Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bìla,
zítra Slavomír.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.

 

Kuchta, kuchaøka, kuchtièka a jiné kratochvíle

U¾ delší dobu mnì nebìhaly prsty po klávesnici, za úèelem napsání nìèeho zajímavého. Poslední mìsíc jsem své já pøemìnila v automatické stvoøení, které ráno v pìt hodin vyskoèí z postele a zaène louskat oøechy. Jeden by øekl: „U¾iteèné“, jiný: „Proboha, proè tak brzo a k èemu tolik?“ A tak snad abych zaèala pìknì po poøádku. Ta zmìna èasu mne v¾dycky totálnì rozhodí. Veèer v osm se stanu neu¾iteèným jedincem, klimbajíc u stolu pøemlouvám své „já“ k nìjaké èinnosti, ale nedaøí se. Záhy odcházím do postele v pøesvìdèení, ¾e si kousek nìèeho hezkého pøeètu. Mám rozeèteného Káju Maøíka, epizody, které neznám a které si koupila má dcera pøes internet. I kdy¾ tyto knihy miluji i ve svém vìku a i po x-tém pøeètení se mi stále líbí. Nicménì ani toto nezabrání klí¾ícím se oèím a tak po pøeètení poloviny stránky knihu zavírám a propadám se do hlubokého spánku. Pøitom celý den intenzivnì manuálnì pracuji. Jó jó - pracuji, ale nedøu.

 

Úderem tøetí ráno se probouzím. Vyspaná, dychtivá toho loupání a odpoèatá. „Pøece nebudu vstávat ve tøi“, pøesvìdèím sebe samu. Takové povalování se v posteli také není k zahození. Zaèínám døímat. Po ètvrté ranní zaèínají koncertovat koèky. „Sakramente panímámo, vstávej, my máme hlad!“ Marnì si dávám na ucho polštáøek, jejich trio nelze pøeslechnout. Rozsvìcuji lampu a vylézám z teplé postele. Otvírám dveøe kuchynì a koèky svornì vyletí a hlasitým mòoukáním mne popohání k rychlejší práci. Plním misky a jdu se obléknout. Zaèínám loupat oøechy. Hlavou se mi honí myšlenky, jako stádo splašených koní a tak jsem zaèala pøemýšlet o ztvárnìní epizod na téma: „vaøení“.

 

Já vím, vaøí kde kdo a nedìlá z toho ¾ádnou vìdu, ale já o tom ráda pøemýšlím. Vtip je v tom, ¾e já i ráda jím. A tím jsem vlastnì pøišla na to, ¾e kdo nerad jí, všelijak se vymlouvá a vyhýbá tomuto druhu èinnosti. Nejsem ¾ádná chuderka, tedy co se týèe váhové kategorie. S nadbyteènými kily se vlastnì potýkám celý ¾ivot. Paradox je, ¾e všechny své zlozvyky s oblibou házím na hlavu tìch druhých. Dokud ¾il mùj tatínek, který mimochodem byl také silnìjší postavy a hroznì rád jedl, sebe i mne utìšoval tvrzením: „ Nic si z toho, Irenko nedìlej, ¾e máme nìjaké to kilo navíc, my plnoštíhlí máme poøád dobrou náladu a tak snadno se nerozèílíme.“ Dokud kouøil, vá¾il do dvou pytlù cementu. V okam¾iku, kdy pøestal, se i jeho váha vyšplhala výše. V¾dy mìl v zásobì nìjakou laskominu, buï lovecký salám, nebo oplatky èi èokoládu a po vydatném obìdì a odpoledním spánku mì zval na kousek nìèeho dobrého na zub. Na moje:„ále dìdo…“ mávl v¾dy rukou a øekl: „Babièce o tom neøekneme.“

 

Ono s mojí maminkou byla také náramná legrace. Proto¾e svého man¾ele velice milovala a bála se o jeho zdraví, èasto ho nabádala, aby nepil tolik èerné kávy. Pod pojmem „tolik èerné kávy“ byl jeden hrníèek dopoledne a nìkdy jeden po odpoledním spánku. Jednou mì dìdeèek pozval na odpolední kávu (on i já jsme pili zásadnì turka, a já ho piji vlastnì dodnes) a po jeho uvaøení a prvním loku se mnì odporem zkøí¾ily oèi. „Fuj, co je to za ohavný nápoj? Tati, ty mì chceš otrávit?“ Napil se také, povzdychl a øekl: „Zatracená babièka, víš, ona vybírá lógr z vypité kávy, suší ho a pøimíchává ho do nové kávy, aby mì netrefila „pepka“. Asi ho tam dala moc. Nejlepší na tom je, ¾e si myslí, ¾e já to nepoznám a nevím o tom.“ Vylil ji¾ uvaøenou kávu, otevøel nový sáèek a uvaøil nám novou. S oblibou jsem øíkala, ¾e díky dìdeèkovi mám nadváhu, proto¾e mne stále ponouká k nepravostem.

