Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

L¾u L¾eš L¾eme

 

Jestli nìkdo tvrdí, ¾e v¾dycky øíká pravdu, pak je svatý nebo nesnesitelný. Ka¾dopádnì l¾e jako my všichni. Svìt bez lhaní by rychle dospìl do záhuby.

Èlovìk pøedstírá, l¾e nebo øíká èásteènou mnohokrát za den. Nevìøíte? Zkuste si vybavit svùj den: potkáváte protivnou sousedku, ale neušklíbnete se, nýbr¾ nasadíte úsmìv a mile pozdravíte. Sousedce na chodbì pak pochválíte nové šaty (i kdy¾ v nich vypadá jako pytel brambor), do telefonu l¾ete, ¾e právì vaøíte a pøi tom máte nohy na stole a u¾ se v celodenním kolotoèi drobných l¾í a úskokù vezete. Èasto l¾eme, ani o tom nevíme. A nejménì jednou dennì pak ka¾dý z nás vypustí z úst "le¾ jako vì¾".


Lhaní a klamání není jen výsadou lidí. Instinktivnì je pøece pou¾ívají i zvíøata, aby pøe¾ila. Ptáci pøedstírají zranìní, aby odvedli dravce od mláïat v hnízdì. Chameleon mìní barvy, aby nebyl vidìt, ohro¾ený brouk se tváøí jako mrtvý (ano, dìlá mrtvého brouka) a krab na sebe nanáší bahno a zbytky ¾ivoèichù, aby si jeho nepøátelé mysleli, ¾e to vùbec není on, ale nìkdo úplnì jiný. Mo¾ná stejné dùvody pøivedly ke lhaní i èlovìka. Dnes sice vìtšinu l¾í dobøe promýšlíme pøedem a pou¾íváme je cílenì, ale stále a velmi èasto nás k nim pohání pud sebezáchovy. Sna¾íme se utéci pøed potí¾emi, nìèeho dosáhnout. Nìkteøí vìdci dokonce tvrdí, ¾e le¾ a podvod máme v genech a ¾e byly a jsou motorem evoluce. Bez podvodù by se prý lidský mozek nevyvíjel. Lhaní je toti¾ úzce spojené s inteligencí, podporuje myšlení a bystøí pamì» (musíme si pøece dobøe pamatovat, komu jsme co napovídali). Ve výhodì je jednoznaènì ten, kdo odhalí lháøe, ale sám pøi klamání pøisti¾en není.


Jen za minimem l¾í se skrývá skuteènì zlý úmysl. Výzkumy ukazují, ¾e vyu¾íváme lhaní k tomu, abychom zakryli své nedostatky, omyly nebo chyby. Ètvrtina l¾í je zamìøena na zachování tváøe. Urèitì jste u¾ nìkomu tvrdili: Promiò, ale dnes nemohu pøijít, mám u¾ domluveného nìco jiného. Pøitom se budete dívat na televizi.


®eny jsou prý ve lhaní lepší. Umìjí být pøesvìdèivìjší a dokonalejší, proto¾e se doká¾ou lépe vci»ovat do druhých lidí. Dobøe zvládají zejména spoleèenské l¾i a bez zaváhání zal¾ou v pøípadì, kdy to pomù¾e dìtem, partnerovi nebo jinému èlenu rodiny. Partneøi a èlenové rodiny jsou nejèastìjšími objekty brutálního podvádìní a lhaní. Na jejich konto pøipadají dvì tøetiny velkých l¾í. ®eny umìjí lhaní tváøí v tváø rozeznat lépe ne¾ mu¾i. Mají toti¾ mnohem vìtší cit pro dešifrování slovních a mimoslovních signálù. Èili vycítí rozpor mezi tím, co dotyèný øíká, a jak se u toho tváøí. Nejmenší šance má lháø proti ¾enì, naopak lháøka proti nevšímavému mu¾i si mù¾e být úspìchem mnohem jistìjší.


Svìt dospìlých provází klamání na ka¾dém kroku, rodièe nesou nelibì, kdy¾ pøi první l¾i nachytají své potomky. Nevìdomé klamání miminek, která velice brzy pøijdou na to, ¾e matka, která se bojí, aby dítìti nìco nebylo, pøibìhne v¾dy, kdy¾ zaènou plakat, nás ještì nechává chladnými. Avšak jakmile dítì øekne "já jsem to neudìlala" a oèividnì si pøitom vymýšlí, rodièe to pìknì naštve. Pøitom by na nì mìli být spíš pyšní. Dìtský mozek toti¾ postoupil do další vývojové fáze a zaèíná u¾ rozlišovat mezi fantazií a skuteèností. Stává se to v období mezi druhým a ètvrtým rokem ¾ivota. Èím jsou dìti inteligentnìjší, tím l¾ou døív.


