Skýva chleba a podpatky
V práci bylo veselo a oslavy skončily v pozdních hodinách. Jelikož mi ujel poslední autobus, musela jsem se plížit temnými ulicemi pěšky, asi 15 minut. Všude ticho, zlověstné ticho pro toho, kdo má obrovskou představivost.
Dozníval ve mně ještě filmový horor z minulého pátku, když se na obrazovce proháněl vrah osamělých žen. Vraždil v noci, a právě osamělé ženy. U toho filmu jsem nemohla pochopit, proč tam ty ženské lezou? Samotné, tma, nikdo nikde.
Teď jsem já šla sama pustinou, i když mezi domy. V bláhové představě, že když půjdu uprostřed dvouproudové silnice budu více chráněna, jsem našlápla na novou asfaltku. Měla jsem nový kostýmek, nové lodičky, jehlové podpatky – a ty mně připomněly film úplně hmatatelně! Klep klep klep, klapaly podpatky a mi naskakovala husí kůže.
Kdyby na mne teď někdo vyskočil, nestačila bych ani bleknout!
Najednou jsem za sebou uslyšela kroky – skoro v mém rytmu mne pronásledovaly temnou nocí. Už jsem na sobě neměla husí kůži, ale smrtelný pot. Mimoděk jsem zrychlila, a kroky za mnou taktéž.
Už jsem skoro běžela, nemohla jsem dýchat, vzpomínala jsem na rodinu, co ještě bych měla vyřídit než umřu rukou zákeřného vraha. Poslední metry jsem utíkala, jako o život, a ten neznámý vrahoun, určitě v očích chlípný chtíč ( to by nebylo tak hrozné), ale také touhu zabíjet, a to ještě pomalu, abych trpěla … ten neznámý vrahoun mi byl v patách. Zmateně jsem hledala v běhu klíče, a doufala, že se mi podaří uniknout. Dům byl tmavý, jako naschvál nikde nikdo nesvítil. Jak by ne, byla jedna v noci, seriály už asi skončily, manželé se dohádali, milenci usnuli.
Ruce se mi klepaly, ale klíče jsem našla.
Byla jsem ale tak roztřesená, že mi upadly na zem. Už jsem brečela nahlas! Už jsem cítila dech pronásledovatele, ale hrdlo se mi tak stáhlo, ze jsem nevydala ani hlásku. Zastavila jsem se, abych našla na zemi klíče.
Kroky se zastavily také…
S obrovskou obavou a děsem v očích jsem se otočila, byla připravena na rozšklebený obličej nějakého zvrhlíka.
Nikde nikdo.
Přede mnou, za mnou, na levoboku ani pravoboku nikdo!
Jsem šílená?
Znovu jsem se rozhlédla kolem, ale byla jsem tam opravdu sama!
Klíče jsem našla – a pomalu se dala vpřed. Jakmile jsem však udělala dva kroky, ten násilník se najednou objevil zase, a šel za mnou! Slyšela jsem ho!
Otočila jsem se rázně, teď ho uvidím! Bude to možná to poslední, co uvidím!
Za mnou však nikdo.
Udělala jsem dva kroky dopředu, a za mnou se ozvaly také dva kroky … panenko marjá podsrpenská! Ona to byla ozvěna!
Mé kroky se rozléhaly sídlištěm, a ozvěna udělala své…
Babičko! Babičko moje! Jak já jsem se ti tenkrát smála, když jsi mně vyprávěla, jak jsi šla do roboty – každý den od pěti do šesti do večera. Jak jsi utíkala v hrůze nocí domů, když jsi slyšela za sebou kroky… Na celý den jsi měla bandasku černého kafe, a chleba. Po šichtě byla káva vypitá, ale kousek chleba ti zbyl, a jelikož jsi byla šetrná (to jsem po tobě nezdědila, jen ten panický strach jsi mi předala v genech), schovala jsi tu skývu do bandasky. Při chůzi se chleba v bandasce hýbal – a znělo to jako kroky. Také jsi běžela, také jsi měla hrůzu!
Také jsi se nakonec smála sama sobě. Jen jeden rozdílek tady byl.
Já jsem šla z oslav, jemně ovíněná, dobře najedená a ty? Z těžké fyzické práce, unavená a vyčerpaná. Já jsem klapala podpatky střevíčků za 2000 Kč, tobě se v bandasce krčila suchá skýva chleba.
Dagmar Jarošová