Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdana,
zítra Pravoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Marná práce Pavla Büchlera


Výstava v holešovickém Centru souèasného umìní DOX pøedstavuje poprvé v Èeské republice ucelený výbìr z prací Pavla Büchlera, jeho¾ dlouholeté tvorbì a pedagogické èinnosti ve Velké Británii se nedávno dostalo oficiálního uznání prostøednictvím Northern Art Prize, která je po Turner Prize nejvýznamnìjším umìleckým ocenìním v UK.


Celé expozici dominuje nìkolik klíèových dìl, inspirovaných pøímo èi nepøímo odkazem Franze Kafky, z nich¾ dvì práce tvoøí hlavní konceptuální osu výstavy.


Zámek (2005-2009) ze sbírky Van Abbemuseum v Eindhovenu vychází z úryvku z Kafkova Zámku, kde spisovatel popisuje neklasifikovatelný charakter cizince a problém jeho pøítomnosti v uzavøeném spoleèenství zámecké vsi. Kafkùv text je èten syntetickými hlasy vytvoøených digitální technologií (tzv. TTS) za pou¾ití témìø 100 tlampaèù, pùvodnì patentovaných Marconim v roce 1926, co¾ je zároveò rok prvního vydání Kafkova románu. Tato práce byla od roku 2005 provedena v nìkolika verzích a vystavena na 9. Bienále v Istanbulu, Národní galerii souèasného umìni v Athénách, Kunsthalle Bern, Van Abbemuseum v Eindhovenu, Muzeu souèasného umìní v Antverpách a v ShangArt Gallery v Šangaji, poka¾dé v jiné formì, odpovídající historické a souèasné funkci místa nebo výstavního prostoru. Pra¾ská instalace je doposud nejrozsáhlejší a je pro ni vytvoøen nový zvukový záznam, èásteènì v èeštinì.


Seznam (Pøedešlá korespondence) [The List / Previous Correspondence] (2001-2009) je rozsáhlou sérií tvoøenou 726 zarámovanými dopisy, kterými autor od roku 2001 odpovídal poštou na nevy¾ádanou reklamu. V první fázi projektu se pùvodní odesilatelé dovídali, ¾e jejich jména byla zaznamenána na seznam (“your name has been added to the list”). Jejich podpisy, reprodukované pod tímto textem, se postupnì akumulovaly v cosi jako abstraktní kresbu. V druhé fázi, vystavené v roce 2003, byl tento proces obrácen a pùvodní odesilatelé byli jeden po druhém vyškrtnuti ze seznamu (“your name has been removed from the list”). Dopisy s tímto oznámením byly odeslány všem pùvodním odesilatelùm po skonèení výstavy. V letech 2003-6 byl tento projekt rozšíøen o stejný poèet (242) nových odesilatelù-adresátù, z nich¾ ka¾dý byl postupnì jmenován v textu umìlcovy odpovìdi, a tyto odpovìdi byly rozeslány pøed zahájením výstavy v øíjnu
2006. V tøetí a závìreèné fázi, vytvoøené specielnì pro výstavy v centru DOX, bude umìlec znovu odpovídat na reklamní poštu z poslední doby s tím, ¾e tentokrát jeho odpovìdi pøiznají estetický zámìr této korespondence.


Nìkolik dalších prací pøipravených pro výstavu se rovnì¾ inspiruje Kafkou, vèetnì rozsáhlé kolá¾e Kafkových citátù z èeského pøekladu eseje od Gillese Deleuze and Félixe Guattariho, instalované na jednom z oken Centra DOX. Ostatní práce budou rùznými prostøedky odkazovat k dílùm a postavám moderního umìní, literatury, kritiky, politiky a filosofie a celý výbìr prací bude svázán s umìlcovým zájmem o “chybné ètení” jako zpùsob odhalování náhodné èi nezámìrné poetiky v obecnì známém kulturním materiálu. Souèástí pøehlídky bude také série fotografických “portrétù” z konce 80. let, kterými se Büchler uvedl na britskou scénu.


Pavel Büchler - výtvarný umìlec, spisovatel a pedagog èeského pùvodu, který od roku 1981 ¾ije ve Velké Británii, kde pùsobí jako profesor na Manchester Metropolitan University. V první polovinì 90. let, kdy vedl Glasgow School of Art, bylo mezi jeho studenty nìkolik souèasných mezinárodních umìleckých hvìzd, napøíklad Douglas Gordon, jeho¾ rozsáhlou výstavu uvedlo Centrum DOX v loòském roce. Pavla Büchlera zastupují Max Wigram Gallery v Londýnì a Tanya Leighton Gallery v Berlinì, jeho autorské výstavy uspoøádaly presti¾ní mezinárodní muzea a galerie vèetnì Kunsthalle Bern a Van Abbemuseum v Eindhovenu, v posledním roce mìl samostatné výstavy v galeriích annex14 v Bernu, ve Street Level v Glasgow, v Tanya Leighton Gallery v Berlínì a v Max Wigram Gallery v Londýnì.


Za mnohaleté umìlecké a pedagogické pùsobení obdr¾el poèátkem tohoto roku Northern Art Prize za rok 2009. Jeho práci zhodnotila porota Northern Art Prize následujícími slovy:
Büchler mìl za svou dosavadní umìleckou dráhu stálý vliv na ohromný poèet lidí jako umìlec a uèitel… Umìní pro Büchlera je akt subverze: rebelský postoj mysli. Místo toho, aby zhotovoval pøedmìty, zasahuje do reálného svìta tím, ¾e manipuluje nalezené materiály – pøedmìty, obrazy, zvukové záznamy, fotografie a texty – aby odhalil zvláštnost v ka¾dodenním ¾ivotì. Èasto vedle sebe klade pøedmìty, aby vytvoøil vtipné slovní høíèky a metafory a narativní hádanky, v nich¾ text v názvu nebo vtìlený do práce samotné hraje dùle¾itou roli.


Publikace
K výstavì vychází publikace s bohatým obrazovým materiálem a texty od Pavla Büchlera, kurátora výstavy Jaroslav Andìla a následujících autorù: J. J. Charlesworth, Charles Esche, Douglas Gordon, Richard Gott, Christa-Maria Lerm Hayes, Mihnea Mircan, Hester Reeve a Patrick van Rossem.

NÁZEV VÝSTAVY: Pavel Büchler: Marná práce
MÍSTO KONÁNÍ: Centrum souèasného umìní DOX, Praha
DOBA TRVÁNÍ: 28. 5. – 30. 8. 2010
Otevírací hodiny
Po: 10–18
Út: zavøeno
St a¾ Pá: 11-19
So a Ne: 10–18


Soubì¾nì probíhá výstava Pavel Büchler „Nic se ještì nestalo“ v Galerii Gambit, Mikulandská 6, Praha 1 (27.5. – 30.6.2010).


Terezie Kaslová



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma