Začalo to malým nafukovacím plastovým z Fatry Napajedla, když byl syn malý. Jak léta pokročila, vyvstala potřeba bazénku většího. Nejdříve to byl kulatý dvoumetrový s dvoubarevnou deštníkovou stříškou. Ta pod palčivými paprsky slunce odešla nejdřív, ale bazének ještě pár let sloužil, i když konstrukční prvky začaly haprovat. Pak už nestačil, zejména, když vnoučata povyrostla, a tak jsme loni koupili další, nafukovací bez konstrukce, opět kulatý, o průměru 306 cm, dokonce s kartušovou filtrací. Mimochodem, byl levnější, než ten se stříškou z Marimexu, koupený před lety. Vytvořit pro něj na zahradě absolutní rovinu byl trochu problém, letos už chybí k úplnosti jen asi 2 – 3 cm.Chci však psát o péči a údržbě, snad to nebude nošením dříví do lesa.
Když jsme čínský bazén Bestway s nafukovací obrubou kupovali, doporučila nám prodavačka v Carrefouru také zlevněný balíček bazénové chemie Aquamar. Stál, tuším, necelé tři stovky. Dali jsme se zlákat, a řekl bych, že to byly vyhozené peníze. Obsahoval velkou plastovou láhev s 2,5 cm silnými chlorovými tabletami o průměru zhruba 8 cm, které jsou pro malý plastový bazén nepotřebné. Používají se jen do velkých bazénů, jedna na 30 kubíků vody a dávají se do skimmeru, jakéhosi sběrače v cirkulačním potrubí, kterážto definice přesahuje mé technické znalosti. Pokusil jsem se dát kousek tablety do čerpadla s kartuší a jediným výsledkem bylo, že mi chlor rozežral plastové těsnění kartuše. Novou jsem dosud nesehnal, v Cafouru tuto velikost nemají a podobná stojí skoro 300 Kč. Není nad dobrou radu prodavačky a výhodnou koupi zlevněného zboží! Pro chlorové tablety jsem přece jen našel upotřebení a budu je mít asi na doživotí: po roztlučení na prášek jimi zasypávám ve sklepě plísně na dřevěné ohradě uhlí. Fungují perfektně.
V sadě byl dále vločkovač, čirá bezbarvá kapalina bez zápachu obsahující síran hlinitý, která má vytvořit vločky, které se dají odsát nebo se zachytí ve filtru. Účinnost tohoto preparátu jsem zatím nepostřehl. Třetím preparátem AquaMar je Algaestop, přípravek pro prevenci tvorby řas. Tomu určitou účinnost přiznávám.
Protože nám záleží na čistotě vody (možná jsme naivní, v řece či rybníku je špinavější a přesto se tam lidé koupají), našli jsme jiné, levnější způsoby čištění, chemické i mechanické. Hned při napouštění bazénku jsme za 11 Kč koupili Sagen, přípravek obsahující stříbro k zabezpečení malých zdrojů pitné vody proti mikrobiálnímu znečištění. Na kubík vody stačí půl tuby, takže si myslím, že celá tuba na náš tříkubíkový bazének zcela dostačuje, když vodu pít nehodláme.
Další chemikálií je známé Savo, které je vynikajícím chlorovým tekutým přípravkem a užívá se podle návodu na obalu. Dá se koupit i pod 30 Kč a použít i k mnoha jiným účelům. Rovněž Savo mění vodu na pitnou.
Když se vnoučata v bazénu honila po obvodu, roztočila vodu a po odchodu se uprostřed vytvořila usazenina z řas a utopeného hmyzu. Stačilo vzít malířskou stříkačku, nasadit na ni kus hadice a nečistoty odsát. Tak to už děláme několik let a voda v bazénu zůstává natolik čistá, že ji stačí vyměnit jen jednou za sezónu.
A ještě jednu vymoženost používáme k mechanickému čištění bazénku: levnou síťku s kroužky na tyči, kterou jsem kdysi koupil v akvaristice na lovení dafnií a cyklop v rybníku pro naše akvarijní rybičky. Výborně se s ní zachytávají plovoucí nečistoty a hmyz. Bohužel však již dosluhuje, prý se už nevyrábí, a tak asi budeme muset vyrobit svépomocí novou.
Takové jsou naše zkušenosti a rádi se poučíme i z praxe jiných uživatelů a čtenářů .