Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poznámka redakce: Mnozí si pamatujete známého moderátora československých otužilců Vladimíra Kulíčka podle jeho povídek, které vycházely i na SeniorTipu. Smutná zpráva byla, když Vladimír po krátké nemoci v roce 2014 zemřel.

Určitě uvítáte ještě jeho další doposud nepublikované články z nevydané knížky  "I to se může stát... Aneb nevážně o vážném." 
Václav Židek
 
Navštívila mě anglická královna aneb Ufo nad Prahou

Je to jako když se protrhne přehrada. Gigantické proudy vod se valí údolím a devastují všechno, co jim přijde do cesty. Smetou celé vesnice, zničí přírodu, zahubí vše živé a zůstane po nich spoušť. 

Stejně gigantický je proud pavěd, který do naší země vtrhl po pomyslném protržení přehrady v roce 1989. Je to skoro nepřehlédnutelná paleta věštění, prorokování, astrologie, náboženských sekt, biotroniky, nesolidního léčitelství, údajného ovlivňování geopatogenními zónami, rezonančního léčení například lesů, homeopatie, předávání živočišné energie na dálku i prostřednictvím televize a mnoho dalších činností, za kterými stojí obvykle důležitý základ – KŠEFT! 

Zdá se vám, že přirovnání k protržené přehradě je nadnesené, že aktivování pavěd takové škody natropit nemůže? Obávám se, že situace je naopak ještě nebezpečnější. Třeba uvážit, že jde i o škody na schopnosti myšlení, na prosazování nevědeckých schémat do podvědomí a tím na devastování toho, čemu běžně říkáme zdravý selský rozum, podložený ovšem odpovídajícím vzděláním a znalostí technických a společenských věd. 

Je přitom paradoxní, že překvapíte-li uklízečku sdělením, že jste před chvílí hovořil s mimozemšťanem, ožene se po vás koštětem, abyste si z ní neutahovali. Řeknete-li totéž studentce filozofie v pokročilém ročníku, může docela dobře říci: „A proč by to nebylo možné?“ Pomyslná přehrada, která před rokem 1990 dělila náš stát od Západu, byla současně jakýmsi filtrem, který do značné míry infiltraci pavěd do naší země zabraňoval. Po pádu této přehrady za současného nekritického obdivu všeho západního nebyla naše populace dostatečně imunní a dostatečně otřískaná životní zkušeností, aby byla odolná proti všem nesmyslům, které k nám vtrhly stejně divoce, jako zmíněné proudy vod. Navíc často sdělovací prostředky tuto vlnu ještě podporují a zejména prosťáček dochází k přesvědčení, že na tom musí něco být, když to bylo v televizi, že zkrátka je „něco mezi nebem a zemí“. Přitom mu vůbec nevadí, že samotný pojem „nebe“ je pouze smluvním termínem pro to modré nebo šedivé nad námi, ale že netvoří žádný mantinel, mezi nímž bychom mohli cokoli hledat tím spíše, když nevíme, co. Je otřesné, když televize vysílá diskusní pořad, ve kterém vystupuje silně obézní muž tmavé pleti, prý renomovaný věštec z lógru. On obhajuje svoje schopnosti, nechá si uvařit kafe, zadívá se vědoucně do lógru a sdělí moderátorce několik banálních obecných frází, obvyklých ve všech horoskopech, jimiž se to v časopisech jen hemží. Na dotaz, kolik by moderátorka zaplatila za půlhodinu tohoto věštění, kdyby přišla za věštcem soukromě, odpoví: „Že jste to vy, tak tisícovku!“ 

Jak je možno brát vážně i některé americké prezidenty, kteří si vzdor univerzitnímu vzdělání nechávají vypracovat horoskopy a dokonce se jimi i řídí při politických rozhodnutích? Vůbec jim nevadí, že je všeobecně známo, jak jsou hvězdy daleko, a že jejich vliv na nás, a zejména na naše osudy, žádný není. Neobstojí ani námitka, že takový astronom, jako byl Johan Kepler, sám také vypracovával horoskopy. Jistě, ale císař Rudolf II. špatně platil, a tak když chtěl Kepler očistit svoji matku od nařčení z čarodějnictví, potřeboval peníze. Jeho výrok: „Kam by se poděla naše poctivá, ale chudá matka astronomie, kdyby ji nepodporovala její bohatá, ale úplně bláznivá dcera astrologie?“ vystihuje jeho osobní stanovisko k pavědě. 

