Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník
 
Nevím, koho by napadlo spojovat s Rychnovem nad Knì¾nou tuhle málem zapomenutou pijáckou písnièku, zpívanou na notu Tluèe bubeníèek, tluèe na buben. Mì ano. A teï popoøadì a s Janem Ámosem názornì, já si toti¾ nejsem jistý, jestli víte, co je bedrník a bobek. 
 
Bedrník obecný je docela obyèejná vytrvalá a¾ 80 cm vysoká bylina, kvetoucí od èervence do øíjna. Pro léèitelství se sbírá koøen, sušená pùsobí detoxikaènì a mj. zvyšuje vykašlávání, posiluje imunitu a pøi zevním pou¾ití pùsobí dezinfekènì a hojivì.

Pressl ve svém Všeobecném rostlinopise uvádí, ¾e koøen jest ostrý, pryskyøiènatý, koøenný a drá¾divý.

Bedrník je lidovým prostøedkem u¾ívaným proti všem mo¾ným nemocem ji¾ od nejstarších dob a z nemocí, které léèí, jsou uvádìny nemoci mìchýøe, kašle i záduchy. Nejvíce se však bedrníku u¾ívalo proti moru, ostatnì naše a halièsko-polské poøekadlo dí Bedrník - v moru lík. Nejstarší doklad této písnì najdeme v roce 1825, ale její pùvod je ještì starší – na poèátku 18. století, proto¾e asi v té dobì u¾ívání bedrníku proti moru zobecnìlo.
 
Pokud se týká bobku, o kterém se písnièka zmiòuje, neu¾íval ho lid v té míøe jako bedrníku, hlavnì proto, ¾e je rostlinou cizí, u nás nepìstovanou. Mathioli uvádí, ¾e proti kolice aneb zøení dobré jest jeden kventlík stluèených bobkùv do vína aneb piva zavìsiti a z toho píti; rozhání vìtrnosti; kde¾to ve Spise o nemocech morních (1530) se praví: Pití, jakého po¾ívati: Vezmi domù beèku piva, a kdy¾ by vykysalo na místo (= na èisto), protluka nìco bobkùv, v šátku s èistým kaménkem zavázati a doprostøed piva na niti spustiti a tak toèiti a píti. Na to se jistì vztahuje zaèátek písnièky Pijme pivo s bobkem.
 
A teï k jejímu autorovi Josefu Vorlovi (*1801 Opoèno, †1874 Zdice), knìzi, buditeli a hudebnímu skladateli.
Po Opoènì, kde získal základní vzdìlání, nastoupil 1813 na piaristické gymnázium u nás v Rychnovì. ®e pak pokraèoval v Praze studiem filozofie a teologie a od roku 1835 pùsobil ve Zdicích, je pravda stejnì jako i to, ¾e rád hrával na klavír, skládal písnì, kostelní zpìvy a dokonce i taneèní kusy. Na zdické faøe se stýkal se známými vlastenci a buditeli, jako byli napø. Josef Krasoslav Chmelenský, Josef Jungmann, Šebastián Hnìvkovský, bratøi Jan a Vojtìch Nejedlých a Karel Jaromír Erben. Na Erbenovo libreto slo¾il veselohru se zpìvy Sládci.
Hudební tvorba pátera Josefa Vorla byla ve své dobì významná a velice populární, v Praze vyšlo 1834 tiskem jeho Šestero písní pro jeden hlas s prùvodem piana, z duchovních skladeb Ave Sancta Maria, Je¾íši skrytý v svátosti, Maria svatá Panna apod. Do dnešních dob se ale zachovaly jeho písnì na Chmelenského slova Nad Berounkou pod Tetínem, Baso, baso, bruè, ®e peníze svìtem vládnou, nu a naše Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník.
 
Ve Zdicích byl Josef Vorel pochován a na tamní faøe má pamìtní desku. Ale jinak to byl náš èlovìk.
 
Josef Krám
 
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 23.06.2016  06:05
 Datum
Jméno
Téma
 23.06.  06:05 Bobo :-)))
 22.06.  09:51 Von
 22.06.  09:45 kusan
 22.06.  08:47 LenkaP
 22.06.  08:36 zdenekJ