A jsou to právì rodièe, kteøí své dìti uèí lhát. Vùbec první velkou le¾ uslyší dítì právì z jejich úst, a to, ¾e dárky nosí pod stromeèek Je¾íšek. Kdo také dìtem øíká, ¾e by tetì radši nemìly øíkat, ¾e takovou èokoládu nemají rády? Dìti tak právì díky nejbli¾ším pøíbuzným význam l¾í dobøe pochopí a nauèí se je pou¾ívat. Zvrat nastává a¾ v období dospívání: mladí lidé mají tendenci øešit vìci pøímo a jejich pro jevy jsou otevøené a nekompromisní. Avšak postupnì se uèí i l¾ím a lhacím technikám. Køivka lhaní kulminuje ve støedním vìku, a ke stáru, kdy u¾ èlovìk nemívá takové ambice, zase klesá.


Aèkoli my sami si ohlednì lhaní moc servítkù nebereme, tìší nás, kdy¾ byl nìkdo pøi lhaní naèapán. Jako by to byla uklidòující náplast na naše èerné svìdomí. To se týká hlavnì politikù: pravidelnì vítìzí v prùzkumech zjiš»ujících, koho lidé mají za nejvìtší lháøe. Skuteènì dobrý politik l¾e tak, aby riziko odhalení bylo minimální. Politika a diplomacie mají ve lhaní a klamání èestné postavení. Neménì výsadní místo zaujímá i obchodní sféra. Lhaní obchodníkù je s nejvìtší pravdìpodobností tak staré jako obchod sám. U¾ ve starém Øecku mìli boha obchodu a podvodu Herma a nìmecký slovník z roku 1761 uvádí nìkolik set pøíkladù l¾í a zpùsobù šizení v obchodech a pohostinstvích.
Obelhávání zákazníkù se dìje nejrùznìjšími taktikami: V období slev se èile manipuluje s cenami, zákazníci jsou ujiš»ováni o totální likvidaci se sedmdesátiprocentními slevami, které se ovšem vztahují na ji¾ dávno vyprodané zbo¾í. Pøímou návaznost na obchodní lhaní má reklama, která si v této oblasti vydobyla zcela autonomní postavení.

 

L¾e se prostì všude. Ka¾dodenní l¾i rozhodnì nemají krátké nohy, rozpoznána je v prùmìru jen ka¾dá pátá. Nehoráznou le¾ je nejlepší vyøknout v situaci, kdy se tìlo zabývá nìèím jiným, a eliminuje tak zrádná gesta. Výzkum odhalování lháøù se novì soustøeïuje na oblièejové svaly, které jsou spojené s tìmi oblastmi mozku, kde se tvoøí emoce. Neurologové pøišli na to, ¾e pravdivé emoce putují jinými cestami ne¾ emoce l¾ivé.


Dokud si èlovìk dovedl pøedstavit, co je a co není, nepotøeboval ani pojmy "pravda" a "le¾". Tvrdit, ¾e je nìco pravda, musel teprve ve chvíli, kdy jej nìkdo klamal a kdy chtìl dokázat, ¾e je to tak, jak to vidí on. Klasická latina a øeètina u¾ výrazy pro pravdu a le¾ samozøejmì mìly. Zkreslovaly se zprávy z cest a z váleèných ta¾ení, aby vynikly hrdinské èiny jejich úèastníkù, proslulý je pøípad trojského konì, jeho¾ pomocí Øekové dobyli Tróju. Hermés byl ve starém Øecku i také bohem podvodníkù. Niccolo Machiavelli ve svém Vladaøi píše, ¾e vládce se potøebuje vyznat v pøetváøce a zastírání, nauèit se, jak balamutit lid, a pøimìt jej, aby vìøil pøedstírání.


