Syn bolesti II.
Už v úvodu povídání o Odyssee jsem psal, že nebudu podrobně sledovat všechny zastávky krále a jeho druhů. Přesto musím zvážit, zda se mi povídání nerozroste do tří částí.
Odysseus s pomocí bohů lstí dosáhl toho, že Kirké zrušila svá kouzla, jimiž proměnila jeho druhy ve vepře. Byl to velmi atraktivní muž, Kirké okouzlil a nakonec zůstal na jejím ostrově celý rok. Radila mu, pomáhala, porodila mu syna.
Napadlo vás někdy, že už v Homérovi se potkáte s pozdějším křesťanským mystériem? Kristus nebyl první, kdo vstal z mrtvých. Odysseus se s druhy vydal do Hádovy říše stínů, do podsvětí smrti. Potkal se s duší matky, vyslechl mnoho rad i zkušeností. Věděl, že jeho i nemnoho druhů, kteří mu zůstali, čeká na cestě domů ještě mnoho překážek. Věštci tenkrát byli až příliš často pravdiví. Jedním z největších nebezpečí byla dravá Skylla a nenasytná Charybda, dvě překážky, které nemohli minout. Od Kirké věděl, že proplout mohou jenom tak, že se přiblíží k jedné a minou druhou. Ovšem statečný král se chtěl postavit oběma obludám a doplatil na to životy šesti druhů, které sebrala chapadla Skylly, když Charybda úděsně vířila vodu okolo korábů.
Ještě dříve ale míjeli pověstné Sirény. Tam Syn bolesti dbal varování. Svým druhům zalepil uši voskem a sám se nechal přivázat ke stěžni. Tak zaslechl jediný sladké vábení těch svůdnic, ale nemohl za nimi, provazy naštěstí držely pevně.
Poslední a krutou zkouškou byl dobytek boha Helia. Nesměli mu ublížit, to by je čekala zkáza. Bozi na ně ovšem seslali i velkou porci strádání, hladu a žízně. A tak přes královy prosby nakonec pár božích kousků upekli a snědli. Nezaplatili za to hned, ale trestu nakonec neušli. Odysseus zůstal sám. Zachránil se v hrozné bouři, dokonce i z chapadel Charybdy, k níž ho zanesly mořské proudy zpět.
Sedm let potom strávil na ostrově nymfy Kalypsó a těm, kteří znají význam slova nymfomanka, asi nemusím vysvětlovat proč.
Putování Syna bolesti a jeho druhů je vlastně i jistým podobenstvím o radostech i strastech lidského života. Odysseus se často vrací znovu skoro na začátek, vůlí i chytrostí překonává útrapy cesty, on i jeho druzi doplácejí na vlastní slabosti, malé lži, zrady.
Návrat Syna bolesti na Ithaku a jeho boj s nápadníky královny ženské věrnosti, Penelopé, necháme až na třetí část.