Bonsaje a suiseki mezinárodně!
Japonská zahrada slaví 10. narozeniny
Výstava bonsají a suiseků přiláká každoročně do Botanické zahrady hl. města Prahy desítky tisíc příznivců východního umění. Dělá tak již více než 13 let. Letos, kdy Japonská zahrada slaví 10. výročí založení, tomu rozhodně nebude jinak...
Japonská zahrada byla založena v roce 1995 na ploše 0,67 ha a o dva roky později (1997) poprvé zpřístupněna veřejnosti. Expozice je rozdělena na dvě odlišně koncipované části: První s horským potůčkem, který se pod meditační chýší vlévá do jezírka, a kde je kromě stálezelených dřevin je soustředěna sbírka kultivarů japonských javorů, rododendronů a bambusů. Druhá část je řešena jako sbírková a představuje kolekci dřevin pocházejících z východní Asie... A především do Japonské zahrady budou v nadcházejících dnech směřovat kroky návštěvníků: od 12. do 20. května 2007 se zde uskuteční výstava Bonsaje a suiseki, tentokrát s podtitulem mezinárodní.
Přírodní umělecká díla, za která jsou bonsaje a suiseki právem považována, společně s Japonskou zahradou uchvacují i návštěvníky, jež se jinak o kulturu Japonska blíže nezajímají. Svébytný umělecký směr, ze kterého během bezmála tisíce let vykrystalizovala pravidla pro tvorbu bonsají, musí takřka bez výjimky zaujmout každého, kdo má smysl pro krásu. Tvarem znázorňovat přírodní scenérii, osobu, či zvíře si zase „přisvojily“ krásné suiseki, jenž mají sílu a dokáží přivádět pozorovatele do meditačního a inspirujícího stavu.
V trojské Japonské zahradě ovšem najdeme více než „jen“ týden „zasvěcený“ východní kultuře, program výstavy Bonsaje a suiseki doplní:
12.5.:
Japonské speciality – ukázka přípravy sushi /restaurace Miyabi / (12:00 – 13:00, 15:00 -16:00)
Ukázky tradičního cvičení Taiji /Taiji academia / R. Kolář/ (14:00 )
Umění meče /V. Hotovec/ (16:00)
13.5.:
Aranžování ikebany /PRAGUE SOGETSU STUDY GROUP/ (12:00 - 14:00)
Dílna - umění kaligrafie /vede paní Harumi Yamada z Česko - japonské společnosti / (13:00 - 14:00, 15:00 - 16:00)
Čajový obřad /L. Kubín/ (17:00)
16.5.:
Vítr v bambusech - tradiční japonské skladby pro bambusovou flétnu shakuhachi /doc. Dr. Vlastislav Matoušek s přáteli/ (17:00 )
19.5.:
Japonské speciality – ukázka přípravy sushi /restaurace Miyabi / (12:00 - 13:00, 15:00 - 16.00)
Umělecké tvarování bonsají / P. Slovák/ (13:00 – 16:00)
Ukázky tradičního cvičení Taiji /Taiji academia/ R.Kolář (14:00)
Vítr v bambusech - tradiční japonské skladby pro bambusovou flétnu shakuhachi /doc. Dr. Vlastislav Matoušek s přáteli/ (17:00 )
20.5.:
Aranžování ikebany /PRAGUE SOGETSU STUDY GROUP/ (12:00 - 14:00)
Suiseki - přednáška o krásných kamenech /K. Šerák/ - výstavní sál (14:00, 16:00)
Po dobu výstavy probíhá prodej bonsají, bonsajových misek a dalších potřeb pro pěstitele.
Víc než jen japonské čaje nabídne Čajovna U Cesty. Občerstvení a nápoje v tradičním japonském stylu během celé výstavy zajistí Gastonmove – bikram juice bar.
Co už asi víte:
Od konce 19.století se datuje zvýšený zájem umělců všech směrů o východní kultury. Dnes je každá Japonská zahrada místem, které vyhledávají všichni ti, kteří vedle fyzické a duševní očisty touží po ojedinělém estetickém zážitku, v horkých dnech zde navíc najdeme příjemné osvěžení a harmonizující klid. O to se v Troji postará především úvodní část zahrady s miniaturami krajin, hor, a stromů, s potůčkem a jezírkem. V něm žijí červení koi-kapři, symboly štěstí a blaženosti. Jezírko je napájeno vodou z potůčku, pramenícího v horách a razícího si cestu mezi kopci, aby na své pouti vytvářel přirozené kaskády a vodopády.
Zatímco brzy na jaře vykvétají první květy stromů v sakurovém háji, v těchto dnech se ke slovu dostávají doslova klenoty Japonské zahrady: Květy rododendronů a azalek. Najdete jich zde na třicet kultivarů. I díky nim se Japonská zahrada stává pro návštěvníky každoročně začátkem května tou nejatraktivnější částí.
Přestože umělecké pojetí zahrad nemá v Evropě, vzhledem k odlišnosti kulturního prostředí, tak dlouhou tradici jako v Japonsku, i Evropané se pod vlivem maurského Španělska naučili oceňovat estetickou, ne pouze užitnou, hodnotu venkovního prostoru v blízkosti obydlí. Proto se dnes se svou nezapomenutelnou atmosférou stávají Japonské zahrady téměř „vynucenou“ tradicí, sloužící k „doladění“ životního stylu a potřeb každého z nás: Přicházejte se sem vyrovnat s nepřízní osudu, získat osobní nadhled, vyhodnotit své životní zkušeností, nacházet vnitřní klid (nebo si tomu říkejte, jak chcete), Japonská zahrada v Troji má pro všechny inspirace na rozdávání.
Důležitou roli v každé japonské zahradě hrají cestičky. Vyvýšené kameny na chodníčku tobi-iši slouží k tomu, aby si člověk neumazal boty od hlíny - cestička je záměrně klikatá, aby byla co nejpodobnější té v přírodě. Navíc tak budí dojem, že je delší - vede dál a je zajímavější a plná poučení. Nechte se jí dovést třeba až na výstavu Bonsaje a suiseki, která začíná 12. května 2007...
Skelník Fata Morgana je stejně jako venkovní expozice v květnu otevřen od 9 do 19 hodin: venkovní expozice denně, tropický skleník zůstává v pondělí uzavřen.
Marcela Uhlíková, Botanická zahrada
Foto:
Japonská zahrada zve na tradiční výstavu.
Bonsaje jsou tím, oč tu běží...