v průběhu obřadu vysvětlovat význam a symboliku celého dění.
Na podporu Tibetu proběhne mnoho dalších akcí jak v Praze tak v Ostravě a okolí.
Ostatní ostravské akce se uskuteční na Janáčkově konzervatoři, Minikinokavárně, v klubu Boomerang, klubu Atlantik, v antikvariátu Fiducia, v ostravských čajovnách a dalších.
Festival ProTibet se letos poprvé koná i v jiných městech Moravskoslezského a Zlínského kraje: Frýdek-Místek, Nový Jičín, Český Těšín, Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát pod Radhoštěm, Orlová, Rychvald a Fryšták u Zlína.
Výtěžek festivalu bude použit na podporu klášterních škol Tikse a Diskit v Malém Tibetu.