Na oprávnìnost lhaní se jinak dívá ten, kdo je úspìšnì vyu¾il, a jinak ten, kdo jím utrpìl nebo byl obelhán. Staré úsloví øíká, ¾e Øek ošidí kohokoliv, ale Øeka ošidí ®id a ®ida Armén. Traduje se, ¾e sklonem k èestnému a otevøenému jednání se vyznaèují spíš severské ne¾ ji¾ní národy. Proslulá byla a stále je pravdomluvnost indiánù, kteøí na druhé stranì neváhali pou¾ít lsti, pokud to bylo potøeba. To, èemu bychom my øíkali le¾, chápou muslimové èasto spíš jako snahu pøizpùsobit se protìjšku a øíkat mu to, co si pøeje slyšet.


Nejznámìjší metodou, jak alespoò èásteènì rozpoznat pravdu a le¾, je takzvaný polygraf, bì¾nì oznaèovaný jako detektor l¾i. U¾ koncem 19. a na poèátku 20. století se zakladatel kriminalistiky Cesare Lombroso zaèal zabývat strojem, který mìøil krevní tlak a tep zloèincù. John Larson pøidal v roce 1921 mìøení dechu a v roce 1939 byl pøístroj vylepšen Leonardem Keelerem o sledování vodivosti kù¾e a o zesilovaè. Souèasný polygraf zaznamenává signály ze senzorù, které jsou pøipojené k èlovìku a zkoumají rychlost dechu, puls, tlak, ko¾ní odpor a zmìny charakteru svalového chvìní v hlase. Pokud pøi výslechu nastanou zmìny ve tøech z tìchto pìti hodnot, pak kriminalisté pova¾ují reakci za pozitivní, podezøelý tedy l¾e. Vìdci ale polygrafu vytýkají øadu nedostatkù: vychází toti¾ ze stupnì nervozity, kterou nìkteøí lidé umìjí zahrát nebo naopak ovládnout. Osoby, které se nechaly na polygrafu pokusnì testovat, byly napøíklad stejnì rozèilené pøi øešení slo¾itých poèetních úkolù jako pøi lhaní. Výsledek mù¾e ovlivnit tøeba i silné sevøení svìraèe, které zvyšuje krevní tlak (kdy¾ se vám chce na záchod, je to podle detektoru l¾i toté¾, jako byste lhali).


Nejvýznamnìjší l¾i v historii lidstva, respektive l¾i s nejvìtšími následky, patøí politikùm a èasto jsou zalo¾ené na dokonalé pøípravì:


Vladimír Iljiè Lenin napsal: "Je potøeba, abychom byli odhodláni k u¾ití všech mo¾ných úskokù, smyšlenek, odhodláni zamlèovat a pøekrucovat pravdu, zkrátka je to zájem tøídního boje, z nìj¾ odvozujeme svou morálku."


Josef Goebbels si v roce 1938 poznamenal: "S tou štvavou kampaní je vùdce velmi spokojen, všechno je poøád lepší ne¾ pravda."


Do jarních voleb 1948 u nás šli volièi s ujištìním, ¾e øemesla i obchody s ménì ne¾ padesáti zamìstnanci zùstanou majitelùm zachovány, jako¾ i pùda rolníkùm, hospodaøícím na ménì ne¾ padesáti hektarech. "A kdo tvrdí opak, je lháø a škùdce našeho poctivého sna¾ení," hlásali komunisté.


V kvìtnu 1953 zase tehdejší prezident Antonín Zápotocký prohlásil, ¾e mìnová reforma nebude. Za dva dny nato stát promìnil bankovky v bezcenné papírky.


Bývalý nìmecký komunistický šéf Walter Ulbricht v roce 1961 jen nìkolik týdnù pøed stavbou berlínské zdi prohlásil, ¾e nic takového nemá NDR v úmyslu.


Pøíkladem velmi propracované l¾i mù¾e být pøípad ze šumavského Èerného jezera, kam pracovníci ministerstva vnitra v roce 1964 ponoøili bedny s podvr¾enými písemnostmi z nacistického archivu. U vyzdvi¾ení pak asistoval štáb Èeskoslovenské televize a všechno vypadalo jako senzaèní nález. Ve skuteènosti mìly padìlky o¾ivit protinìmecké nálady a kampaò proti promlèení váleèných zloèinù. 



  Karla Adamcová



Komentáøe
Poslední komentáø: 24.08.2012  11:29
 Datum
Jméno
Téma
 24.08.  11:29 Blanka
 24.08.  10:34 ferbl
 24.08.  10:22 Jaroslav
 24.08.  07:14 Vendula
 24.08.  06:56 Blanka