Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co možná nevíte

Zmíním se o dvou historických sochách v Praze a skončím u zničeného nástěnného obrazu v Rychnově


8. května předsedal Miloslav kardinál Vlk slavnostní mši svaté v chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech v den 80. výročí jeho posvěcení a 20. května od 9 hodin bude sloužit mši svatou, spojenou s udílením svátosti biřmování, biskup Václav Malý. Pastorační návštěvu tohoto chrámu tu vykonal pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka OP 9. října 2011.


Tento chrám, nejvýznamnější česká sakrální stavba 20. století, je dílem slovinského architekta Josipa Plečnika z roku 1932. V něm jsou i dvě dřevěné sochy ze 16. století Panny Marie a svatého Jana, miláčka Páně, které podle starých rychnovských pamětníků byly odstraněny v letech 1863 – 64, když byla bourána původní dřevěná hřbitovní kaple, která tu stávala od roku 1559. Ty pak ležely devatenáct let pohozeny na půdě obecního úřadu v čp. 686 ve Svatohavelské ulici. Od obce je získal rychnovský soused Antonín Šmika a roku 1911 po smrti své matky je převzal profesor Rudolf Šmika, který posléze učil na vinohradském ústavu, a sochy daroval tehdy dostavěnému chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech. Tam tedy nyní jsou.

 


Místo původní rychnovské hřbitovní kaple vidíme kapli Proměnění Páně, která byla na jejím místě vystavěna podle plánů Aloise Turka v novobyzantském slohu na půdorysu řeckého kříže 1865–1868.

 


A proč připomínáme jméno Dominik Duka, primas český? Kdopak si ještě vzpomene na 9. červen 1999, kdy v Rychnově ekumenickou emauzskou kapli Josefa Damiána de Veuster za účasti několika set lidí vysvětil jako hlavní celebrant a světitel tehdy biskup královéhradecký Dominik Duka.


Kázání při venkovní bohoslužbě pod přístřeškem, kde stál oltář, měl na téma "Když šli učedníci do Emauz" brněnský farář Miloš Kabrda. Do kaple byly vloženy ostatky tohoto blahoslaveného, jež přivezli belgičtí jáhnové; ten jako mladý kněz šel na ostrov Molokai mezi malomocné. Kaple měla uprostřed kříž, unikátní lepená okna a po celé jedné straně nástěnný obraz Poslední večeře Páně od tehdy 78letého slovenského malíře Jána Svrčka. Ten byl také autorem vitráže a svatostánku v této kapli. Jenže ten obraz tam už není.


Klikněte na powerpointovou prezentaci z mého průvodce


Josef Krám



Komentáře
Poslední komentář: 17.05.2012  07:48
 Datum
Jméno
Téma
 17.05.  07:48 LenkaP