Za uvedené situace jako pokus postavit se devastujícímu účinku pavěd, vzniklo při České akademii věd sdružení Sysifos. Název je velmi výstižný. Sdružení má asi stejnou naději na úspěch, jako uvedený mytický zakladatel Korintu, odsouzený bohy k věčnému valení kamene do kopce – bez úspěchu. Zvláště lítý boj tohoto sdružení, zahrnující naše přední vědce a profesory, je o homeopatii. Kolik lidí dokáže tvrdit, jak jim homeopatie úžasně pomohla, zatímco je příslušný homeopat napájel obyčejnou vodou s naprosto zanedbatelnou přísadou aktivní látky. V pozadí se ovšem šklebí již velmi dlouho známý fenomén placeba. 

Zvláštní pozornost si zaslouží zkratka, kterou dnes zná kdekdo, zejména však mládež, a z ní zejména pubescenti: UFO. Těžko přesně říci, jak se stalo, že pod touto zkratkou si představují uvedené osoby pouze jediné: mimozemšťany. Jsou podle nich všude, samozřejmě i nad Prahou. Létají k nám běžně. Mnozí vizionáři a lidé patologického myšlení tvrdí, že s nimi hovořili, dokonce, že již byli uneseni a navštívili jiné planety. Co léto se objevují v obilí „záhadné“ kruhy, způsobené samozřejmě mimozemšťany. Pak v nich pobíhají „ufologové“ a měří všechno možné, zatímco za bukem se jim chechtají kluci, kteří pomocí obyčejného prkna v pozdním večeru kruhy za půl hodiny vytvořili. Ufologové ovšem nějaké anomálie naměří a vůbec jim nevadí, že vlivem  nehomogenního podloží jsou odchylky vlastně všude. Komická je představa, že mimozemšťané k nám poletí tisíce let, udělají kruhy v obilí a zase letí domů a říkají si: „To se budou pozemšťané divit, kde se ty kruhy vzaly!“ 

 

Je všestranně užitečné dříve, než se o nějakém pojmu diskutuje, jej jednoznačně definovat. Pak se nestane, že dva lidé hovoří o stejném pojmu, ale každý si pod ním představuje něco jiného. Je tomu tak i s UFO. Existuje tedy vůbec? Samozřejmě, že ano! Jde o „Unidentified flying object“, tedy nezjistitelný létající objekt. Tedy předmět. Je-li na obloze nějaký světelný jev a nelze-li jednoznačně říci, že jde o předmět, není to UFO. Může to být třeba odlesk laserového paprsku z místní diskotéky. Meteor se projevuje rovněž světelně, víme, že je hmotný, jde tedy o předmět, a protože víme, oč jde a můžeme ho identifikovat, nejde rovněž o UFO. Naopak pro člověka, který nikdy neviděl balón a neví, co to je, jde o létající předmět, který nemůže označit, pro něho je to UFO. Pro vedle stojícího člověka, který balon zná, jde o IFO. Identifikovatelný létající předmět. 

Jak vidíme, v těchto definicích není ani zmínka o nějakých mimozemšťanech a ve své podstatě s nimi nemá UFO vůbec nic společného. To spojení má zřejmě na svědomí množství filmů a televizních pořadů, kde se to různými mimozemšťany jen hemží, a konečně i literatura scifi. Je politováníhodné, že velmi malé procento této literatury je opravdu hodné přečtení, jak potvrzují astronomické kapacity. Už když autor napíše, že vesmírná loď se vydala do souhvězdí Střelce, je vhodné knihu odložit. Souhvězdí totiž, podobně jako pojem nebe, je smluvním termínem, který rozparcelovává námi viděnou oblohu na identifikovatelné části a podporuje tak orientaci. Fyzikálním objektem však souhvězdí není, a nelze proto do něho letět. Literatura, film a televize se proto podílí významnou měrou na dezorientaci pojmů a vědecky ověřených poznatků. 

Se souhvězdími se ovšem setkáváme všude možně, i v inzerátech v rubrice Seznámení. Když nějaká slečna v inzerátu hledá partnera, ona sama je Rak a chce jen Kozoroha, a to proto, aby jim partnerství vyšlo, vyhnul bych se takové slečně na sto honů! V obavě, že při případném poklepu na její lebku by to výrazně dunělo a při posvícení baterkou do jejího ucha by se proud světla vyřinul z druhého ucha. O to není co stát. 

Jaká je tedy vůbec pravděpodobnost, velmi často diskutovaná, že mimo naši zemi existuje inteligentní život? Stručně řečeno, velmi nepatrná, dokonce taková, že lze zaručit, že nikdo z nás se s takovou inteligencí nejen nesetká, ale nezachytí ani její stopy, například radiové. Důvodů pro to je dnes již velmi mnoho. Vycházejí z běžných poznatků astronomie, všeobecně známých, ale stále jakoby nedoceněných. Velmi výrazným způsobem pro potřeby široké veřejnosti vysvětlil situaci známý popularizátor astronomie Dr. Jiří Grygar na modelovém příkladu, který si zaslouží další rozšíření a vysvětlení. 

