Milí pøátelé, tato dlouhá série chvál se blí¾í ke konci a po delším váhaní jsem se rozhodl, aè èlovìk spíše u¾ konzervativní, zabrousit ještì do nejmodernìjších oblastí lidské zábavy a tím také i mezi hormony. Nebojte se, nebude to o estrogenu a testosteronu, ale pøesto hned v úvodu musím upozornit, ¾e tentokrát to bude chválení doslova na hranì! Snad to pøe¾iju já i vy.
Zdá se, ¾e krize nekrize, lidští jedinci kromì neutuchající kritiky vlád barev všech mo¾ných odstínù se nehodlají vzdát jakýchkoliv mo¾ných i nemo¾ných zábavních akcí. Ano, stále platí staré známé - panem et circenses. Tedy - chléb a hry, pøièem¾ jak ten chléb, tak zejména ty hry v prùbìhu vìkù pochopitelnì øádnì nebobtnaly. A jestli¾e ten „chléb“ v jen trochu prosperujících spoleènostech v souèasnosti u¾ není tak velkým problémem, tak právì v nìkterých souèasných zábavách a hrách se zásluhou nìkterých hormonù dostáváme na samou hranici mo¾ností jakékoliv chvalby. Pokud vydr¾íte trochu ménì zá¾ivné osvìty, tak si nejprve posvítíme na dva zajímavé a dùle¾ité hormony.
Adrenalin je hormon vymìšovaný døení nadledvinek. Je to bezbarvá pevná látka ve vodì prakticky nerozpustná. Skládá se z uhlíku, vodíku, dusíku a kyslíku, a pokud by nìkoho zajímal sumární chemický vzorec, tak zde je: C9H13NO3. Adrenalin pøipravuje tìlo na výkon a je základním hormonem pøi stressových reakcích. Spoleènì s kortizolem se podílí na udr¾ení organismu pøi ¾ivotì pøi stresové reakci, pøièem¾ tyto dva hormony pùsobí proti sobì. Adrenalin se sna¾í "vyhecovat" tìlo k co nejvìtším výkonùm, kortizol tìlo naopak brání pøed poškozením od úèinkù adrenalinu. Kortizol, jinak té¾ hydrokortizon, je nejúèinnìjším hormonem produkovaným kùrou nadledvinek. Skládá se také z uhlíku, vodíku a kyslíku, ale neobsahuje dusík, co¾ nìco napovídá. V jeho sumárním vzorci je tedy sice ménì písmen, ale zato mnohem více èíslic: C21H30O5.
Adrenalin zpùsobuje zú¾ení periferních cév a krev se tak soustøeïuje v ¾ivotnì dùle¾itých centrálních orgánech vèetnì mozku. Pùsobí pozitivnì na srdeèní èinnost, dále zlepšuje ventilaci plic a také pìknì cvièí s inzulínem. V akutní medicínì je pro své silné a navíc rychlé úèinky na srdce pou¾íván v resuscitaci. Aktivity spojené s uvolòováním adrenalinu do krve pozitivnì ovlivòují lidskou psychiku a dokonce prý tento hormon zvyšuje chu» na sex! Potud je tedy chvála adrenalinu jistì na místì. Kortizol zvyšuje celkovou pohotovost organizmu pøi zátì¾ových situacích – stresech, velké tìlesné námaze, infekèních chorobách a dokonce i pøi hladovìní. Tento hormon se toti¾ zúèastòuje pøemìny všech základních ¾ivin na našem tìle. Na pøíklad sni¾uje vychytávání cukrù trávicím traktem a svaly, a tím je šetøí pro mozek. Dále také zadr¾uje v organizmu sodík a tím i vodu. Jestli¾e termín kortizol je málo známý, o adrenalinu – zásluhou rùzných sportù a zábav - slyšel snad ka¾dý. Je to jistì nespravedlivé, nebo» chválit adrenalinové sporty je urèitì na pová¾enou. Pøesto se o to opìt pokusím, ale nejprve se prosím poøádnì nadechnìte. I já se poøádnì zadýchal, nebo» jsou to nejen sporty, ale i jejich názvy doslova krkolomné.
Bungee jumping, heliskiing, highjumping, kiteboarding, kladdering, landboarkiting, mountainboarding, motokros, paintball, paraglading, parašutismus, parkoure, rafting, rope jamping, slackline, snowboarding, snowkiting, windsufing, wrestlig. To je pouze velmi struèný výèet adrenalinových sportù v abecedním poøadí a vsadím se, ¾e mo¾ná o polovinì z nich jste ještì neslyšeli! Kam se na tyto adrenalinové aktivity hrabou støedovìké rytíøské turnaje, pøi nich¾ brnìní dunìlo, a døevce praskaly. Pravdìpodobnì se ovšem blí¾í starovìkým gladiátorským kláním. Støední generace toleruje tyto riskantní aktivity mladých se skøípìním zubù a starší generace asi vùbec ne. Lze zde tedy vùbec najít nìco ke chválení? A odpovím si sám. Musíme doufat, ¾e si dotyèní „riskéøi“ pøi provozování tìchto adrenalinových sportù vybijí sami na sobì pøebyteènou energii a nebudou ji pou¾ívat proti jiným. Ale vtírá se i další velmi morbidní myšlenka – ¾e se ti, kteøí riskování pøe¾enou, zaøadí spolu s motocyklisty mezi tak potøebné dárce lidských orgánù…
Nakonec se musím asi tøikrát omluvit. Zaprvé za tolik chemických vzorcù, zadruhé za tolik témìø nevyslovitelných cizích slov a zatøetí za to, ¾e konèím šibenièním humorem. A tak mi opìt nezbývá, ne¾ se pøíštì polepšit!