Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mayové léto


Tak se jmenuje soubor 50 let starých filmù podle románù nìmeckého spisovatele Karla Friedricha Maye, které svým divákùm nabízí televize Prima. Ty romány jsem z vìtší èásti èetl jako kluk. S napìtím jsem hltal spravedlivý boj smyšleného náèelníka Apaèù Vinnetoua a jeho pøítele Old Shatterhanda s bandami usurpátorù. Ti pøepadávali a okrádali nic netušící kolony pøistìhovalcù, rozeštvávali bílé osadníky s domorodými Indiány, sna¾ili se vykrádat banky èi uloupit zlaté poklady apod. Samozøejmì jsem fandil tìm èestným a radoval se ze spravedlivého potrestání darebákù, kteøí do Ameriky pøišli ze všech zemí svìta. I ve filmovém zpracování si kladní hrdinové Vinnetou a Old Shatterhand vydobyli pozornost v celé Evropì a jejich filmoví pøedstavitelé byli po léta vítanými a oblíbenými hosty na rùzných akcích.
Kdy¾ se tak na stará kolena dívám na tyto filmy, objevují se mi neèekané souvislosti. U¾ to není jen vymyšlený napínavý boj dobra se zlem, ale ukazuje se, ¾e Karel May byl u¾ zhruba pøed stotøiceti lety nejen fantastou a zruèným spisovatelem, ale také dobrým pozorovatelem a kritikem soudobé spoleènosti, a to navzdory své nemoci, disociativní poruše osobnosti, tehdy ještì neznámé. Ta také zpùsobila, ¾e se v mládí nìkolikrát ocitl ve vìzení, které zøejmì pøispìlo k jeho sociálnímu cítìní a kritickému pohledu na tehdejší spoleènost. Ve své dobì byl proto spoleèensky nepøijatelný.


I kdy¾ historky o Indiánech a osadnících, rvaèkách v saloonech, zlatokopech, farmáøích, úloze americké armády atp. byly smyšlené, pøece jen jejich základní idea byla reálná. Do USA pøicestovaly z Evropy i jiných zemích miliony poctivých lidí doufajících v nový ¾ivot. A s nimi i hordy dobrodruhù, pro nì¾ ¾ádná le¾, podvod èi vra¾da nebyla nièím neobvyklým, hlavnì kdy¾ poslou¾ila k rychlému obohacení. Tito osadníci, a hlavnì jejich vùdci, sobecky, krutì a bez slitování masakrovali Indiány, zmenšovali jejich území, vybíjeli stáda bizonù, hlavní zdroj indiánské potravy. Domorodci byli systematicky hubeni pomocí alkoholu, infikovaných pøikrývek, pro nì neznámými nemocemi, úplatky, neplnìnými pøísliby, nerovnými a neplnìnými smlouvami. Šlo hlavnì o to získat jejich pùdu pro pøistìhovalce, šlo o kšeft a prachy.


Nevítìzili Vinnetouové a Old Shatterhandové, jak si to v duchu pøál Karel May, ale právì bezohlední podnikatelé a finanèní spekulanti, lidé, kteøí se dostali k moci nejen svými schopnostmi, ale zejména korupcí, lichvou, vra¾dami a jinými neèestnými zpùsoby. Nejvìtším úspìchem tohoto druhu lidí bylo, kdy¾ se podvodem zmocnili v roce 1913 Federálního rezervního systému (FED), centrálního bankovního systému USA. To jim umo¾nilo ekonomicky ovládat finance a všechny budoucí vlády své zemì a v prùbìhu století výraznì ovlivòovat hospodaøení témìø všech vlád svìta, proto¾e dolar se stal rezervní svìtovou mìnou, její¾ emisi ovládali.


Z tohoto pohledu se lze podívat i na dnešní ekonomickou i zahranièní politiku USA. Kdy¾ se tato finanèní elita za pomoci penìz, postavení a slávy nejlepších mozkù z celého svìta zmocnila totální nadvlády nad USA, pustila se v tradicích amerických kolonistù 19. století do ekonomické kolonizace ostatních zemí. Pomocí MMF, Svìtové banky, NATO a dalších slu¾ebných organizací postupuje ta¾ení za zdroji surovin do Afriky, na Støední východ a k dalším k zemím, které jsou dosud nezávislé a konkurenèní: Iránu, Èínì a Rusku.
Propaganda, neuvìøitelné l¾i, vyvolávání emocí, rozeštvávání národù, ras a nábo¾enství, gigantické podvody, statisíce mrtvých – to vše jsou vìdecky zdokonalené nástroje, které jsou souèástí amerických tradic. Ameriètí elitáøi se cítí být nadøazenými a pøedurèenými k ovládnutí celého svìta a k nastolení nového svìtového poøádku. Ka¾dý re¾im, který hájí nerostné bohatství na svém území je nepøátelský èi darebácký a údajnì skýtá útoèištì teroristùm, lidem, kteøí nemají jiné mo¾nosti obrany proti mocenské zvùli vyzbrojené nejmodernìjšími technologiemi. Ka¾dá ideologie, která nepodporuje individualismus a boj o maximální zisk je zadupávána do zemì svìtovou propagaèní mašinérií elitáøských slu¾ebníkù.

 

Lidstvo však, podobnì jako mnohá jiná ¾ivoèišná spoleèenství, pøe¾ilo právì díky kolektivismu. Doufejme, ¾e tomu bude tak i v souèasnosti.


Ivo Krieshofer



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.07.2011  18:57
 Datum
Jméno
Téma
 28.07.  18:57 Waldemara Bystrá
 28.07.  18:12 bea dávno tomu
 28.07.  14:34 Jaroslav
 27.07.  08:49 ferbl