 

Dnes u¾ tøináct let ne¾ije, já mám stále nadváhu a tak teï há¾u vinu na svého partnera. Ka¾dý obìd musí být s polévkou, nebo»: „Matko, ty nevíš, ¾e polévka je grunt? To by mì zajímalo, co tì ti rodièe vlastnì nauèili.“ Jo, jo, øíkali to samé a celá naše rodina je polévková, i kdy¾ dcera moc nevaøí. Je po tátovi štíhlá jako proutek. Bez polévky není poøádný obìd. V dobì dospívání mého syna plnila polévka sytící proces. S poøádnì tlustým krajícem chleba, pøípadnì i dvìma, byla ka¾dodenním rituálem zaèínající veèeøe. Další manévr se u¾ obešel bez všelijakých pøíkras, staèilo kus vánoèky, pøípadnì pùl plechu domácích buchet nebo další krajíc chleba - co do tlouš»ky nejradìji deseticentimetrový se sádlem a cibulí nebo èesnekem. Jeden by øekl: „Jen jez synáèku, je ti pøáno.“ Horší však bylo, ¾e za dvì hodiny pøicházel znovu a do¾adoval se dalšího jídla. Chléb jsem nikdy nekupovala èerstvý, proto¾e pak padl za vlast celý, skoro i s pytlíkem. A rohlíky?… škoda mluvit. Toto období trvalo nìkolik let, pak kolem dvaceti na èas ustalo a po dvou letech chytil náš otesánek druhý dech a vše zaèalo nanovo. Pøi jeho témìø dvou metrech zatím není tlustý, jenom udìlaný a tak trochu po mnì.

 

Ráda vzpomínám, jak pøi peèení hanáckých koláèù mi chodily pomáhat dìti ze širokého okolí, a z naší kuchynì se stala manufaktura, kde ka¾dý pøilo¾il rád ruku k dílu. Domù si pak ka¾dý odnášel sáèek koláèù, které jejich maminky nedìlaly. Kdy¾ jsem dìlávala švestkové knedlíky, z tenkého bramborového tìsta, v¾dy jich bylo kolem 200 kusù, aby bylo i na druhý den. Tuto pochoutku jsem musela dùmyslnì ukrývat pøed smeèkou hladových spolu¾ákù, které syn staèil pøivést ze školy døív, ne¾ jsem pøišla z práce. Ale nevadilo mi to. Moje maminka øíkávala, ¾e na jídle by se nemìlo šetøit, a ¾e je tøeba dopøát lidem i zvíøatùm hodnotnou a s láskou udìlanou krmi. Nikdy jsem nebyla líná pøivstat si, a ne¾ se dìti probudily, usma¾it jim horu lívancù k snídani. Bývaly doby, kdy jsem zvládala i nemo¾né, dnes mám problémy i s mo¾ným. Mým snem bývalo otevøít si malou dílnièku s lahodným a èasto dávno ji¾ zapomenutým jídlem, které všechny dìti tolik milovaly. Ale ne v¾dy se nám splní vše, po èem tou¾íme.

 

A ty oøechy? Ty loupu jednomu známému, který aè je ji¾ starý, má laskavé srdce a je šikovný zahradník.

Irena Atzlerová

 

 

Další èlánky autorky:
Èervená karkulka
Stáøí versus mládí
Sou¾ití v jednom
domì
Sou¾ití s mu¾em
Jenom na chvíli
Pamìti I.
Pamìti II
.
Pamìti III.
Pamìti IV.
Pamìti V.
Pamìti VI.
Pamìti VII.
Brodce
Brodce - II.
Brodce - III.
Vodácké putování - 1
Vodácké putování - 2
Perla Slezska 
Hami¾ná ¾enská
Strach
Neklidná duše
Sofa
Chytání lelkù
Trocha nostalgie nikoho nezabije




 



Komentáøe
Poslední komentáø: 06.12.2011  17:54
 Datum
Jméno
Téma
 06.12.  17:54 Irèa
 06.12.  08:11 imraL
 05.12.  15:11 ferbl
 05.12.  14:32 janina
 04.12.  19:54 Tomá¹
 04.12.  19:25 Irèa
 04.12.  15:46 imraL
 04.12.  12:13 janina
 04.12.  08:19 zdenekJ