Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Èáry-máry-fuk aneb Kouzelné hùlky


Kdo by si nevzpomnìl na dìtská léta, kdy nám pøed našimi u¾aslými zraky pan kouzelník vytahoval z cylindru králíèka, jindy zase vytáhl z ucha diváka hedvábný šátek, který se v zápìtí zmìnil v jeho hbité ruce v bìlostnou holubici. K nezbytnému cylindru potom patøila i kouzelná hùlka a zaøíkadlo èáry-máry-fuk, bez kterých si nebylo mo¾no kouzelníkovu produkci pøedstavit. A¾ pozdìji, kdy¾ jsem zaèal rozum brát, jsem zjistil, ¾e by ta kouzelná hùlka bez zruènosti kouzelníka byla naprosto neúèinná.


Ovšem hùlky, o kterých se chci dnes zmínit, jsou opravdu do jisté míry zázraèné. Seznámil mne s nimi mùj vzácný pøítel, bývalý šéfredaktor Pozitivních novin Václav ®idek. Pøed léty jsem si mu postì¾oval na problémy s kolenními klouby. Tehdy mi Václav doporuèil poøídit si dvojici speciálních hùlek, vhodných pro tento sport. Nevím proè, ale tehdy jsem ještì nedal na jeho doporuèení, zejména proto, ¾e zde, v Austrálii, byl tento sport, oproti Evropì, ještì témìø neznámý.


Jak však èas bì¾el, mùj problém, zejména s pravým kolenním kloubem šel tak daleko, ¾e jsem se nakonec v polovinì minulého roku svìøil do rukou spolehlivého chirurga a nechal si celý kloub vymìnit. Potom ovšem následovala ne zrovna nejpøíjemnìjší rehabilitace. A tehdy jsem si vzpomnìl na Václavovu radu a zaèal se pídit po potøebných hùlkách, které mezitím dospìly na australský trh. Hùlky mají být pokud mo¾no co nejlehèí, teleskopické, s mo¾ností upravovat jejich délku (mají být nastaveny na 66% výšky u¾ivatele) a mají mít komfortní rukoje».


Musím však pøiznat, ¾e jsem stále tuto „severskou chùzi“ pova¾oval za jakýsi módní výstøelek, který zazáøí a záhy zhasne. A tak jsem se nìkdy za zaèátku roku vypravil, s jejich pomocí, na první, tehdy ne pøíliš dlouhý pochod. Brzy jsem zjistil, ¾e tento druh chùze není pøíliš rozdílný od pohybu na ly¾ích.


Èlovìk automaticky zaène dìlat delší kroky a pochoduje rychleji, ne¾li normálnì. To jsem si uvìdomil zhruba po prvním kilometru, kdy jsem zjistil, ¾e plíce a srdce pracují na plný výkon. Druhý den ráno jsem potom shledal, ¾e mám stále ještì nìjaké svaly na pa¾ích a ramenou, nebo» mi o sobì dávaly nále¾itì vìdìt. Po nìkolika dnech, kdy jsem ka¾dé ráno vyrá¾el „nordicky pochodovat“ si moje tìlesná schránka jaksi zvykla, bolest ve svalech zmizela a i plíèky a srdce se smíøily s vìtší zátì¾í.


A nyní mi dovolte, abych jako dostateènì pøesvìdèený „nordický chodec“ vyjmenoval klady tohoto sportu, lze-li tento tak nazývat. Rychlejší pochod s hùlkami má údajnì spálit o 40% více kalorií, ne¾li normální chùze. Delší kroky potom vedou k tomu, ¾e horní èást tìla do jisté míry rotuje a procvièuje dolní èást páteøe.

 


Pokud se o hole opravdu opíráme, ulehèujeme zátì¾ kolenùm a kotníkùm. Zmìøil jsem si to a zjistil jsem, ¾e pøenáším zhruba patnáct a¾ dvacet kilogramù mé váhy na hole, tedy pa¾e a pochopitelnì o stejnou zátì¾ ulehèuji kolenùm (teï u¾ dobøe chápu, kdy¾ se øíkalo – „na stará kolena“).


Nejvìtší výhodou pou¾ívání „kouzelných“ hùlek je však pocit jistoty, ¾e si èlovìk nenabije pøi pádu ústa. Vyzkoušel jsem je nìkolikrát na úzkých a dosti pøíkrých stezkách v australské buši a musím øíci, ¾e bez pomoci tìchto kouzelných hùlek bych tyto stezky rozhodnì nezvládl.


A tak mi nezbývá ne¾ podìkovat Václavovi ®idkovi za dobrou radu. Nebylo to však poprvé, kdy jsem se sna¾il uposlechnout jeho moudrých rad. Pøed lety se mi dostala do ruky jeho kniha „Ve víru zdymadel“ (pro pøehrání klikni) a po jejím pøeètení jsem autorovi poslal email s tím, ¾e mì jeho kniha velice zaujala, zejména skuteènost, ¾e pokud byla teplota vody více jak 12 stupòù Celsia, bylo to pro nìho pøíliš teplé. (Brrrrr).


Napsal jsem mu (a byl to jeden z našich prvních kontaktù), ¾e mne kniha tak uchvátila, ¾e se budu sna¾it následovat jeho pøíkladu a ¾e pøestavím termostat u mého sluníèkem ohøívaného bazénu z komfortních 34 stupòù na stupòù 32. A ¾e to budu sni¾ovat stejným zpùsobem ka¾dý rok a tak, pokud vše pùjde dobøe, bude mít za jedenáct let bazén tu správnou, Václavovi pøijatelnou teplotu. Bude ovšem nutno ještì házet led z lednièky místo do sklenky s whisky, do bazénu. Václav, jeho¾ smysl pro humor je na stejné vlnì jako ten mùj, mi tehdy odpovìdìl a naše velice pøátelské styky trvají dodnes.


Václave, díky!


Zdenìk Reich

* * *
Zobrazit všechny èlánky autora

Související èlánky:

Václav ®idek: Jak mne "walking" uzdravil a na nohy postavil

Vìra Pokorná: "Walking", holadské "zwalken", co¾ znamená potácet se...
 



Komentáøe
Poslední komentáø: 16.03.2014  10:23
 Datum
Jméno
Téma
 16.03.  10:23 ferbl
 16.03.  06:28 Zdenìk Reich
 15.03.  10:05 Václav ®idek