Nové turistické známky
Sběratelé dřevených turistických známek mohou zamířit do Bohumína pro dva nové úlovky. Po pěchotním srubu Na Trati, který je technickou památkou a vypalovanou kulatou známku má už dlouho, teď získaly statut turisticky atraktivního místa rovněž chráněné Hraniční meandry Odry i samotné město.
„Těší nás, že sběratelé turistických známek rozhodli svým hlasováním o tom, že nejen pěchotní srub v Bohumíně, ale také samotné město i jeho chráněné meandry stojí za to navštívit. Určitě se budou mít nač dívat a co obdivovat. Spolupracovali jsme na grafických návrzích obou nových turistických známek a doufáme, že se turistům budou líbit,“ uvedla Mirka Šmídová, vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice.
Obě turistické známky jsou k mání hned na dvou místech, a to v informačním centru radnice nebo Penzionu ve věži. Každé dřevěné kolečko přijde na 30 korun.
Bohumínské meandry řeky Odry, které se nově pyšní turistickou známkou, mají asi osm kilometrů a jsou přírodní památkou. Začínají u hraničního přechodu ve Starém Bohumíně a končí u soutoku Odry s Olší v Polsku. Jak na české, tak na polské straně vede přes meandry naučná stezka. Unikátní jsou svými zákrutami, které neustále mění koryto řeky a tím i státní hranici, stejně jako faunou a flórou. Přes meandry vede i vodácká stezka, a tak si je možné sjet si od června do září sjet meandry i v lodi. Ve Starém Bohumíně funguje bezplatná městská půjčovna lodí, kterou obstarávají místní hasiči. Slavnostní odemykání řeky Odry je letos naplánováno na 21. června.
Na dřevěném kolečku věnovaném meandrům Odry je proto vyobrazen typický zákrut řeky s vodákem v lodi a s bobrem na břehu. Na známce věnované městu Bohumínu jsou naopak zvěčněny hned dvě kulturní památky - novogotická radnice z červených cihel s blízkým kostelem Božského Srdce Páně na zdejším náměstí T. G. Masaryka.
Lucie Balcarová