Představte si, že je hluboká noc a pokojně spíte. Najednou se u vašich dveří rozdrnčí zvonek.
Naléhavě vás burcuje ze spánku. Ospale se podíváte na hodinky – 2 hodiny v noci. Co vás napadá v té chvíli? Může to být soused, třeba potřebuje naléhavě vaši pomoc! Mohlo prasknout potrubí a hrozí vám vytopení. Může to být listonoš s naléhavým telegramem – třeba někdo umřel. Možností, které vás mohou napadnout je nepřehledně, podle zkušeností a poznatků. 

Jedno vás však nenapadne naprosto bezpečně. Že je to britská královna, která vás tímto navštívila a přišla si trochu popovídat a na kafe. Takový nápad je tak nesmyslný – proč by to dělala a proč zrovna k vám? A přesto je taková pomatená situace mnohotisíckrát pravděpodobnější, než že k zemi přiletí nějací mimozemšťané, které určité populační skupiny chtějí vidět pomalu na každém kroku. 

Důvodů pro to je velmi mnoho. Tak alespoň ty hlavní. Víme bezpečně, že britská královna existuje, dokonce prokazatelně - u mimozemšťanů tomu tak není. Byly sice již objeveny další planety mimo naši sluneční soustavu, ale hned se prokázalo, že ani na jedné z nich není možno, aby se vyvinul život. Není problém, aby britská královna nastoupila do svého letadla a přiletěla do Čech. Něco přes hodinu a je tady. Ale mimozemšťané? I tam, kde by bylo možno připustit, že se nacházejí, přichází v úvahu cesta dlouhá několik tisíc světelných let. Ale rychlost světla pro přepravu hmotných objektů nepřichází v úvahu. Takže by letěli nějakých 40 – 50 tisíc let v nejlepším případě? Jak zajistit autonomní pobyt na tak dlouhou dobu? Zkoušky s autonomní biosférou zde na zemi, jak známo, nedopadly ke spokojenosti. Královna, která by si vybrala k návštěvě právě vás, nakonec k někomu přijít musí, když chce našeho občana navštívit, ale v rozsáhlých prostorách Galaxie je pravděpodobnost návštěvy mnohem menší. Bylo by možno v dalších důvodech pokračovat, ale myslím, že to není nutné. UFO ovšem tedy je, ale mimozemšťané? To je řeč o něčem jiném. 

Spím obvykle dosti tvrdě, ale zvonek mám nastavený na pořádný rámus. To proto, abych se bezpečně probudil, až u mě zazvoní britská královna a přijde na návštěvu. Ve dvě hodiny v noci. Zatím se to bohužel nestalo. Ale kdyby třeba opravdu přišla, snad bych se s ní nějak dohodl, aby mě navštívila častěji. A kdyby se to opakovalo třeba několiktisíckrát, měl bych už naději, že by byl zachycen nějaký třeba radiový signál z vesmíru a ten by se ptal: „Tak co vy pozemšťané, co děláte, jak tam tu svoji zemičku stále devastujete, jak se vám to daří?“ Musel bych odpovědět, že náramně, a že než ten signál tam k nim zase doletí zpátky, že ta zemička už asi nebude. Jak by také byla. Příliš mnoho červů v jablku a o jablku se už nedá mluvit. Příliš mnoho lidí na zemi a situace je obdobná. Nechme mimozemšťany jim samým. Starejme se raději o to, aby prostředí, ve kterém žijeme, bylo snesitelné nejen pro nás, ale i pro budoucí delší dobu. Ne věčně. Protože i věčnost je pouze smluvním pojmem, v rozporu s fyzikálním pojmem časoprostoru. 
 
Vladimír Kulíček
 
***
Ilustrace © Eva Rydrychová

Zobrazit všechny články autora
 


Komentáře
Poslední komentář: 17.02.2018  09:32
 Datum
Jméno
Téma
 17.02.  09:32 Ivan
 16.02.  19:24 Von Pro pana Jaroslava
 16.02.  12:46 Jaroslav
 16.02.  11:14 Bohumil Pro Jaroslava
 16.02.  00:48 Pokorný
 15.02.  22:18 Květa
 15.02.  21:59 Jaroslav
 15.02.  21:57 Ivan
 15.02.  20:26 Von
 15.02.  14:35 Jaroslav