Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Matěj,
zítra Liliana.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Rostlina měsíce

 
 

Zájem lidí o vlastní kousek zeleně přetrvává. I lidé, kteří se o zahradnictví vůbec nezajímali, chtějí mít nyní aspoň svůj zelený truhlík či květináč. Široký sortiment rostlin umožňuje pěstování mnoha druhů na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále přibývají také nové zahrady. Návazně s širokou nabídkou rostlin narůstá i potřeba nových informací.
Evropská kampaň Rostlina měsíce odstartovala v roce 1992 a zapojila se do ní také naše země. Každý měsíc je pravidelně představována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné půdy i do nádob.

 
 

Také my jsem se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpořit.  Podobná akce již několik let úspěšně probíhá v sedmi státech Evropy včetně Velké Británie a Skandinávie. Program podporuje také Evropská unie. Úkolem je mimo jiné rozšířit povědomí laické veřejnosti a  zájem o využití zahrad i menších prostor (balkony, lodžie) jako odpočinkových a estetických ploch. Mnozí z vás znají rostliny jen z katalogů zásilkových služeb a inzertních nabídek. Bez dostatečných vědomostí a zkušeností pak  zažíváte zbytečná zklamání.

 
 

Potentilla sp.

 
 

Mochna - druhy

 
 

  Veselé terčíky

 
 

Křovité mochny jsou nezastupitelné v zahradách i veřejné zeleni. Vynikají především dlouhou dobou kvetení od konce jara až do podzimu.

 
 

  Charakteristika

 
 

Mochny jsou trvalky, nejčastěji byliny, méně opadavé keře. Rostou v mírném a chladném pásmu severní polokoule, zahrnují asi 500

 
 

Listy jsou složené, různých velikostí a tvarů. Zbarvené jsou do různých odstínů zelené nebo stříbřité. U křovitých typů je podzimní vybarvení žlutavě hnědé. Květy jsou charakteristické pro skupinu růžokvětých, jednoduché pětičetné, talířovité, velké. Připomínají květ jahodníku. V barvě je především hojně za-stoupená žlutá, ale odstíny zasahují od bílé až po červenou. Vyznačují se neobyčejně dlouhou dobou kvetení. Plod je suchá nažka, bez okrasné hodnoty. Větve u křovitých typů často působí strnule. Jsou hustě pokryty drobnými listy. Kořenová soustava je bohatá a dosahuje značné hloubky.

 
 

  Nároky na pěstování

 
 

Mochna bezpodmínečně vyžaduje slunce, nejlépe se jí daří na plném slunci. Avšak květy oranžově, růžově a červeně zbarvených kultivarů se lépe vybarvují v mírném polostínu. Obecně na půdy není náročná, roste v těžších i lehčích půdách, vhodné jsou půdy dobře provzdušněné. Výborně snáší sucho díky hlubokým kořenům. Na ošetřování není náročná. Bohaté kvetení u keřovitých druhů dosáhneme příležitostným prosvětlením, vystříháním starších větví. Jinak je nemusíme pravidelně stříhat. Pouze když z keřů pěstujeme živý plůtek, vždy jej časně na jaře stříháme. Přestárlé keře lze bez obav v předjaří radikálně zmladit. Starší exempláře snášejí dobře i přesazování. Zdravotní stav je velmi dobrý. Plně mrazuvzdorné. Křovité typy dorůstají poměrně rychle konečných

 
 

Vytrvalé druhy množíme na podzim semeny anebo na jaře a na podzim dělením. Vyšlechtěné formy se množí pouze dělením. Křovité druhy pěstujeme v létě z bylinných a dřevitých řízků.

 
 

  Použití

 
 

Ozdobnou hodnotou keřovitých mochen jsou především květy a drobné listy. Kvetou od května až do září, po jarním nástupu květů remontují (opakují kvetení). Vysoké keřovité mochny jsou vhodné do lemů, na volně rostoucí živé ploty a do skupinek. Zakrslé druhy vyniknou na skalce. Můžeme je použít i jako solitéry nebo menší skupinky, do zákoutí, na svahy, okraje cest. Vysazujeme je tak, abychom se na ně mohli dívat zblízka. Umísťují se i jako předsadba před vyšší keře. Výborně vyniknou v kombinaci s poléhavými a nízkými jehličnany a keři. Spolehlivými společníky jsou například janovec, vřesy, levandule skalníky, dřišťály. Velmi dobře působí ve skalkách i vřesovištích. Zde doplní květy právě v letním období, kdy bývají chudší. Také můžou tvořit nízké koberce. Křovité mochny jsou pro svou nenáročnost vyhledávány ve veřejné zeleni i moderních výsadbách. Volné a tvarované živé plůtky jsou velmi husté a sourodé. Můžeme je použít také jako půdní kryt pro slunná a suchá stanoviště.
Z keřovitých mochen se nejčastěji používá mochna křovitá (Potentilla fruticosa), opadavý, nízce hustě větvený keř, dorůstá do 1,5 m. Má tmavě zelené listy, výrazné miskovité jasně žluté květy, hojně kvete po celé léto. Pěstuje se v řadě kultivarů. Oblíbené odrůdy mochny křovité:

 
 

´Beesii´ (syn. Nana Argentea)

- keř, listy má stříbřité, květy zlatožluté, roste pomalu, dosahuje asi 75 cm.

´Farrer´s White

- velmi hodnotná polovysoká odrůda s bílým květem.

´Goldfinger´

- opadavý hustě větvený keř, dorůstá do 1,5 m, výrazný a bohatý žlutý květ, listy úzké, tmavě zelené, kvete od jara do podzimu.

´Katherine Dykes´

- vysoká odrůda,1,5 m, se světle žlutým květem a šedozeleným listem.

´Klondyke´

- spořeji roste, dosahuje 1 m, kompaktní keř, zvláště velké sytě žluté květy, vytrvale kvete.

´Longacre´

- nízká odrůda se světle žlutým květem.

´Red Ace´ 

- dorůstá kolem 1 m, květy má jasně rumělkové s bledě žlutými korunními lístky, na plném slunci rychle vadnou, lépe vydrží v polostínu, listy opadavé zelené, mrazuvzdorná.

´Snowflake´

- vystoupavě vzpřímená odrůda, dorůstá přes 1 m, kvete čistě bíle.

´Potentilla fruticosa var. arbuscula´

- nízký keř 0,40-0,50 m, široký až nepravidelný plazivý růst, modrozelené olistění, velké sytě žluté květy, bohatě kvete, vynikající zdravotní stav, velmi vyhledávaná.

´Potentilla fruticosa var. mandshurica´

 

- patří také mezi hodnotné nízké odrůdy s bílým květem a šedozeleným listem.

 
 

Řadu bylin zastupují nízké mochny pro skalky a květinové zídky, polovysoké druhy a odrůdy patří na záhony s nižšími trvalkami. Kvetou v průběhu léta. Uvádíme jen několik příkladů: mochna lesklá (P. nitida) je hustá polštářovitá trvalka, používá se do skalek a žlabů, květy jsou růžovočervené s tmavšími středy, dorůstá 8 - 20 cm, listy má stříbřité. Mochna bílá (P. alba) má drobné bílé květy, olivově zelené dlanité listy, výšku v květu 20 cm. Mochna zlatá (P. aurea) má zlatožluté květy s tmavším prstencem kolem středu, tmavě zelené stříbřité listy, výšku 10 cm. Potentilla atrosanguinea dorůstá do 50 cm a po celé léto kvete tmavě červenými květy, listy jsou zelené, chlupaté, dlanitě dělené.

 
 

Olga Hrubá

 
 

 


Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma