Když mě synek vyzval, abych s ním šel do Národního musea na výstavu Stopy lidí, nadšení u mne nevzbudil. Raději bych šel na výstavu Valdštejna či Alše, o této výstavě jsem nic nevěděl. Nakonec jsem však byl rád, že jsem se podvolil a řeknu vám proč.
Výstava totiž představuje nevídanou procházku lidskými dějinami. Noha, symbol dynamiky a pokroku, se stává prostředníkem poznávání, jak lidé osídlovali a měnili planetu Zemi až po okamžik, kdy jejich noha spočinula na Měsíci. Tolik druhů bot jsem viděl naposledy před mnoha lety v podnikovém museu Bati ve Zlíně a nepochybuji, že některé exponáty odtamtud pocházejí. Uvidíte tu obutí Ötziho, boty šlechticů, stejně jako miniboty zdeformovaných noh Číňanek, boty Egypťanů i návlek na botu z výbavy Apolla 11. Dá se říct, že se projdete dějinami z pravěku až na Měsíc, budete se pohybovat po podlaze jeskyň či po pláži, místnostmi s podlahou dřevěnou, dlážděnou, či spočinete na červeném koberci světoznámých hvězd. Výstava při tom ukazuje vývoj člověka v uměleckých projevech, zdobícího svou nohu ozdobami z kovu i peří, tetováním či chránící ji nejen obuví, ale i onucemi, punčochami apod.
Hned po vstupu branou ve tvaru nohy je na stěně okolo 300 různých rčení, v nichž noha hraje určující roli. Co mám na mysli? Např. držet krok, stát si na svém, postavit se na zadní, žít na vysoké noze, jednou nohou v hrobě atd., atd. A každý návštěvník hned může svou stopu zanechat na zdi v podobě nápisu. Deset z těchto rčení je také motivem jednotlivých úseků expozice, která neváhá využít nejmodernějších sdělovacích prostředků, jakými jsou např. velkoplošné ploché obrazovky.
Co mne nejvíc zaujalo?
Operační stůl, na němž se zblízka promítal celý průběh výměny kyčelního kloubu za umělý. To na mne zanechalo největší dojem a přiznávám, že jsem to nedokoukal…Nemám na to žaludek.
Výstavou vás provede katalog, ale když si ho nekoupíte, nezabloudíte. Celou cestou vás provází pan Stopka, otisk chodidla, který vám na rozcestí řekne kudy ne, a kudy ano. Děti zase provedou dvě komiksové postavičky Miguu (svahilsky noha) a Tibia (latinsky holenní kost), které jim v komiksu vysvětlí, oč v konkrétním souboru exponátů jde. Děti mohou své poznatky osvědčit v kvízech, dospělí odhalením záměrných nesrovnalostí.
Výstava je dalším potvrzením správnosti volby mladého PhDr. Michala Lukeše za ředitele Národního musea. Ten svá univerzitní studia dokončil teprve před 9 lety a ve funkci se mu již několik let daří.
Zásluhu na této konkrétní výstavě má autorka scénáře Milena Secká a scénograf Daniel Dvořák, někdejší ředitel Národního divadla, jemuž příprava trvala za pomoci několika desítek odborných pracovníků okolo sedmi měsíců.
Výstava Stopy lidí potrvá v Národním museu v Praze do konce června 2008.Určitě ji při návštěvě Prahy nezapomeňte shlédnout!
Pro ty, kdo mají do Prahy daleko, nebo cestovat nemohou, připravilo Národní museum jinou lahůdku. K právě probíhající úspěšné výstavě Stopy lidí nachystalo další atraktivní způsob, jak se seznámit s vystavenými exponáty. Na internetové adrese www.stopylidi.cz naleznete volně přístupnou virtuální prohlídku výstavy. Zde máte možnost podívat se prostřednictvím počítačové animace do prostředí výstavy a projít si ji do nejmenších podrobností.
Cílem autorů je umožnit zájemci podívat se v klidu domova do výstavních prostor, eventuálně dávají možnost si oživit vzpomínku na návštěvu a vyvolat si v paměti to, co na výstavě bylo. Virtuální prohlídka poskytuje dokonce řadu doplňujících informací, které na výstavě nenajdete.