Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alice,
zítra Ctirad.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nový druh v Zoo Ostrava:
krkavec bìlokrký


V ostravské zoologické zahradì pøibyl nový ptaèí druh – krkavec bìlokrký. Dva mladí samci, kteøí k nám pøicestovali z plzeòské zoo, jsou nápadní nejen svým vzhledem, ale i hlasem…


Krkavec bìlokrký (Corvus albicollis) je africký pøíbuzný našeho krkavce velkého, nejvìtšího zástupce pìvcù. Krkavac bìlokrký je o nìco menší, dorùstá délky asi 54 cm a jeho váha dosahuje 1 kg a rozpìtí køídel je a¾ 110 cm (krkavec velký vá¾í a¾ 1,5 kg a rozpìtí køídel je a¾ 130 cm). Poznáme jej podle charakteristického bílého pole na zadní èásti krku a podle silnì vyklenutého zobáku s bílou špièkou. Obývá hornaté oblasti ji¾ní a východní Afriky. Rozšíøení kopíruje východoafrickou propadlinu a pøilehlá pohoøí na jihu kontinentu. Nejèastìji se vyskytuje ve výšce 1000-3000 m n. m., ve východní Africe ¾ije a¾ v 5 800 m n. m., tak¾e je velmi otu¾ilý a snáší dobøe i naše zimy. Podobnì jako krkavci velcí i bìlokrcí hnízdí v párech. Hnízdo budují na skalních stìnách, pøíle¾itostnì na stromech. Samièka do nìj snáší brzy zjara obvykle 3-6 vajec, které inkubuje cca 21 dnù. Mláïata zùstávají v hnízdì 40 dnù i déle. Spoleènì s rodièi se pak dr¾í po celé léto. Mladí ptáci jsou podobní rodièùm, jen má jejich opeøení hnìdší nádech a bílá skvrna na krku je znatelnì ¾íhaná.


Krkavci patøí mezi vše¾ravce a nepohrdnou ¾ádnou potravou, mršinami poèínaje, pøes rùzné rostlinné a ¾ivoèišné slo¾ky a¾ lidskými odpadky na skládkách konèe. Je mo¾né je zastihnout ve spoleènosti jiných druhù krkavcovitých ptákù a supù u jedné mršiny. Loví také drobné ptáky a savce. Vyu¾ívá však i nabídky hmyzu, napøíklad saranèat, útoèí na ještìrky a jiné plazy, vyhledává rùzná semena èi mìkké plody. Vìtšinu potravy sbírá na zemi, ménì èasto pak na stromech. Byl také pozorován pøi házení ¾elv z velké výšky na zem, nejèastìji na skály, podobnì jako to dìlají orlosupi.


V Zoo Ostrava jsou tito kontrastnì zbarvení ptáci k vidìní ve voliérách na cestì k expozicím malých šelem. Pozornost kolemjdoucích bezesporu upoutá i jejich výrazný hlasový projev.


Foto: Pavel Vlèek

Šárka Kalousková, Zoo Ostrava



Komentáøe
Poslední komentáø: 15.01.2013  17:18
 Datum
Jméno
Téma
 15.01.  17:18 ferbl náhoda
 15.01.  12:11 LenkaP
 15.01.  10:48 Danu¹e
 15.01.  09:36 Vesuvanka díky