Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rostlina měsíce - Jedle korejská
Půvabný vánoční stromeček. Husté větve s výraznou vůní doplněné pevnými šiškami jsou ozdobou zahrady i interiéru.
Charakteristika
Jedle rostou v počtu přes 40 druhů v severním mírném pásmu, v severní Africe a Himaláji. Jsou náročnější na stanoviště jako smrky a borovice. Pro svůj pyramidální pravidelný růst a výrazné husté jehlice patří k nejpůvabnějším jehličnanům zahrad. Jedle korejská je dle nápovědy z názvu korejského původu. Vyniká hustým pyramidálním růstem. Textura je urovnaná a víceméně stejnoměrně hustá. Starší rostliny mohou být i širší než vyšší. Roste velmi pomalu a v dospělosti dosahuje výšky 5 až 7 metrů. Jehlice jsou tmavě zelené, zespoda výrazně šedobílé, ploché, dlouhé 2-4 cm. Opadávají za osm i více roků. Temně zelná jedle získává stříbřitý nádech nestejně postavenými jehlicemi, které ukazují bělavé pruhy z rubu. Záhy také plodí, každoročně mívá bohatou násadu šišek. Šišky jsou purpurově fialové a vzpřímeně stojí na větvích. Kmen je rovný, poměrně tlustý, v mládí je borka jemná a hladká, později tmavne a vrásní se. Kořenový systém je pevný s centrálním kůlovitým kořenem a bohatými postranními kořeny s vlášením.
Nároky na pěstování
V dospělosti vyžaduje slunečné stanoviště a dostatek volného prostoru. Mladé jedle dobře snesou přistínění. Především po výsadbě je chráníme před prudkým slunečným úpalem. Půdu potřebuje jedle korejská dostatečně živnou, dobře propustnou a přiměřeně vlhkou. Nezbytným předpokladem zdárného růstu je trvale vyšší vzdušná vlhkost. Nedaří se jí v půdách lehkých, suchých a na větrném stanovišti. Nesnese ani vysokou hladinu spodní vody. Vyžaduje polohu chráněnou proti větru. Je zimovzdorná. Proti mrazu je v našich podmínkách odolná, ale nehodí se do mrazových kotlin. Nejvhodnější dobou pro výsadbu do volné půdy je předjaří, těsně před rašením nebo současně s ním. Případně můžeme vysazovat i počátkem podzimu. Rostliny v kontejnerech sázíme po celé vegetační období, musíme však zajistit dostatečnou závlahu, vzdušnou vlhkost a v horkých dnech přistínění proti slunci. Také stromky po výsadbě bráníme zástěnou proti vysušujícímu větru. Zejména na malých plochách a při nedostatečné sněhové přikrývce zaléváme i v zimě.V prvních letech neuškodí lehká zimní přikrývka. Mladé výsadby vždy chráníme proti okusu zvěří, později již tuto ochranu vypustíme. Zásadně neprovádíme řez, nenapravitelně poškozuje tvar koruny. Jedle obecně je citlivá na znečištěné ovzduší, i když právě jedle korejská patří mezi poměrně otužilé druhy. Lépe prospívá v menších městech bez exhalátů, na venkově, v blízkosti lesů a vodních toků.
Použití
Jedle korejská má své trvalé místo při tvorbě a výsadbě zahrad. Uplatňuje se především samostatně v malých zahrádkách, v atriových výsadbách, ve větších skalkách, poblíž domu i ve skupinkách. Díky svému výraznému pravidelnému vzrůstu patří mezi nejpůsobivější jehličnany zahrady. Při správném umístění pozvedne celkový vzhled plochy i její účelnost. Její zeleň působí uklidňujícím dojmem především v zimním období. V době vegetace zase svým pravidelným tvarem a sytou barvou jehlic tvoří žádaný kontrast listnáčům. Do plné krásy se rozvine pouze, má -li v okolí dostatečný prostor. Při výsadbách do malých volných skupin vybíráme druhy, které si vzájemně tvarem a zbarvením nekonkurují. Bohatost druhů nesmí vytvářet chaos.V poslední době se jedle korejská ve velké míře pěstuje také v kontejnerech pro vánoční výzdobu. Dostaneme ji ve vánočním čase také seřezanou v podobě vánočního stromečku. Dlouho vydrží, neopadává, ale po svátcích jej musíme vyhodit. Jistě jsou lepší variantou pouze ozdobné větve a živý strom v kontejneru.
Po svátcích však z místnosti nedáváme stromek nikdy přímo ven. Uschováme jej na světlém chladném místě a pravidelně zaléváme, nesmí přeschnout. Teplotu můžeme postupně snižovat až k nule. Na počátku jara strom vyneseme ven. Když strom musíme dát ven dříve, vždy přidáme důkladnou přikrývku proti chladu a obalíme také kontejner proti promrzání, jestli nejde zapustit do půdy. Zimní kryt musí být vždy z prodyšného materiálu, nikdy nepoužíváme na zelenou část polyetylenové fólie.
Jiří Korejš
 
Poznámka redakce: Zájem lidí o vlastní kousek zeleně přetrvává. I lidé, kteří se o zahradnictví vůbec nezajímali, chtějí mít nyní aspoň svůj zelený truhlík či květináč. Široký sortiment rostlin umožňuje pěstování mnoha druhů na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále přibývají také nové zahrady.
Evropská kampaň „Rostlina měsíce“ odstartovala v roce 1992. Každý měsíc je pravidelně představována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné půdy i do nádob. Také my jsme se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpořit.  Program probíhá v devíti evropských zemích (Belgii, Česku, Dánsku, Francii, Irsku, Německu, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii). U nás byl zahájen v roce 2000. Program vede organizace Plant Publicity Holland, která spolupracuje se zahradníky-pěstiteli, řadou souvisejících oborů a odbornými zahradnickými žurnalisty nejen v Evropě, ale i v zámoří.  
Úkolem je mimo jiné rozšířit povědomí laické veřejnosti a  zájem o využití zahrad i menších prostor (balkony, lodžie) jako odpočinkových a estetických ploch.
 


Komentáře
Poslední komentář: 15.12.2005  12:03
 Datum
Jméno
Téma
 15.12.  12:03 Pavel stromek
 15.12.  07:36 prababička jedle
 15.12.  07:03 Marcela jedlička