Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nekonečné téma – babyboxy


Babyboxy jsou kouzelné schránky, do nichž se anonymně odkládají čerstvě narozené děti. Takový byl alespoň původní záměr těchto záchranných úkrytů v mnohých nemocnicích. Ovšem ouha, děti jsou vražděny dál, takže jednašedesát zachráněných dětí je jen slabou náplastí, i když záchrana života hraje prim.


Případ rok a půl starého chlapce odloženého do olomouckého babyboxu ukázal na zvláštní paradox. V Česku neexistuje zákon, který by určil, jak staré dítě lze do schránky odložit.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-babyboxu-mohou-skoncit-i-pubertaci-zadny-zakon-to-neresi-pao-/domaci.aspx?c=A111108_174119_domaci_taj   


V Česku navíc neexistuje zákon, který by určil, jak staré dítě lze do schránky odložit. Včera to byl rok a půl starý chlapec záhadně při své velikosti umístěný do olomouckého babyboxu. Teoreticky tam rodiče mohou odložit i sedmnáctiletého studenta. Tak se může stát, že mladík či dívka, kteří nejsou plnoletí, mohou do babyboxu. Zákon to nedovoluje, ale ani nezakazuje. Třeba, když je rodiče pro jejich nevhodné chování vyhodí z domu či jim jen přestanou dávat ze trest kapesné. Nikdo ho nemůže trestat, na věkovou hranici odloženého dítěte není ani žádný paragraf. Ani když se odloží samo? Vlastně ani nemusí do schránky, stačí, když zazvoní na zdravotní službu a oznámí, že se považuje za odložené dítě. Stěží by se nasoukal do skoro metrové schránky...


Co pak budou zdravotníci dělat s tímto zákonem chráněným teenagerem? Zavolají policii. A policie? Bude to považovat ze rušení veřejného klidu, za obtěžování nebo pokus o poškození cizí věci…? Co ale policie udělá, když kluk nebo holka prokáží, že jsou sociálně vyloučení? Půjdou do azylového domu nebo do dětského domova? Nebo se odvolají na Klokánka, paní ředitelku nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou či Marii Vodičkovou z Fondu ohrožených dětí? Nechají strádajícího puberťáka zavřít, nechají trestně stíhat jeho rodiče pro zanedbání výchovy, když odložení jakéhokoli dítěte do babyboxu trestný čin není…? Nezodpovězených otázek je dost. Pro ministry spravedlnosti, zdravotnictví i sociálních věcí.


Typicky český blázinec... Legrace. Zatím. Avšak až zase dojde k další tragédii… Šestatřicetiletá žena z Širokého Dolu zavraždila své čtyři děti, každé s jiným otcem. Určitě je porodila v porodnici, o její dítě se tam postarali, pokud by chtěla, mohla ho ihned podle zákona nabídnout k adopci. Mohla si zajet do Pardubic a dát dítě do tamního babyboxu. Hrozivá tragédie opět dokazuje, že matka může mít kolem sebe třeba milion babyboxů, pokud chce své dítě zabít, udělá to.


A která své děcko zabít nechce, nikdy to neučiní a najde způsob i bez záchranné stránky, jak ho nechat při životě. Je to jen alibismus tvrdit, kolik babyboxy vyjmuly dětí smrti z náruči. Žádná psychicky zdravá žena nikdy neřeší dilema: Zabít dítě nebo ho uložit v babyboxu...? Hypoteticky; stěhovali se do nového domu v Širokém dolu, tedy rozhodně nešlo o chudáky, do nového prostředí, kde si musely zvykat také děti, které matka stále hůře zvládala. Nervy na pochodu. Lépe vyhořet, než se stěhovat…


Většími či menšími psychickými problémy po porodu trpí většina žen. U některých se to projevuje jen plačtivostí, lidově řečeno poporodním blues, jiné jsou ve stavu, kdy dokážou vážně ublížit sobě či svým dětem. Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu.Tento účinek ženy znají například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. Jako případ matky, která se svým novorozeným dítětem přistoupila k oknu a vyhodila je z výšky několika pater ven, poté sama skočila za ním. Tento případ se udál před několika lety v jedné pražské porodnici. Vražda nemluvněte byla naštěstí naprosto výjimečným následkem psychické krize, která však u novopečených maminek nebývá zas tak neobvyklá…
“Poporodní období je pro psychiku ženy asi nejnáročnější z celého jejího života,” tvrdí profesor Jiří Raboch, předseda České psychiatrické společnosti. “Má na tom podíl nejen nepříjemný prožitek porodu a velké hormonální změny v organismu, ale i sociální situace rodiny, vztahy s manželem a příbuznými a také změna života ženy, který se musí zcela podřídit dítěti…”
O něco vážnější už bývá poporodní deprese a laktační psychóza. Ve svých knížkách jsem se tomuto problému věnoval, ovšem pouze jako člověk, který využívá literární fabulaci. Nejde o žádná medicínská skripta. Zajímaly mě mj. psychické problémy rodiček, projevující se depresivními náladami, vyčerpáním, úzkostmi, pesimismem, pocitem, že se žena nedokáže postarat o své dítě. Psychotická porucha, která propukne po porodu, může mít katastrofální následky jak pro matku, tak i pro dítě. Matka je v některých případech hospitalizována, někdy žena ublíží sama sobě nebo dokonce spáchá sebevraždu, v řídkých případech ublíží dítěti nebo ho dokonce zabije; k vraždě novorozence dochází ve čtyřech procentech případů, k sebevraždě matky pak v 5 procentech…


Olomoucký případ šokoval i odpůrce babyboxů, primáře neonatologického oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni Jiřího Lišky. Podle něj se ukazuje, že matky mohou do babyboxu vložit i náctiletého potomka. Spíš tedy nasoukat, aby se do boxu vešel… Neustále upozorňuje, že tam mohou nesvéprávné rodičky odkládat děti postižené, poškozené, zmlácené i mrtvé. Může tam skončit i zvíře a podobně. Nic tak podle primáře Lišky nenapomáhá k k demoralizaci společnosti jako babyboxy.


A prý zvířata se chovají lépe než lidé. Houby; samice gorily nížinné Bikira včera v podvečer v pražské zoo porodila v přímé přenosu své první mládě. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky. Bikira se však zatím o potomka nestará a odložila ho a hrozí tak, že se ho bude muset ujmout dětský lékař. Zoo má ale o mládě strach, samice se o něj zatím nedokáže postarat, proto skončilo mládě v inkubátoru. Že by opičí laktační psychóza? Což tak zavést babyboxy i pro gorilí maminky...?


A odkud se berou děti v babyboxech? Vtip: Ptá se dítě svého otce: "Tatínku, proč sis vzal za ženu zrovna maminku?" Otec se obrátí na manželkü a říká: "Vidíš, ani to děcko to nechápe..."
Inu, tak něco dělej otče, když mi nedáváš kapesné, zaveď mě anonymně do babyboxu. Zkrátka vymlouvat se na špatné sociální podmínky je módní záležitost líných nebo nemocných a pseudoanonymních maminek, které však vždycky najdou ve své „tragické“ chudobě pár stovek na nákup cigaret nebo alkoholu… A zabíjení novorozeňat stejně nikdy nepřestane, stejně jako vyhazování dětských mrtvolek na hnůj nebo do popelnic… Boxy neboxy…   Podle Hesse jsou babyboxy hlavně pro absolutně chudé rodičky…?
Zrušíme porodnice a přednostou pediatrie uděláme pana Hesse…?
  


Břetislav Olšer



Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma